Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2024

ročník 33
28. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny >

  Trutnovské Uffo je Stavbou roku 2011

  Trutnovský polyfunkční stánek umění – Společenské centrum Trutnovska pro kulturu a volný čas Uffo – ve kterém se mj. na jaře konal festival nového cirkusu Cirk-Uff (viz Michal Zahálka:  Hrazdy nad Trutnovem No. 0-3), získal významné ocenění. Spolu s dalšími čtyřmi realizacemi se stal Stavbou roku 2011. Cenu uděluje Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství (Architecture and Building Foundation) ABF ve spolupráci s Českou stavební akademií Praha. Vítěze 19. ročníku prestižní soutěže vybrala odborná porota ze 42 přihlášených staveb. V soutěži získal absolutně nejvyšší počet hlasů – 7.091.

  Snímek archiv UFFO

  Společenské centrum Uffo, jehož autory jsou Radek Vopalecký a Luděk Štefek, je jedním z nejmodernějších kulturních prostorů v České republice. Díky svým neobvyklým technickým parametrům umožňuje pořádání širokého spektra kulturních akcí, především klasických i alternativních divadelních představení, koncertů, výstav, ale i plesů a dalších akcí. „Impulzem k výstavbě centra byl fakt, že Trutnovu dlouhodobě chyběla divadelní budova. Chtěli jsme však zároveň docílit toho, aby nový prostor umožňoval co nejširší využití pro kulturní, ale i společenské akce,“ uvedl trutnovský starosta Ivan Adamec, jenž byl hlavním iniciátorem aktivit vedoucích až k realizaci stavby.

  Uffo je unikátní především díky své jevištní a hledištní části navržené scénografem a divadelním architektem Miroslavem Melenou. Ta umožňuje pět základních variant uspořádání – divadelní kukátko, koncert, arénu, ples a kongres. „Inspiraci jsme hledali na různých místech republiky, významná byla v tomto směru návštěva českobudějovické Baziliky. V místě, na kterém se rovněž významnou měrou podepsal Miroslav Melena,“ uvedl Adamec s doplněním, že ocenění vnímá jako potvrzení správnosti volby vytvořit nový velkorysý a především funkční kulturní prostor.

  Provoz ve Společenském centru Uffo začal na konci září 2010. Od této doby se v něm odehrává nepřetržitá řada kulturních a společenských akcí, při nichž je kladen důraz na kvalitu, ale i originalitu a co největší využití možností budovy. Uffo v sobě snoubí funkční genius loci Melenova jevištního prostoru s architektonickou čistotou celku. Od začátku je zcela zřejmé, že disponujeme skutečně jedinečným kulturním prostorem. Naplňovat jej programem adekvátním jeho možnostem a významu vnímám jako jedinou smysluplnou formu jeho fungování. Z ocenění mám velkou radost a jsem si jist, že si jej Uffo plně zaslouží, řekl ředitel centra Libor Kasík.

  Stavba, jejímž generálním dodavatelem byla BAK stavební společnost, a. s., začala v říjnu roku 2008 a dokončena byla o necelé dva roky později. Z celkové zhruba čtyřistaosmdesátimiliónové investice získalo město Trutnov zhruba 180 milionů korun z Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod.

  Hana Topolovová (pro i-DN zpracoval hul)

  • Autor:
  • Publikováno: 4. října 2011

  Komentáře k článku: Trutnovské Uffo je Stavbou roku 2011

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,