Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  Tip – Oslavy Losaru

  Česká buddhistická komunita v čele s občanským sdružením Dzogčhen, které je hlavním organizátorem, opět oslaví tibetský nový rok velkým pražským festivalem určeným pro širokou veřejnost.

  losar

  Zájemci o tibetský buddhismus mají jedinečnou možnost poznat blíže tento den většinu jeho hlavních škol. Kromě toho všechny návštěvníky čeká poutavý kulturní program, který na oslavy tradičně přivádí širokou veřejnost. Touto otevřeností vůči nebuddhistickému publiku, jakož i rozsahem oslav, jsou pražské oslavy v Evropě ojedinělé.

  FOTO ARCHV

  FOTO ARCHV

  Losar (tibetsky doslova Nový rok) se letos v Praze bude slavit v sobotu 1. března 2013 opět v prostorách Novoměstské radnice. Program začíná ve 14.00 hodin a končí po půlnoci. Najdete jej zde.

  Výtěžek akce jde na podporu humanitárních a rozvojových projektů mezinárodní neziskové organizace ASIA Onlus pomáhající v Tibetu. Letos konkrétně na projekt adopce na dálku, který umožňuje tibetským dětem získat základní vzdělání.

  Losar oživí tibetské písně, tance a opera

  Letos se organizátorům podařilo zajistit účast tibetských umělců Tenzina Tsedupa z Tibetského institutu múzických umění (TIPA) a Tsering Dolker a Topgyala Gontse, kteří na Losaru zahrají a zatančí tradiční i moderní tibetské tance. Součástí vystoupení Tenzina Tsedupa na Losaru bude i ukázka tibetské opery zvané Lhamo a také skladby z vlasní tvorby.

  Topgyal a Tsering vytvářejí choreografie a účinkují s tradičními tibetskými písněmi a tanci již několik let. Do Prahy přijeli také vést workshop, kde budou intenzivně učit tibetské tance a písně (22. – 26. února 2014 v Řeznické).

  Tibetské písně a tance jsou společně s ukázkami tibetské opery pilířem programu, ale návštěvníci našeho multižánrového festivalu se mohou těšit na víc, říká Jiří Trnka, programový koordinátor Losaru. Chystáme přednášky a dokumentární filmy z Tibetu, výtvarné dílny, stánky s nabídkou buddhistické literatury, ozdobných a rituálních předmětů a šperků a také ukázky meditačních cvičení.

  Z českých hudebníků vystoupí Létající koberec, Posmrtné zkušenosti, Maopk, manželé Havlovi a Lenka Dusilová.

  • Autor:
  • Publikováno: 22. února 2014

  Komentáře k článku: Tip – Oslavy Losaru

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,