Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2019

ročník 28
25. 6.–2. 9. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Tip: Pocta Jarmile Novotné 2017

  Slavnostní koncert Pocta Jarmile Novotné 2017, který se uskuteční 25. září ve Dvořákově síni pražského Rudolfina, připomene významné jubileum legendární divy Jarmily Novotné. Hvězdně obsazené operní galapředstavení pořádá nezisková organizace Zámek Liteň, z.s. ve spolupráci se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu u příležitosti 110. výročí narození světoznámé pěvkyně Jarmily Novotné.

  Operní gala Pocta Jarmile Novotné 2017 se uskuteční dva dny poté, kdy by pěvkyně oslavila své kulaté narozeniny. Živě je bude vysílat Český rozhlas na stanici Vltava. Koncert začíná ve 20 hodin.

  Mám opravdu velkou radost, že je koncert v tuto chvíli již zcela vyprodán.Zájem je stále velký, a mne moc těší, že na jméno Jarmily Novotné slyší stále více lidí. Tím se naplňuje můj cíl, pozvednout její jméno do všeobecného povědomí, vysvětluje Ivana Leidlová, zakladatelka a ředitelka neziskové organizace Zámek Liteň, z.s., která si předsevzala popularizovat a pečovat o odkaz jedné z nejslavnějších pěvkyň všech dob.

  Naší snahou je připodobnit árie, které Jarmila Novotná zpívala, a ukázat šíři jejího repertoáru. V současné době se totiž operní pěvkyně specializují a jsou rozděleny na soprány a mezzosoprány, kdežto tenkrát Jarmila Novotná byla schopná zpívat celé to repertoárové spektrum sama. V Rudolfínu proto vystoupí tři pěvkyně – Kateřina Kněžíková, Nina Tarandek a Adriana Kohútková, kterépřipomenou nejslavnější árie Jarmily Novotné. Za mužské hlasy jsme oslovili Adama Plachetku a Aleše Brisceina, oba ve světě velmi uznávané sólisty. O doprovod se postará Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod vedením šéfdirigenta Ondreje Lenárda. Také mě těší, že celým večerem bude diváky provázet Marek Eben, který umí uchopit a předat informace takovým způsobem, aby to zaujalo i lidi, kteří k opeře nemají tak blízko. Originální režie a scénografie je v rukou bratrů Šimona a Michala Cabanových, s nimiž nás pojí vždy úspěšná spolupráce, dodává Ivana Leidlová.

  Galapředstavení je zároveň vrcholnou událostí Festivalu Jarmily Novotné 2017, který organizace Zámek Liteň pořádá 6. rokem. Jako součást festivalu a jeden z jeho nejvýznamnějších projektů předcházely slavnostnímu koncertu Interpretační kurzy, které se v prostorách liteňského zámeckého areálu konaly 9. – 13. srpna. 4. ročník kurzy vedli špičkoví pěvci a stálí spolupracovníci Kateřina Kněžíková s Adamem Plachetkou, kteří rovněž ozdobí zářijový koncert. Frekventanty na klavír doprovodil šéfkorepetitor Národního divadla Zdeněk Klauda. Na závěr kurzů se v neděli 13. srpna uskutečnil závěrečný koncert absolventů s jejich lektory v historické budově Čechovny v Litni.

  ///

  Pocta Jarmile Novotné 2017

  25. září ve Dvořákově síni pražského Rudolfina

  Program:

  WOLFGANG AMADEUS MOZART
  Don Giovanni

  předehra
  Or sai chi l’onore: Donna Anna (Adriana Kohútková)
  Madamina, il catalogo e questo: Leporelo (Adam Plachetka)

  In qualieccessi… Mi tradì quell’almaingrata: Donna Elvíra (Kateřina Kněžíková) 

  Dalla sua pace: Don Ottavio (Aleš Briscein)

  WOLFGANG AMADEUS MOZART
  Figarova svatba

   předehra

  Crudel! Perche finora: Hrabě Almaviva (Adam Plachetka), Zuzanka (Kateřina Kněžíková)
  Voi, che sapete: Cherubín (Nina Tarandek)

  GIUSEPPE VERDI

  La traviata

  Madamigella Valery: Giorgio Germont (Adam Plachetka), Violetta (Kateřina Kněžíková)


   přestávka

   …

  BEDŘICH SMETANA

  Prodaná nevěsta

  předehra

  Ten lásky sen!: Mařenka (Kateřina Kněžíková)

  Znám jednu dívku, ta má dukáty: Kecal (Adam Plachetka), Jeník (Aleš Briscein)

  Věrné milování: Mařenka (Kateřina Kněžíková), Jeník (Aleš Briscein)


  RICHARD STRAUSS

  Růžový kavalír

  Mir ist die Ehre widerfahren: Octavian (Nina Tarandek),Sophie(Kateřina Kněžíková)

  Hab‘ mir’s gelobt: Maršálka (Adriana Kohútková), Sophie (Kateřina Kněžíková), Octavian

  (Nina Tarandek)


  Symfonický orchestr Českého rozhlasu

  Ondrej Lenárd – dirigent

  ///

  Jarmila Novotná jako Violetta v La traviatě. FOTO archiv Wide World Studio, NYC

  Jarmila Novotná (1907–1994)

  Česká sopranistka, významná osobnost a velká vlastenka Jarmila Novotná patřila k nejzářivějším zjevům světové operní scény 20. století. Během své kariéry zpívala po celém světě, především v Berlíně, Salcburku či Miláně.

  Domovskou scénou se jí stala Metropolitní opera v New Yorku, kde účinkovala plných 16 sezon ve významných úlohách.

  Už v 17 letech debutovala na jevišti Národního divadla jako Mařenka v Prodané nevěstě. Její půvab a lahodný hlas pražské obecenstvo okouzlily, ale Jarmila Novotná učinila důležité rozhodnutí – odložit slávu a dál se vzdělávat.

  Studium v Itálii jí umožnila velkorysá podpora T. G. Masaryka, s jehož rodinou se úzce spřátelila. Vždy elegantní a přitažlivá žena měla tucty obdivovatelů a ctitelů, jejímu charismatu podléhali slavní umělci, neodolal mu ani Hollywood.

  Z domova a z evropských scén ji vyhnal nacistický režim. I z exilu v USA během války Jarmila Novotná jako příkladná patriotka podporovala svým uměním český národ: podílela se na akcích propagujících Československo, své koncerty končila československou hymnou, pod titulem Lidické písně nahrála české lidovky za klavírního doprovodu Jana Masaryka…

  České publikum se slavné pěvkyně dočkalo v květnu 1946, kdy zpívala v Národním divadle na koncertě pro Červený kříž. Poté zde vystoupila jako Mařenka, Violetta a naposledy v listopadu 1947 jako Taťána. Své první koncertní turnépo návratu do vlasti po druhé světové pak zakončila ve Smetanově síni Obecního domu, kam se nyní po letech symbolicky navrátila. Únorový puč ji připravil o domov, sídlo v Litni a majetek, s rodinou musela zpět do USA. Na Čechy ovšem nezanevřela a po revoluci v roce 1989 se vrátila, aby aktivně podporovala zdejší hudební život. V roce 1991 jí Václav Havel udělil Řád T. G. Masaryka IV. třídy. Jarmila Novotná zemřela pokojně 9. února 1994 v New Yorku.

  ///

  ZÁMEK LITEŇ

  Zámek Liteň. FOTO archiv

  Nezisková organizace Zámek Liteň, z.s., založená Ivanou Leidlovou na počátku roku 2012, si dala za cíl obnovit a pozvednout jméno a odkaz Jarmily Novotné a českého šlechtického rodu Daubků. Zámek Liteň organizuje multižánrový Festival Jarmily Novotné, vytvořil a pečuje o muzejní sbírku, podporuje a iniciuje vznik nových autorských počinů, podporuje mladé umělce a obnovuje kulturní památky v areálu zámku Liteň.

  Organizace mimo jiné vydala reedici memoárů Jarmily Novotné Byla jsem šťastná, spolupodílela se na vydání hudebního CD Jarmily Novotné Opera Recital, organizuje mistrovské pěvecké kurzy pro mladé pěvce, v roce 2014 pořádala open air koncert Pocta Jarmile Novotné za účasti Jiřího Bělohlávka a světově uznávaných českých operních pěvců.

  V roce 2013 Zámek Liteň, z.s. inicioval a financoval osmnáctiměsíční mezinárodní historický výzkum a vydání knihy o Jarmile Novotné pod vedením historika, spisovatele a scenáristy Pavla Kosatíka. Hlavním výstupem tohoto výzkumu, stejně jako vrcholnou událostí Festivalu Jarmily Novotné 2015 byla historicky první monografie o Jarmile Novotné s názvem Baronka v opeře.

  ///

  Symfonický orchestr Českého rozhlasu

  Symfonický orchestr Českého rozhlasu. FOTO archiv ČRo

  Symfonický orchestr Českého rozhlasu,který v loňské sezóně oslavil 90 let od svého založení, se řadí k nejlepším a nejstarším českým orchestrálním tělesům. Zároveň patří k vítaným hostům zahraničních koncertních síní. Jeho šéfdirigentem je od roku 2011 Ondrej Lenárd, hlavním hostujícím dirigentem je v současnosti Tomáš Brauner. 

  Za posledních několik let spolupracoval orchestr s předními českými i zahraničními dirigenty, jakými jsou například Tomáš Netopil, Jakub Hrůša, Tomáš Hanus, Petr Altrichter, Stefan Asbury, Michał Nesterowicz nebo Ion Marin, a významnými sólisty jako Pierre Amoyal, GautierCapuçon, Christian Lindberg, José Cura, Plácido Domingo, Renée Fleming, Elina Garanča, Edita Gruberová, Dmitrij Hvorostovskij,Sumi Jo, Sergej Chačatrjan, Jonas Kaufmann, MischaMaisky, Shlomo Mintz, Wolfgang Emanuel Schmidt, Josef Suk, Bryn Terfel, Viktor Tretjakov, Eva Urbanová, Ramón Vargas nebo Lukáš Vondráček.

  Bohatá je rovněž nahrávací činnost SOČRu. Z nejnovější produkce připomeňme janáčkovská alba pro Supraphon s dirigentem Tomášem Netopilem, z nichž první bylo oceněno v roce 2013 prestižním titulem Editor´s Choice of the Month časopisu Gramophone, světovou premiéru nahrávky opery Alfred od Antonína Dvořáka a profilové album sólisty Vídeňské státní opery, basbarytonisty Adama Plachetky.

  SOČR svým posluchačům nabízí koncerty v rámci abonentních cyklů ve Dvořákově síni Rudolfina, Smetanově síni Obecního domu a od sezóny 2016/17 též v pražském Foru Karlín a Studiu 1 v budově Českého rozhlasu. Je častým hostem významných festivalů jako Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Český Krumlov, Dvořákova Praha nebo Janáčkův Máj. SOČR pravidelně hostuje na zahraničních pódiích v celé Evropě a v Japonsku.

  ///

  Jarmila Novotná v roce 1939 v USA. FOTO archiv

  Festival Jarmily Novotné 2017 se letos koná pošesté, přičemž spojnicí jeho aktivit je 110. výročí narození Jarmily Novotné. Nejvýznamnější událostí se stane 25. září operní gala Pocta Jarmile Novotné 2017, jež vzniklo ve spolupráci českých a světových operních hvězd a Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Šestý ročník festivalu nabdl také putovní výstavu o životě Jarmily Novotné nazvanou Jarmila Novotná: Operní diva, která byla na jaře k vidění v Senátu PČR. Specializací dalších, již čtvrtých pěveckých kurzů pod vedením Kateřiny Kněžíkové a Adama Plachetky byl světový a český repertoár. Kurzy byly jako tradičně zakončeny společným koncertem absolventů a lektorů kurzů 13. srpna v Litni.

  ///

  Více informací naleznete na webových stránkách zamekliten.cz a na socr.rozhlas.cz.

  /Pro i-DN z Tz zpracoval a upravil hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 18. září 2017

  Komentáře k článku: Tip: Pocta Jarmile Novotné 2017

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,