Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  Tip na tento víkend: S vášní pro nové hry

  Po jarní předehře, kdy byla v Praze uvedena vítězná inscenace ostravské komorní scény Aréna a předána již třetí Cena Marka Ravenhilla za nejlepší inscenaci nového textu, se bude tento víkend 2. a 3. listopadu konat v Divadle Disk další část Festivalu s vášní pro nové hry, která bude tentokrát zaměřena na koprodukční inscenace Divadla LETÍ s brněnským HaDivadlem, jejichž texty vznikly v rámci rezidenčního programu Centra současné dramatiky.

  Leti_Hadi

  V pražské premiéře se představí inscenace Tajná zpráva z planety matek / Mamma Guerilla autorky Anny Saavedry v režii Mariána Amslera a hra Ondřeje Novotného Roky 90 – Láska, pank a Nesmírnost v režii Martiny Schlegelové.

  Dupačky mu oblékala vždycky naruby, myslela, že je to známka punku…

  Jak to asi vypadá na planetě, kterou obývají výhradně matky? Odpověď na tuto otázku hledala ve své eseji o mateřství ve všech jeho podobách mladá česko-chilská autorka Anna Saavedra. Zaměřila jsem se na téma, které jde napříč časem, generacemi a které je také často alfou a omegou našich osobních historií, vysvětluje autorka. Režie se ujal umělecký šéf HaDivadla Marián Amsler. Copak se asi děje v hlavě matky během těch podivných 9 měsíců? A co bude dál? Saavedra o tom vypráví poeticky s humorem, respektem ale i ironickou nadsázkou, svěřuje režisér. Kromě hypnotických obrazů z planety matek se diváci mohou těšit na srdcervoucí neučesané songy, jejichž autorem je Mario Buzzi.

  Láska, pank a Nesmírnost

  Autobiograficky laděná hra Ondřeje Novotného Roky 90 je sondou do období po sametové revoluci. Devadesátá léta jako puberta naší současnosti, „mal du siècle“ na sklonku jedné epochy, doba euforie, ale také zvratů, pádů, zklamání a narůstající skepse. To vše viděno pohledem dospívajícího kluka, který vyrůstá v nové, svobodné společnosti, prožívá první lásku, zakládá punkovou kapelu a je PROTI. Kromě dokumentárních textů, dobových zpráv a četných hudebních odkazů hra vznikala na základě autentických promluv a vzpomínek nejbližších přátel a rodinných příslušníků. Více než sonda do dobové politické situace naší země nás však zajímala rovina osobní historie, každodennosti, dále také aspekt generační, tedy jaká byla devadesátá léta pro první svobodnou generaci, pro generaci dnešních třicátníků, kteří v této době dospívali. Tomu odpovídá také generační herecké obsazení inscenace, dodává režisérka Martina Schlegelová.

  Repro archiv

  Repro archiv

  Oba texty vznikly v rámci projektu Centra současné dramatiky. Cílem tohoto projektu, který v roce 2010 založilo pod záštitou Václava Havla Divadlo LETÍ, je podpora vzniku nové dramatiky, cirkulace inscenací, teoretická reflexe současné dramatiky a propagace současné dramatiky mezi veřejností. Projekt Centra současné dramatiky se rozvíjí v několika programových liniích. Jednou z hlavních aktivit je podpora autorských rezidencí pro konkrétní divadla. V rámci projektu dále vznikají inscenace a inscenační skici v produkci Divadla LETÍ i v koprodukci s dalšími divadly.  Postupně se tak utváří Klub s vášní pro nové hry, jehož cílem je upozorňovat na zajímavé počiny v oblasti inscenování současné dramatiky formou přehlídek.

  Rezidenční program je jednou z hlavních programových linií projektu Centra současné dramatiky, které jako svůj hlavní projekt realizuje Divadlo LETÍ ve spolupráci se svými partnery. Základním principem je poskytnout rezidentním dramatikům takové zázemí, aby mohli po nějaký čas, ideálně pak po jednu sezónu, v úzké spolupráci s divadlem a konkrétním inscenačním týmem vyvíjet text a jeho následnou inscenaci. Pravidelným koproducentem Divadla LETÍ v rámci rezidenčního programu je právě brněnské HaDivadlo.

  2. listopadu, 19:30 – Tajná zpráva z planety matek /Divadlo DISK/
  3. listopadu, 19.30 – Roky 90 – Láska, pank a Nesmírnost /Divadlo DISK/

  Další informace: www.divadlo-leti.cz

  • Autor:
  • Publikováno: 1. listopadu 2013

  Komentáře k článku: Tip na tento víkend: S vášní pro nové hry

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,