Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2024

ročník 33
2. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  Tip: Preobrazba v Činoherním klubu

  Dnes – ve čtvtek 10. prosince od 19.30 – hostuje v pražském Činoherním klubu Chorvatské národní divadlo ze Splitu s vlastní dramatizací Kafkovy Proměny / Preobrazba.

  Split-Preobrazba_play_portrait-poster

  Kafkova povídka Proměna (poprvé vydána v roce 1915) patří k nejslavnějším literárním dílům 20. století. Obchodní cestující Řehoř Samsa po probuzení zjistí, že se proměnil v obří hmyz. Příčina jeho proměny zůstává záhadou a Kafka k ní nedává žádné vysvětlení.

  Řehoř Samsa se snaží se svým novým stavem vyrovnat a ulevit rodičům a sestře, kterým se jeho vzezření hnusí a vede je nakonec k závěru, že jejich jedinou záchranou je člena rodiny odstranit. Řehoř ale mezitím umírá a Samsovým se viditelně uleví.

  FOTO archiv souboru

  FOTO archiv souboru

  Chorvatské národní divadlo ve Splitu má dlouhou tradici. Existuje od roku 1893, což z něj po divadle v hlavním městě Záhřebu činí druhé nejstarší divadlo v Chorvatsku. Do Činoherního klubu přijíždí na jeho pozvání – a Činoherní klub na jeho jevišti na jaře příštího roku představí svou inscenaci Krležovy Lédy (Manželskonemanželské povídky) v režii Ladislava Smočka.

  Dramatizace a režie:
  Ivan Plazibat
  Scéna:
  Ozren Bakotić
  Kostýmy:
  Petra Dančević
  Hudba:
  Gordan Tudor

  Hrají:
  Nikša Arčanin
  Nikola Ivošević
  Tajana Jovanović
  Andrea Mladinić
  Nenad Srdelić
  Vicko Bilandžić

  ///

  FOTO archiv souboru

  FOTO archiv souboru

  Dramska predstava HNK Split ‚Preobrazba‘ na gostovanju u Pragu

  Autor dramatizacije i redatelj predstave Ivan Plazibat premijerno je komad postavio u ožujku 2012.

  Hrvatsko narodno kazalište Split gostovat će u Pragu izvedbom dramske predstave Preobrazba koja će 10. prosinca igrati na sceni tamošnjeg uglednog kazališta Činoherní klub. Prvo je to gostovanje splitskog kazališta u Pragu i to s dramatizacijom jednog od najznačajnijih djela cjelokupne svjetske književnosti, pripovijetke Preobrazba znamenitog Pražanina Franza Kafke.  Splitski će teatar uzvratiti gostoprimstvo uglednom praškom kazalištu ugošćavanjem njihove produkcije Krležine Lede na proljeće.

  Autor dramatizacije i redatelj predstave Ivan Plazibat premijerno je komad postavio u ožujku 2012. na Sceni 55. komornoj pozornici splitskog HNK. Popraćena hvalospjevima kritika i odlično primljena od strane publike, Preobrazba na matičnoj sceni uspješno živi već petu sezonu, a gostovala je, između ostalog, na Gavellinim večerima, u Ljubljani, Mariboru, Novoj Gorici, a na Festivalu glumca 2013. godine Nikša Arčanin dobio je nagradu Ivo Fici kao najbolji mladi glumac.

  FOTO archiv souboru

  FOTO archiv souboru

  Glavnu ulogu činovnika Gregora Samse koji nakon što se jednog jutra ‚probudio iz nemirnih snova‘, otkriva ‚da se u krevetu pretvorio u golemog kukca‘. Ostale uloge tumače glumci splitskog teatra Nikola Ivošević, Tajana Jovanović, Andrea Mladinić, Nenad Srdelić i Vicko Bilandžić. Osim redatelja Plazibata autorski tim čine još i scenograf Ozren Bakotić, kostimografkinja Petra Dančević, skladatelj Gordan Tudor, scenski pokret potpisuje Maja Marjančić, a svjetlo i ton oblikovali su Miroslav Mamić i Željko Mravak.

  Kazalište Činoherní klub praško je dramsko kazalište koje su 1965. godine osnovali redatelj Ladislav Smoček i dramaturg Jaroslav Vostrý, a koje je uskoro nakon osnivanja postalo jedno od najpopularnijih kazališta u Pragu. Brojni članovi ansambla bili su i slavni protagonisti novog vala češkog filma kasnih šezdesetih godina prošlog stoljeća, što je dodatno doprinijelo popularnosti kazališta. Činoherní klub i danas je jedno od najuglednijih praških kazališta.

  /pro i-DN připravil hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 10. prosince 2015

  Komentáře k článku: Tip: Preobrazba v Činoherním klubu

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,