Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Tip na víkend – Pohybem poznávat výtvarno

  Pohyb jako prostředek pro vnímání výtvarného umění

  SE.S.TA Centrum choreografického rozvoje spolu s Národní galerií Praha nabídnou v březnu několik akcí propojujících pohyb s výtvarným uměním. V prostorách Národní galerie bude k vidění event Postmodern dance dnes choreografky, tanečnice a pedagožky Marthy Moore. U příležitosti uvedení výstavy Huga Demartiniho je připravena pohybová dílna Pohyb jako prostředek pro vnímání výtvarného umění, určená všem, kteří mají chuť experimentovat.

  Snímek z únorové akce SE.S.TA – Dnes nechť galerie tančí FOTO ARCHIV NG

  Pro spolupráci během výstavy Huga Demartiniho přizvala SE.S.TA americkou choreografku Marthu Moore, odbornici na období postmoderního tance (60. – 70. léta v USA). Proto i taneční akce, které se v březnu v NG uskuteční, budou vycházet z období postmoderny, v němž si umělci pokládali stěžejní otázky týkající se současného umění jako takového. Zabývali se vztahem umění k člověku, pozicí umění ve společnosti, rolí interpreta a diváka, a také tím, jak může umění obohatit naši každodennost.

  Ve dnech 16. a 17. 3. (vždy od 11 do 14 hodin) se uskuteční pohybová dílna Pohyb jako prostředek pro vnímání výtvarného umění. Účastníci této experimentální dílny, jejichž věk ani taneční zkušenosti nejsou důležité, budou pracovat taktéž pod vedením Marthy Moore, která podobné projekty připravuje pro Centre Pompidou v Paříži. V neděli 17. 3. v 16.30 hodin v Malé dvoraně NG potom představí skupina profesionálních performerů pod vedením Marthy Moore připravovaný event Postmodern dance dnes. Event je specifickou formou představení, která se váže ke vzniku postmoderního tance a je pro tanec tímtéž, čím je instalace pro výtvarné umění, doplňuje ředitelka SE.S.TA Marie Kinsky.

  V průběhu roku pak SE.S.TA ve spolupráci s NG připravuje ještě další dva programy – jeden nabídne cestu k výtvarnému umění prostřednictvím barokního tance (spolupráce s choreografkou Andreou Miltnerovou), druhý bude součástí letní tanečně-pohybové dílny pro mládež a prostřednictvím hip-hopu otevře dveře k výtvarnému umění francouzský tanečník a pedagog Orin Camus ve spolupráci s lektorkami NG.

  Více informací naleznete na: www.se-s-ta.cz

  • Autor:
  • Publikováno: 14. března 2013

  Komentáře k článku: Tip na víkend – Pohybem poznávat výtvarno

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,