Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2020

ročník 28
31. 3.–13. 4. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Tip: V Ústí uvedou Hru o trůny

  Na pátek 26. června připravil Činoherák Ústí poslední premiéru této sezóny – historické drama Jindřich VI. z pera Williama Shakespeara. Premiéra představení proběhne ve zcela výjimečném prostoru bývalého Divadla hudby, který je spojen se začátkem Činoherního studia.

  jindrich_baner–web2-980x490
  Po loňském úspěchu Dvou pánů z Verony na střekovském hradě připravuje Činoherák Ústí jako letní speciál v pořadí třetí (a první historickou) hru Williama Shakespeara Jindřich VI. – díl první. Podle údajů z Divadelního Ústavu hra nebyla zcela jistě v Čechách uvedena po roce 1945 a největší pravděpodobností ani před tímto rokem. Jedná se totiž o velkoryse pojaté drama s velkým množstvím postav. Divadelní hra bude uvedena v excelentním překladu Martina Hilského.

  Hra Jindřich VI. je třídílné historické drama. Spolu se hrou Richard III. se řadí do tzv. yorkské tetralogie. Ačkoli dramaturg Vladimír Čepek s režisérem Filipem Nuckollsem nejdříve uvažovali o uvedení druhého dílu, nakonec se rozhodli pro díl první. Shakespeare postupoval při psaní této hry geniálně a jistě jím byl inspirován i známý seriál Hra o trůny. Dějem prochází mnoho postav, jakmile se do jedné z nich zamilujete, záhy zemře a vynoří se nová hlavní postava, přibližuje hru režisér Filip Nuckolls. I z toho důvodu nese hra podtitul Hra o trůny, o něž se ve hře skutečně hraje. Píše se totiž rok 1423, když zemřel udatný anglický král Jindřich V. a na jeho místo nastupuje teprve devítiměsíční Jindřich VI., což rozpoutává boj o trůn – tedy o poručnictví a moc ve státě. Navíc vrcholí stoletá válka a na stranu Francie se přidává Jana z Arku. Diváky čeká neúprosný boj o moc proložený šermířskými bitkami, na kterých Činoherák spolupracuje se šermířskou skupinou Golem z Brniště u České Lípy.

  Hlavní role Jindřicha VI. byla svěřena mladé posile Činoheráku Ústí – herci Lukáši Černochovi. Mladý kluk podědí titul po svém otci Jindřichovi V., který byl největším panovníkem Anglie. Nezkušený mladík se octne v situaci, kdy je loutkovým králem a kolem něj začíná občanská válka, skutečná moc je předmětem boje protřelých politických žraloků a otcovo impérium se tímto bojem postupně rozpadá, přibližuje příběh Lukáš Černoch.

  Interpretace Činoheráku bude v syrovém industriálním postpunkovém stylu a již od začátku byla hra tvořena pro uvádění v site-specific prostředí – buď v industriálních prostorech, nebo na zříceninách středověkých hradů. Pro premiéru jsme ovšem zvolili velmi originální prostředí bývalého Divadla hudby, které kdysi fungovalo jako scéna Činoherního studia. Umělecký tým chce uvedením v tomto prostoru na existenci této zajímavé budovy upozornit: Budova je již mnoho let nepoužívaná a my jsme chtěli zavzpomínat na naše kořeny a upozornit na stav této budovy, která je již několik let na prodej. Budova Divadla hudby je v lepším stavu, než jsme doufali. Plně vyhovuje nárokům představení, které tím získává neopakovatelnou atmosféru a pro mnoho mých vrstevníků by představení mohlo být příležitostí tuto budovu opět navštívit, uvedl k tomuto specifickému prostoru Filip Nuckolls.

  Premiéra: Pátek 26. 6. 2015 býv. Divadlo hudby Ústí nad Labem

  První repríza: Sobota 27. 6. 2015 býv. Divadlo hudby Ústí nad Labem

  Další uvedení: Pondělí 6. 7. 2015 – Zámek Benešov nad Ploučnicí

  Více na www.cinoherak-usti.cz.

  • Autor:
  • Publikováno: 24. června 2015

  Komentáře k článku: Tip: V Ústí uvedou Hru o trůny

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,