Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zahraničí Zprávy

  Tři ženy, tři generace akrobatek

  Tři ženy. Tři generace hereček a akrobatek – 64, 35 a 25 let. Ručně pletené kostýmy. Neuvěřitelné fyzické dovednosti a vnitřní ženská síla. Nový cirkus, který svojí silnou osobní i společenskou výpovědí jde s vtipem proti všem konvencím a očekáváním… To je představení Casting Off oceněné titulem Nejlepší cirkusová inscenace z Fringe festivalů v Edinburghu, Adelaide a Melbourne, které 28. a 29. února do pražského divadla Jatka78 přiváží australský soubor A Good Catch. Čeští diváci budou moci poprvé vidět představení, které unikátním způsobem spojuje třígenerační nový cirkus s texty – osobními výpověďmi o vlastních životech, rolích žen ve společnosti i obecně o světě okolo nás. Výsledkem je velmi působivá, silná a zároveň vtipná podívaná o tom, jak se zbavit (casting off) svých stereotypů a vyzkoušet nevyzkoušené. Do Prahy tak přijíždí přední představitel žánru, který na našich pódiích není často k vidění – nový cirkus se silným společenským přesahem. Více informací a vstupenky najdou zájemci zde. Trailer ke zhlédnutí zde. Představení je uváděno v anglickém jazyce.

  Festivalový časopis na edinburské přehlídce Fringe ve své čtyř a půl hvězdičkové recenzi píše: Představení Casting Off nabízí vše, co byste si mohli přát. Je to vtipná podívaná, kdy se zasmějete i hodně nahlas. Je to představení, které vás motivuje. Je chytré a inteligentní. A neuvěřitelná akrobacie na hrazdě je důkazem, co vše dokáže lidské tělo. Podobně jej chválí i další recenze, které nešetří nejvyšším hodnocením pěti hvězdiček.

  Casting Off oslavuje přemýšlivé, silné a odolné osobnosti. Vystupují v něm tři australské herečky a akrobatky s bohatými zkušenostmi z předních místních divadelních nebo cirkusových souborů – Debra Batton (64), Spenser Inwood (35) a Aleshanee Kelso (25). Herečky v představení padají, mluví, létají a nejistě balancují i bilancují. Nikdy nejsi tak stará nebo starý na to, abys zapojila nebo zapojil své tělo, zdůrazňuje Debra Batton. Všechny tři mají radost ze svých silných stránek, slabostí i nových výzev a nebojí se zkoušet nevyzkoušené. Divákům nabízejí odzbrojující a okouzlující podívanou o životě na hraně a o mluvení o tom. Samy sebe nebereme vážně, ale s cirkusem to myslíme vážně, říká Debra a dodává: Budoucnost závisí na solidaritě mezi generacemi.

  Akrobacii doprovází texty – seznamy, básně, rozhovory, melodie, hádky i životní příběhy, které ztělesňují každodennost. Příběhy žen jsou tu pro všechny, říká Spenser Inwood, která pro berlínský Chamäleon Theatre, odkud představení nyní do Prahy přijíždí, více vysvětluje: Casting Off je oslavou přátelství a vztahů mezi generacemi. Na začátku jsme nepočítali s tím, že využijeme texty. Teprve po asi třech měsících Debra přišla s nápadem, že budeme v představení hovořit. Během zkoušek jsme mluvili skutečně hodně. Casting Off má velmi domáckou atmosféru, kostýmy jsem upletla sama, sedíme okolo stolů a židlí a zveme diváky do naší konverzace.

  Australský soubor A Good Catch vznikl v roce 2017 v Melbourne, kdy jeho členky vytvořily představení Bridges pro Mullumbimby Circus Festival. Následovalo představení Casting Off vytvořené pro experimentální festival Sidesault at the Melba Circusu Oz. Ve svých představeních soubor experimentuje s cirkusovými strukturami s feministickým sdělením a proaktivním přístupem.

  Foto: Scott Hone

  Debra Batton (64) byla akrobatkou v Cirkusu Oz, herečkou v Magpie Theatre, tanečnicí se souborem Tracks Dance, uměleckou ředitelkou souborů Legs on the Wall a řady dalších. Spenser Inwood (35) od svých osmi let trénovala a účinkovala se souborem Flying Fruit Fly Circus (FFFC), podílela se na režii a účinkovala na závěrečném ceremoniálu Her Commonwealthu 2006 a v letech 2013 – 2017 byla členkou Circusu Oz. Aleshanee Kelso (25) vystudovala The National Institute of Circus Arts v Melbourne. Jako akrobatka spolupracuje s australským souborem Casus Circus nebo Australian Ballet School. Vede také svůj vlastní soubor.

  ///

  A Good Catch (Austrálie) – Casting Off, 28. a 29. února 2024, 19.30, Jatka78

  • Autor:
  • Publikováno: 28. února 2024

  Komentáře k článku: Tři ženy, tři generace akrobatek

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,