Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Tip na víkend: Být či nebýt na Helfenburku

  Studentská umělecká skupina OLDstars obsadí od čtvrtka 11. 7. do soboty 13. 7. 2013 největší českou hradní zříceninu Helfenburk u Bavorova. V rámci benefičního openairového divadelního festivalu HAMLET NA HELFENBURKU zde představí reprízy své moderní inscenace slavné alžbětinské hry, aktuální repertoár Hereckého studia OLDstars i tvorbu spřátelených divadelních souborů z Prahy. Výtěžek ze vstupného bude věnován kastelánovi na další rekonstrukce hradního areálu.

  OLD-poster

  Opěrným bodem programu budou, stejně jako loni, tři večerní reprízy inscenace Hamlet pod širým nebem. Sedmnáctiletý korunní princ — v interpretaci studentů činoherního herectví DAMU Matyáše Řezníčka a Matěje Vejdělka — je konfrontován s principy fungování světa generace jeho rodičů. Kalkul, komplot, manipulace, korupce, pomluva — to vše jsou prostředky, kterými opovrhuje. Nechápe, proč musel zemřít jeho otec, nerozumí, proč si matka vzala vraha svého muže. Pohrdá svými spolužáky, kteří ochotně slouží diktatuře. Zavrhl svoji dívku, která je loutkou v rukou rodiče. Relativizuje smysl svého života a žití vůbec. Otázky, jaké Shakespeare připsal Hamletovi, si aspoň jednou v životě kladl každý z nás.

  Moderní inscenace staví do kontrastu boje o postavení a moc s idealistickou touhou po naplnění a smyslu života. FOTO archiv OLDstars

  Zvítězí pravda, nebo větší počet televizních kamer? FOTO JAKUB FULÍN

  Moderní inscenace staví do kontrastu boj o postavení a moc s idealistickou touhou po naplnění a smyslu života. Zvítězí pravda, nebo větší počet televizních kamer? Umře každý. Někdo ale s čistou duší…

  OLDstars plánují na Helfenburku v rámci programu uvést i několik premiér. Exkluzivněodpremiérujeme několik inscenací, které budou následně naši pražští diváci moci zhlédnout v průběhu nové divadelní sezony. Například Služky Jeana Geneta v režii nastupujícího studenta DAMU Martina Satoranského nebo inscenaci Büchnerovy črty Vojcek v režii studenta DAMU Oskara Bábka. Chystáme se využít všech hradních prostor, diváci se tedy mohou těšit na několik stagí, kde se bude hrát souběžně a opakovaně. Kromě osvědčeného prvního hradního nádvoří nebo divadelního stanu na nádvoří druhém vznikne komorní divadelní prostor na ochozu jedné z hradních věží, v podhradí, nebo ve středověké krčmě, vyjmenovává letošní novinky červencového festivalu Daniel Brátka.

  Součástí sobotního festivalu bude i program pro rodiny s dětmi. Mohou se například těšit na představení O třech prasátkách (Divadélko U Zvonu, Kladno) nebo Bubáčci a strašidla či Petřík v pohádce pražského souboru Divadlo Bez Hranic.

  Výtěžek ze vstupného bude věnován kastelánovi na další rekonstrukce hradního areálu. FOTO archiv OLDstars

  Výtěžek ze vstupného bude věnován kastelánovi na další rekonstrukce hradního areálu. FOTO JAKUB FULÍN

  OLDstars čítají více než osmdesát aktivních členů z řad studentů pražských středních a vysokých škol. Kromě pořádání letních benefičních projektů na hradě Helfenburk se věnují také organizaci Festivalu studentských divadel v Divadle v Celetné. Se svými inscenacemi navštěvují celonárodní festivaly a divadelní přehlídky. Pátým rokem provozují v pražských Vršovicích vlastní klubový sklepní divadelní prostor HarOLD. Na podzim 2013 pak chystají otevření druhého sklepního klubového prostoru – H2O – na pražském Žižkově.

  Další informace a aktuality najdete na:

  www.oldstars.cz/hamlet2013

  www.facebook.com/HamletnaHelfenburku

  Oficiální YouTube kanál projektu:

  www.youtube.com/HamletnaHelfenburku

  /Projekt byl letos podruhé podpořen z programu Think Big Nadace O2/

  • Autor:
  • Publikováno: 8. července 2013

  Komentáře k článku: Tip na víkend: Být či nebýt na Helfenburku

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,