Divadelní noviny Aktuální vydání 16/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

16/2019

ročník 28
1. 10.–14. 10. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Tip na sobotu: Noc divadel

  noc_divadel_negativ_monochrom_pozadiV České republice se druhého ročníku Noci divadel zúčastní 119 souborů ve 29 městech. Letošní ročník, který se bude konat 15. listopadu,  je unikátní například spoluprací s hnutím Auto*Mat, které spolu s Institutem umění – Divadelním ústavem, organizuje historicky první divadelní cyklojízdu. Novinkou oproti roku 2013 je také fotosoutěž, které se mohou zúčastnit všichni návštěvníci Noci divadel, speciální program v Institutu umění – Divadelním ústavu či online přenosy z Noci divadel v mimopražských divadlech na velkoplošné televizi na nádvoří IDU.

  Samozřejmostí je internetová stránka s detailními informacemi k Noci divadel a novou podobou programu s možností vyhledávání dle nejrůznějších filtrů. V IDU bude podobně jako loni fungovat od 11 do 23 hodin infocentrum, které nabídne aktuální informace především k pražskému programu Noci divadel. Tým Noci divadel vám zde pomůže vytvořit program na míru na celé odpoledne či večer na základě adres jednotlivých souborů, informací o kapacitě akcí a vašich diváckých preferencí.

  Jedním z nováčků Noci divadel je Divadlo na Vinohradech, které předvede návštěvníkům bourání scény, či zkoušku své nové inscenace Láska na Krymu. Tanec Praha v pražském divadle Ponec letos představí pohybové workshopy a uvede premiéru dokumentu natočeného u příležitosti 20 let České taneční platformy. Brněnský CED společně s dalšími brněnskými divadly navazuje na loňskou úspěšnou celoměstskou hru a divadlo přibližuje především dětem. Celoměstskou hru letos poprvé organizují také divadla v Olomouci, na tiskovou konferenci je přijelo představit Moravské divadlo. Klicperovo divadlo v Hradci Králové se po loňském úspěšném ročníku snaží divadlo otevřít co nejvíce veřejnosti a nabídne například fotografický „selfie point“, na němž budou k dispozici i herci divadla. Interaktivní program si také připravilo Západočeské divadlo v Chebu, které navíc návštěvníkům po programovém maratonu, jenž začíná již v ranních hodinách, nabídne k večeři guláš.

  S letošní Nocí divadel je vzhledem k probíhajícímu Roku české hudby úzce spojeno téma hudby a tance. Hudební složka programu Noci divadel se objevuje v nejrůznějších podobách, od koncertů různých hudebních uskupení a žánrů, přes ukázky scénické hudby z inscenací divadel až po jam sessions a hudební vystoupení samotných herců. Například Brno letos věnovalo svou městskou hru slavnému skladateli Leoši Janáčkovi, Moravské divadlo Olomouc si připravilo herecký koncert.

  Letošní Noc divadel se sešla s 25. výročím politických změn ve střední a východní Evropě, a část programu je proto tomuto tématu věnována v podobě připomínky Listopadu ’89 a osobností s ním spojených, především Václava Havla. Klicperovo divadlo v Hradci Králové nabízí výstavu na Havlově dvorečku, litvínovské Docela velké divadlo plánuje od 19 hodin vzpomínání na Sametovou revoluci. Několik divadel uvádí během Noci divadel inscenace Havlových děl, jako například Spitfire Company v Paláci Akropolis nebo Divadelní spolek Kašpar ve svém bytovém divadle. Letos se do programu Noci divadel zapojila scénickým čtením a projekcí záznamů inscenací Havlových her také Knihovna Václava Havla. V Západočeském divadle v Chebu zase chystají tzv. „troják“ – tři politické grotesky odehrané v 4,5 hodinovém sledu.

  K dalším tematickým oblastem programu Noci divadel patří nejrůznější prohlídky, průvody a bojové hry po divadlech. Řada z nich nepostrádá exotické prvky, možná nejkurióznější nabídkou je program jihlavského Divadla Diod, kde mohou diváci během Noci divadel dokonce přespat. Dalším segmentem jsou programy pro děti, možnost nahlédnout pod pokličku zkouškového procesu během otevřených zkoušek, nejrůznější pohybové workshopy a taneční akce, programy věnované dramatické literatuře v podobě scénických čtení a v neposlední řadě party a afterparty. Například v Praze můžete Noc divadel do brzkých ranních hodin strávit v La Fabrice, Meetfactory nebo Studiu Hrdinů.

  Součástí Noci divadel jsou také celoměstské hry, během nichž na diváky po splnění různých úkolů čekají ceny a překvapení. V letošním roce proběhne kromě brněnské Cesty bystré lišky a olomoucké hry také v Ostravě, kde se ve spolupráci všech místních profesionálních divadel uskuteční pod názvem Od divadla k divadlu.

  • Autor:
  • Publikováno: 13. listopadu 2014

  Komentáře k článku: Tip na sobotu: Noc divadel

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,