Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2020

ročník 28
31. 3.–13. 4. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Týden sametových oslav v Řeznické

  Tak jako celá naše občanská společnost i Divadlo v Řeznické slaví významné výročí 17. listopadu a připravuje Týden sametových oslav, který vyvrcholí 16. listopadu na Noc divadel původní českou hrou a světovou premiérou nové inscenace Sejdeme se pod vocasem aneb tak jsme tu žili.

  Zrcadlo nemůže odrážet bohy, když se do něj koukají opice.
  (Ernest Hemingway) Z připravované inscenace Sejdeme se pod vocasem aneb tak jsme tu žili. Foto Divadlo v Řeznické

  Ta nastaví zrcadlo šedé prorežimní „umělecké“ produkci, která deformovala vkus a estetiku několika generací a toto ovoce sklízíme ještě dnes. Pokřivená ideologie udávala směr a byla hlavním uměleckým kritériem veškeré oficiální tvorby. Tvůrci se zaměří na období takzvaného rozvinutého socialismu na přelomu 70. a 80. let minulého století, po kterém určité skupiny spoluobčanů se sentimentem tak vzdychají. Tento sentiment jako negativní fenomén dnešní doby je velmi nebezpečný.

  Hlavními hrdiny divadelní i jiné tvorby byly povětšinou brigády socialistické práce, JZD (Jednotná zemědělská družstva), předsedové ÚV KSČ, pracující třída, uvědomělí komunisté proti zločinným západním špionům a diverzantům. Svazácká mládež proti neuvědomělým zbloudilým černým ovcím.

  Ve veřejném prostoru zaznívaly jen prorežimní fráze a lži. Lež a přetvářka se staly normou a běžnou součástí života celé společnosti. Prorostly do všech sociálních vazeb a vztahů. Udávání přátel a sousedů byla „praxe a metoda slušných lidí“ jak dosáhnout výhod a zavděčit se režimu, anebo jen ze strachu o sebe.

  2. 11. 19:00 17. listopad dnes
  Večer s významnými hosty veřejného života, autory a spoluautory knih vydavatelství Karolinum a Academia – Sametová revoluce po 30 letech a Nesamozřejmý národ? – manželi Dagmar a Ivanem M. Havlovými, dokumentaristkou Olgu Sommerovou, vysokoškolskou pedagožkou a aktivistkou Monikou MacDonagh Pajerovou, novinářkou Kateřinou Šafaříkovou, politologem Danielem Kroupou, filozofem a sociologem Václavem Bělohradským, historikem a filozofem Petrem Hlaváčkem, politologickým geografem Michaelem Romancovem a dalšími.

  4. 11. 9:00 Když mně/tobě bylo tolik co tobě/mně
  Workshop pro žáky pátých a šestých tříd ZŠ a nižších tříd osmiletých gymnázií, kde se od herců Divadla v Řeznické dozví, jaké bylo prožívat listopad 1989 jako desetileté dítě a naopak oni se od žáků dozvědí, jaké je prožívat rok 2019 jako desetileté dítě. Součástí workshopu je kromě otevřené diskuze také tvorba a následná prezentace gifů.

  5. 11. 19:00 Příběhy 20. století
  Filmová projekce dokumentů ze stejnojmenného cyklu a beseda s autory a tvůrci – režisérem Radimem Špačkem, scénáristou a novinářem Adamem Drdou a novinářem Mikulášem Kroupou.

  8. 11. 19:00 Studentské revolty
  Projekce filmové eseje České studentské revolty a následná beseda s tvůrci, aktéry a hosty – dokumentaristkou Olgou Sommerovou, Monikou MacDonagh Pajerovou, Markem a Martinem Bendou, Pavlem Žáčkem a dalšími.

  Divadlo mimo tyto Sametové večery zároveň zve na některou z jeho loňských českých premiér, kterou jste ještě nestihli vidět. Inscenace Relativita je na programu 11. a 28. 11. a 5. 12., Ve smyčce 28. 11. a nejnovější Scott a Hem 3. a 29. 11. a 2. a 19. 12. Pokud máte zájem o vstupenky, rezervujte je včas. Hlediště Divadla v Řeznické má omezenou kapacitu a představení bývají rychle vyprodaná.

  • Autor:
  • Publikováno: 18. října 2019

  Komentáře k článku: Týden sametových oslav v Řeznické

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,