Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2024

ročník 33
2. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  Tip: The Residents v Paláci Akropolis

  Nejlepší show The Residents v celé jejich historii, shodují se tisk i fanoušci. Obsese, šílenství ani akopalypsa nikdy nezněly lépe, tvrdí sami The Residents. Světově respektovaná americká skupina pracující na pomězí experimentálního rocku a avantgardního divadla vystoupí v pátek 5. 2. 2016 v Paláci Akropolis Praze.

  Residents-long-2-unspecified

  Ke 40. výročí svého založení v roce 2013 skupina The Residents v Praze představila druhou část své konceptuální trilogie Randy, Chuck & Bob. Začátkem roku 2016 představí nový program s názvem Shadowland (Země stínů). Tím skupina dovrší tuto programovou trilogii, započatou v roce 2010 programem The Talking Light apokračující v roce 2013 produkcí Wonder of WeirdSkupina se v Shadowland prostřednictvím hudby, videa a performance zabývá fenoménem narození, znovuzrození a reinkarnace a zážitky blízkými smrti: NDEs – Near Death Experiences.

  Projekt Shadowland měl premiéru v USA v březnu 2015. Tisk i fanoušci jej okamžitě pasovali na nejlepší show The Residents v celé jejich dlouhé obdivuhodné historii: Obsese, šílenství ani akopalypsa nikdy nezněly lépe, řekli The Residents o svém novém programu, který představují začátkem roku 2016 v Evropě. Pražská zastávka se uskuteční 5. února 2016 v Paláci Akropolis.

  FOTO The Residents

  FOTO The Residents

  The Residents

  The Residents jsou světově nejdůležitější a nejrespektovanější anonymním hudebně-výtvarným seskupením s přesahy do výtvarného umění, performance, divadla a videoartu, vynálezci videoklipu a novátoři v oblasti hudebních nosičů. Celá jejich tvorba je založena na principu tajuplnosti a na důsledné anonymitě. Členové skupiny skrývají svou totožnost pod různými maskami, nejznámější je maska v podobě oční bulvy. Přesah do divadla je možno ilustrovat nejen užíváním masek, ale také loutek a kostýmů, které v rámci svých vystoupení používají. Na tvorbu The Residents reaguje také řada umělců z oblasti videa. Ve své tvorbě se jim vždy dařilo využívat všechna nová média. V hudební oblasti jsou průkopníky práce s nahrávacím studiem jako hudebním nástrojem. Vždy o krok napřed pracovali s novými technologiemi. Již v roce 1994 ve spolupráci s The Voyager Company vydali první interaktivní CD-ROM Freak Show. The Residents se proslavili svým experimentálním a inovátorským přístupem na svých jedinečných deskách, ale i pokusy s novými médii. Kapela patří ke světové špičce, přestože po celou dobu své existence neučinila jediný kompromis směrem ke komerční sféře. Je jednou z nejuznávanějších formací pohybující se na pomezí klasické hudby, avantgardy a moderního divadelního umění. Ojedinělá živá vystoupení jsou směsicí hudebního a vizuálního vjemu, performance. Jejich tvorba je součástí expozic renomovaných světových muzeí včetně slavného Muzea současného umění v Los Angeles.

  FOTO The Residents

  FOTO The Residents

  Info:

  The Residents: Shadowland

  5. 2. 2016 od 19.30, Praha, Palác Akropolis

  Residents-poster-unspecified

  Pořádá A.M.P. a Livermusic

  Info: www.rock-jazz.cz, www.livermusic.cz, www.residents.com, https://www.facebook.com/events/894066444017026/

  • Autor:
  • Publikováno: 29. ledna 2016

  Komentáře k článku: Tip: The Residents v Paláci Akropolis

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,