Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  Tip – Váchalovská divadelní pouť

  Spolek Rašelina ze Sušicka připravuje ve spolupráci s Chemickým divadlem událost na pomezí nových forem divadla, site specific výletu, performance a landartu. Bude uvedena jen dvakrát – 28. a 29. října.

  sumava

  Příběh lesa aneb Váchalovská divadelní pouť čerpá z bohatého duchovního odkazu grafika, ilustrátora, malíře, sochaře, řezbáře, spisovatele a básníka Josefa Váchala (1884 – 1969). Zejména vychází z Váchalova díla Šumava umírající a romantická, které je vzhledem k pouhým jedenácti výtiskům a jedinečné výtvarné kvalitě zpracování jednou z nejvzácnějších, nejkrásnějších a nejtajemnějších českých knih. Dílo vzniklé v atmosféře tísnivé existenční nouze je paradoxně také nejdražší prodanou českou knihou.

  Josef Váchal, tulák a poutník, milovník a znalec Šumavy vzdává v překrásných obrazech hold mizející šumavské divočině. Neméně důležitý je však text knihy, ve kterém se střídají pasáže esejistické a prozaické s básněmi. Kniha je nabitá úvahami o vztahu člověka, kultury, civilizace, křesťanství, pohanství, okultismu, spiritismu, krajiny a přírody. Místy velmi exaktní text přechází do ironických či bolestně patetických pasáží, ve kterých je představeno drama lidského (dle Váchala nerovného) zápasu s přírodou. V místech, ve kterých oslavuje anebo oplakává zachované a rychle mizející zbytky šumavské divočiny je Váchal nejpůsobivější a promlouvá s překvapivou silou i k době, ve které vědci a ekologové vedou obtížný boj s dřevařskými a developerskými lobby usilujícími o rozbití národního parku a komercionalizaci posledních zbytků šumavské divočiny.

  Tým Chemického divadla a Rašeliny však podobně jako Váchalova kniha neusiluje o politické dílo. Tvoří obrazy na hranici světů, hrajeme si s metaforami, inspirujeme se přírodou, spiritualitou, podvědomím a sny.

  Scénář připravili Vojtěch Bárta, Dana Marková, Jakub a Jitka Doubravovi, místo nemocného režiséra Vojtěcha Bárty se režii věnuje Dana Marková.

  Nynější vycházka na Svatobor je přípravou k inscenaci Tajemství zlatého broučka (Šumava), které Chemické divadlo na jaře 2017 uvede ve svém domovském prostoru – ve Venuši ve Švehlovce na pražském Žižkově.

  Informace

  Datum: 28. a 29. 10.

  Čas: 15:00 – 18:00

  Místo srazu: kaplička sv. Antonína, ulice Pod Svatoborem / Pod Antonínem

  (mapa zde: https://www.google.com/maps/place/4… )

  Předpokládaný konec pouti: 18:00 na vrcholu Svatoboru, návrat po vlastní ose

  Délka procházky: cca 2-3 km ve strmém podhorském terénu Doporučená výstroj: pohodlná pevná obuv, dostatečně teplé (!) oblečení, baterka/čelovka (kvůli zpáteční cestě)

  Předprodej a rezervace vstupenek

  Z důvodu intenzivního prožitku Váchalovské divadelní poutě krajinou je každý den omezen počet účastníků-poutníků na 30! Spustili jsme tedy rezervaci a předprodej vstupenek za sníženou cenu.

  Cena vstupenky v předprodeji 80 Kč / na místě 120 Kč.

  Rezervace termínu ( 28. 10. / 29. 10. ) na [email protected].

  • Autor:
  • Publikováno: 25. října 2016

  Komentáře k článku: Tip – Váchalovská divadelní pouť

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,