Divadelní noviny Aktuální vydání 1/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

1/2020

ročník 28
7.–20. 1. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Ústecký Hraničář bojuje o přežití

  Spolek Činoherák Ústí žádá po více než roce znovu veřejnost, aby mu finančně pomohla. Tentokrát však ne kvůli záchraně Činoherního studia, které se po loňské krizi vrátilo pod správu města, ale kvůli zachování kulturního prostoru Hraničář. Na jeho provoz zastupitelé spolku neschválili dotaci.

  FOTO archiv

  FOTO archiv

  Vedení města i zastupitelé koalice ČSSD, ODS, KSČM, UFO a části bývalé ANO dali najevo, že Hraničář ve městě nechtějí. Pro Hraničář znamená rozhodnutí vážné existenční problémy, uvedl mluvčí scény Tomáš Petermann.

  Dlouho opuštěné kino Hraničář sloužilo v době krize jako zázemí souboru Činoherního studia a brzy se z něj stalo svébytné kulturní centrum s výstavami, promítáním a koncerty. Po stabilizaci činohry se stal provoz Hraničáře hlavní aktivitou spolku, jenž pro něj nyní žádal půl milionu korun.

  Činoherák Ústí loni oživil budovu bývalého kina Hraničář. FOTO JIŘÍ DVOŘÁK

  Činoherák Ústí loni oživil budovu bývalého kina Hraničář. FOTO JIŘÍ DVOŘÁK

  Vedení města opět ukazuje svůj přezíravý vztah k iniciativě občanů, kteří ze svých prostředků zrekonstruovali budovu Hraničáře, oživili léta mrtvý prostor v centru města a už více než rok v něm nabízejí jedinečný kulturní program, komentuje zamítnutí žádosti člen správní rady spolku Richard Loskot.

  První náměstek primátorky Jiří Madar přitom ještě v červnu mluvil o tom, že mu je projekt Hraničáře blízký. „Hraničář podle mě poskytuje typ kultury, na který chodí lidi. No tak prostě ty peníze, které jste si brali z Činoheráku, tak dostanete dotací,“ prohlásil na červnovém zastupitelstvu.

  Jeho reakci, proč názor změnil, se zjistit nepodařilo. Z jakého důvodu město dotaci Hraničáři odepřelo, tak není jasné. První náměstek primátorky, stejně jako další členové rady, mohou na váš dotaz odpovědět v pondělí, reagovala mluvčí magistrátu Jitka Stuchlíková.

  Úřednice o spolku podle zápisu radním lhala

  Budovu kina Hraničář pomáhaly před rokem proměnit desítky dobrovolníků na zázemí pro spolek Činoherák Ústí. Od té doby se Hraničář stal svébytným multikulturním centrem s vlastním programem. FOTO IVETA LHOTSKÁ, MF DNES

  Budovu kina Hraničář pomáhaly před rokem proměnit desítky dobrovolníků na zázemí pro spolek Činoherák Ústí. Od té doby se Hraničář stal svébytným multikulturním centrem s vlastním programem. FOTO IVETA LHOTSKÁ, MF DNES

  Na počátku neschválené dotace stála vedoucí odboru kultury Jana Müllerová, která materiál předkládala radě města v listopadu k předjednání. Tam podle zápisu prohlásila, že spolek „by měl jít do likvidace“ a navíc neřekla pravdu o obsahu žádosti.

  Müllerová uvedla, že spolek potřebuje peníze na zaměstnance a energie, přitom žádost se vztahovala k podpoře kulturních akcí. Rada pak dotaci zastupitelům schválit nedoporučila. Proč Müllerová radním lhala, lze jen spekulovat. Na přímou otázku neodpověděla. K tomuto tématu bylo vše sděleno na jednání zastupitelstva, reagovala. Na prosincovém zastupitelstvu se hájila tím, že zápis z rady je zkreslený. Hnutí PRO! Ústí kvůli jednání Müllerové podá vedení magistrátu podnět, aby ve funkci vedoucí odboru kultury a školství skončila.

  Vedoucí odboru Müllerová dělala z radních blbce. To jednoznačně vyplývá ze záznamu jednání rady, který je přístupný na internetu. Smutné na tom je, že radním ani primátorce to nejspíš nevadí, když ani po odhalení tohoto podvrhu odmítavý postoj vůči dotaci nezměnili, prohlásil zastupitel za PRO! Ústí Martin Krsek, který zastupuje město ve správní radě spolku Činoherák Ústí.

  Hraničář připravuje program Adoptuj sedačku

  Usti-hranicar_fin_white_poster

  Činoherák Ústí je ve fázi plánování mnoha aktivit na příští rok a v žádném případě nemíří do likvidace, uvedla k celé záležitosti ředitelka spolku Tereza Silbernaglová. Hraničář letos uspořádá na 180 koncertů, kinoprojekcí a dalších kulturních akcí, na kterých se vystřídá podle odhadů 15 tisíc lidí. Spolek se tak spoléhá na to, že veřejnost Hraničář udrží při životě.

  Spustíme projekty, kde nám lidé svou podporu mohou dát najevo přímo. Již nyní je možné si pořídit půlroční abonentní karty, připravujeme například program Adoptuj sedačku anebo benefiční akce na podporu Hraničáře, uvedl Richard Loskot.

  Hraničář pak bude shánět peníze i z grantů ministerstva kultury a školství, kraje či Evropské unie. Jsme přesvědčení, že z velké části našeho programu plníme veřejnou službu, míní ředitel Hraničáře Ondřej Klein.

  Jan Horák, MfD – Severní Čechy

  Usti-abonentni_karta

  /Převzato z iDNES.cz: Spolek Činoherák se opět obrací na lidi. Ústí nedalo dotaci Hraničáři/

  • Autor:
  • Publikováno: 8. prosince 2015

  Komentáře k článku: Ústecký Hraničář bojuje o přežití

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,