Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  Tip: Příhody lišky Bystroušky na Otáčku

  Opera Leoše Janáčka Příhody lišky Bystroušky je jedinou premiérou sezony na Otáčivém hledišti v Českém Krumlově. Inscenaci o příbězích zvířat a lidí i o smíření s věčným koloběhem života režíruje duo SKUTR – Lukáš Trpišovský a Martin Kukučka. Premiéra bude uvedena 14. července.

  FOTO PAVEL HEJNÝ

  Originální opera, ve které Janáček oslavil krásu a velikost přírody – a především znovu „vyzpíval“ obdiv ženské kráse FOTO PAVEL HEJNÝ

  Inspiraci ke své sedmé opeře Příhody lišky Bystroušky objevil Janáček v humoristických povídkách moravského prozaika Rudolfa Těsnohlídka. Nepřímo jej inspirovala také jeho pozdní láska a múza Kamila Stösslová, manželka píseckého starožitníka, která byla o dvě generace mladší než Janáček. Na prahu své sedmdesátky tak stvořil originální operu, ve které oslavil krásu a velikost přírody – a především znovu „vyzpíval“ obdiv ženské kráse. Titulní postava Bystroušky se v Janáčkově pojetí stává ztělesněním ženství, stejně vábivým jako nevypočitatelným.

  Janáček svou hudbou přináší posluchači i divákovi především radost. Stejnou přinese také inscenace krumlovské „Bystroušky“ s okouzlujícími liškami – Lenkou Máčikovou (zpívala už v Glyndebourne úlohu Zerliny v opeře oper Don Giovanni a Bystroušku v režii Ondřeje Havelky v pražském Národním divadle) a Ivanou Rusko, sólistkou prestižního Opernhaus Zürich a budoucí představitelkou Bystroušky v operním domě v německém Kolíně.

  Pod dirigentskou taktovkou Maria De Rose v inscenaci dále vystoupí přední čeští i zahraniční sólisté –  v roli lišáka Jorge Garza a Peter Račko, v roli revírníka Alexandr Beň a Svatopluk Sem a řada dalších. Spoluúčinkují i sbor a balet Jihočeského divadla.

  Jorge Garza a Lenka Máčiková FOTO PAVEL HEJNÝ

  Jorge Garza a Lenka Máčiková FOTO PAVEL HEJNÝ

  Ke spolupráci přizvali Trpišovský s Kukučkou scénografa Jakuba Kopeckého, který je pro SKUTRy  významným spolutvůrcem jejich divadla, ať už v Divadle Archa nebo na jiných scénách českých divadel. Autorem kostýmů je Marek Cpin, který má na svém kontě více než 90 výprav k inscenacím po celé České republice.

  Před otáčivým hledištěm se v zahradě českokrumlovského zámku v průběhu letní sezony jako obvykle vystřídají všechny čtyři soubory Jihočeského divadla. Řadu letošních hudebních titulů před točnou doplní Bizetova opera Carmen, Dvořákova Rusalka a baletní inscenace Labutí jezero. Činoherní tituly letos zastupují Robin HoodŽeny Jindřicha VIII. aneb Chudák král(em) a Pes baskervillský.  Ani letos v repertoáru nechybí rodinné představení v podání Malého divadla, tentokrát dobrodružná komedie Baron Prášil.

  • Autor:
  • Publikováno: 13. července 2016

  Komentáře k článku: Tip: Příhody lišky Bystroušky na Otáčku

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,