Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2024

ročník 33
28. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Tip na neděli: Noc českých a slovenských autorů v Činoherním klubu

  Nadační fond Cen Alfréda Radoka a agentura Aura-Pont pořádají v neděli 28. října od 19 hodin v Činoherním klubu v Praze třetí ročník Noci českých a slovenských autorů. Režiséři Lída Engelová, Daniel Špinar, Braňo Holiček a Dodo Gombár představí divákům inscenovaná čtení dramatických textů, které se umístily ve finále dramatické soutěže o Cenu Alfréda Radoka za rok 2011.

  Do dramatické soutěže Cen Alfréda Radoka se každý rok přihlásí několik desítek autorů s novými dramatickými texty – v loňském roce to bylo 64 původních her! Jen nepatrný zlomek se ale nakonec dočká jevištní realizace anebo alespoň odborné dramaturgické péče. Letošní již třetí Noc českých a slovenských autorů chce pokračovat v tradici večerů, v nichž hlavní pozornost patří právě novým českým a slovenským hrám a jejich autorům.

  Formou scénických črt, divadelních „návnad“ a ochutnávek se v nastudování výrazných českých režisérských osobností – režisérů i režisérek různého divadelního záběru, vkusu či stylu – představí texty Jana Kratochvíla, Nenada Djapiće, Ivy Procházkové a Terezy Březinové. Letošním ročníkem Noci autorů diváky provede herec Petr Pěknic.

  Součástí večera bude živá hudba, mj. například vystoupení herečky a písničkářky Jany Šteflíčkové, klavírní improvizace skladatele Jiřího Pazoura a koncert herce Studia Ypsilon Jana Jiráně a jeho skupiny Botafogo.

  Začátek v 19.00 hod., předpokládaný konec kolem půlnoci.

  ///

  Předběžný harmonogram večera

  19.00 hod. – Úvod

  19.10 hod. – Představení první hry a autorky Terezy Březinové

  19.15 hod. – DEFENDER

  19.45 hod. – Představení druhé hry a autorky Ivy Procházkové

  20.00 hod. – BRUTTO

  20.45 hod. – Hudba

  Pauza

  21.20 hod. – Úvod

  21.25 hod. – Představení třetí hry a autora Nenada Djapice

  21.30 hod. – VÍDEŇSKÝ HŘÍCH

  22.20 hod. – Představení čtvrté hry a autora Jana Kratochvíla

  22.30 hod. – VLADIMIROVA DĚVKA

  22.50 hod. – Zakončení scénických čtení, předání speciální ceny

  22.55-23.30 hod. – Koncert

  Jednotné vstupné na celý večer 110 Kč. Vstupenky lze zakoupit v pokladně Činoherního klubu, Ve Smečkách 26, 110 00 Praha 1, tel. 211 151 877.


  Tereza Březinová / DEFENDER

  režie: Daniel Špinar / dramaturgie: Ilona Smejkalová / účinkují: Barbora Vyskočilová a Jan Holík

  Horský srub, hlasy probouzejících se ptáků a zamrzlá voda. A oni dva. Sami. Vypadají jako milenecký pár, který se jen v nepříznivou roční dobu rozhodl strávit nějaký čas na samotě v horách. Ale věci na balení se kupí, auto nejede a on ztrácí sílu… / Tragikomedie o dvou dějstvích, která ukazuje, jak těžké je komunikovat a doopravdy vnímat toho druhého. Jak těžká je snaha pomoci a pomoc také přijímat. Jak těžké je vyrovnat se s blížícím se koncem, zvlášť když do toho vstoupí láska.

  Hra se dostala do nejužšího finále dramatické soutěže o Ceny Alfréda Radoka za rok 2011 a rovněž získala čestné uznání při udílení Ceny Evalda Schorma za rok 2011.

  ///

  Iva Procházková / BRUTTO

  režie: Braňo Holiček / dramaturgie: Ilona Smejkalová / účinkují: Veronika Kubařová a František Čachotský

  Naivní, mladý a silně věřící homosexuál Patrik přijel z moravského maloměsta do Prahy za prací. Zde je konfrontován nejen s poněkud podivnou firemní kulturou realitky, ale i s předsudky vůči své orientaci, aby se posléze ukázalo, že rovněž jeho šéf Arnošt vztahy se ženami tak trochu předstírá… / Tragikomický, avšak i úsměvný příběh o xenofobii, hledání sebe sama a střetu dvou různých světů.

  Hra získala 3. místo v dramatické soutěži o Ceny Alfréda Radoka za rok 2011.

  ///

  Nenad Djapić / VÍDEŇSKÝ HŘÍCH

  režie: Lída Engelová / dramaturgie: Ilona Smejkalová / účinkují: Johanna Tesařová a Viktor Dvořák

  Mladý a horlivý inspektor vídeňské policie vyslýchá porodní bábu a věštkyni Růženu. Jenže vykutálená Růžena vidí v budoucnu všechno možné, jen ne to, co zoufalý inspektor opravdu chce… / Scénický historicko-kriminologický až hudebněvědný dobový obrázek z roku 1801, ba přímo ze dne 5. prosince onoho roku. Ve skutečnosti se jedná o postpseudobarokní, až postpseudoneobarokní dialogový propletenec s nejistým koncem, protože se v něm pojednává i téma věštby z kávového lógru (z jemně umleté kávy) a vařené kozí hlavy, ale i fenomén českých příjmení v telefonním seznamu města Vídně.

  Hra se umístila na 2. místě v dramatické soutěži o Ceny Alfréda Radoka za rok 2011.

  ///

  Jan Kratochvíl / VLADIMIROVA DĚVKA
  režie:
  Dodo Gombár / dramaturgie: Martina Kinská / účinkují: Michal Dlouhý a Robert Jašków
  Hospoda kdesi na konci světa, divná doba. V ní si hospodský Andrej a host Olav vyprávějí, co se stalo. Anebo se stane, co si vyprávějí? Jak to vlastně bylo se ženskou, která se tu jednoho dne objevila s malým parchantem? Čas je relativní, natož pak pravda… / Absurdní příběh s tajemstvím.

  Vítězný text dramatické soutěže Cen Alfréda Radoka bude mít světovou premiéru 1. června 2013 ve Švandově divadle. V rámci letošní „Noci autorů“ připraví režisér Dodo Gombár ukázku z připravované inscenace – nejen jako návnadu pro potenciální diváky, ale také jako dramatickou tečku za celým večerem.

   Noc českých a slovenských autorů vznikla z iniciativy Nadačního fondu Cen Alfréda Radoka, ve spolupráci s agenturou Aura-Pont a Činoherním klubem. Akci finančně podpořily Ministerstvo kultury ČR, Magistrát hlavního města Prahy, Nadace Život umělce.

  • Autor:
  • Publikováno: 23. října 2012

  Komentáře k článku: Tip na neděli: Noc českých a slovenských autorů v Činoherním klubu

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,