Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2019

ročník 28
25. 6.–2. 9. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Tip na léto: Autoatlas Ukrajiny

  Průvodcem inscenace Autoatlas Ukrajiny je cesta. Site-specific projekt má premiéru 3. července a odehraje se na obou březích Vltavy, ve veřejnosti nepřístupném smíchovském přístavu, v hospodě a nakonec v prostorách mezinárodního uměleckého centra.

  ukrajina

  Text této letní inscenace, kterou divadlo MeetFactory uvádí v červenci a srpnu, vychází z povídkové tvorby současných ukrajinských autorů – Serhije Žadana (Big Mac), Oksany Zabužko (Polní výzkum ukrajinského sexu a Sestro, sestro) a Juryje Vynnyčuka (Chachacha). Tito, u nás neprávem jen okrajově známí, autoři reflektují osobitým postmoderním stylem paradoxy východní postindustriální společnosti. Jejich poutavé, většinou kratičké příběhy se často odehrávají na cestě.

  Mrtvé objekty mají jednu velkou výhodu. Zemřely a neopakují se tedy. – Cesta má taky jednu velkou výhodu. Můžeš ji vždycky projet ještě jednou. Serhij Žadan

  Autoatlas Ukrajiny (titul jedné z povídek Serhije Žadana) volně navazuje na současnou výstavu Galerie MeetFactory, jež nese název Cesta. Ta zpracovává téma pohybu v současném umění, ale také pnutí mezi místem vzniku a místem prezentace, prostorem „uvnitř“ a prostorem „venku“. Závěrečná část inscenace se odehraje právě v prostorách této expozice.

  Představení začne na Náplavce u (A)VOID Floating Gallery, kde diváci nastoupí na 12-ti místné pramice, společně s herci přeplují Vltavu a dostanou se do míst smíchovského přístavu mezi hausbóty. Tam se odehraje jedna ze scén a poté se opět na lodích diváci přemístí k Lihovaru. Na letní scéně baru U Veselé kozy, který nedávno po vyhoření obnovil svou činnost a stal se z hospody čtvrté kategorie místem pořádání různých výstav a koncertů, proběhne další scéna a inscenace vyvrcholí v MeetFactory, na dvorku u Letního kina, v divadelním sále i v galerii.

  O autorech:
  Serhij Žadan (nar. 1974), žije ve východoukrajinském Charkově. Patří mezi nejpřekládanější autory současné generace, jeho tvorba se vyznačuje básnickým stylem, často reflektuje punkovou subkulturu. Zejména v povídkové knize Big Mac (2003, česky 2011), kterou napsal během stáže ve Vídni, pracuje s motivy cesty a bohémského života mladých intelektuálů. Autor působí také jako performer a režisér.
  Oksana Zabužko (nar. 1960 v Lucku v Haliči) je nejznámější, nejpřekládanější a nejsvětovější ukrajinská spisovatelka. U nás vyšly v českém překladu knihy Polní průzkum ukrajinského sexu, Sestro, sestro a Muzeum opuštěných tajemství (všechny přel. Rita Kindlerová). Poslední román, jehož tématem je ukrajinská historie 20. století, zejména fenomén UPA (ukrajinské povstalecké armády), se dočkal v německy mluvících zemích několika vydání, o Oksaně Zabužko se mluví jako o možné adeptce na světové literární ceny. Jednu z nich, středoevropskou cenu Angelus, ostatně dostala na konci roku 2013 ve Wroclawi.
  Jurij Vynnyčuk (nar. 1952) žije ve Lvově. Hlásí se ke kroužku takzvaných žlobistů, sdružujících spisovatele, výtvarné umělce a hudebníky, kteří pracují s fenoménem „ukrajinského nevkusu. Ve svých knihách Ukrajinu nikterak nešetří, patetické a tragické momenty národní identity jako například hladomor cynickým způsobem hypertrofuje do kanibalismu v blázinci Kulparkiv, který je metaforou ukrajinského zmatku, korupce, oligarchie, nevzdělanosti, opilství, zbytků komunistické ideologie včetně sklonů ke kriminálnímu jednání všeho druhu.
  Divadlo MeetFactory: Autoatlas Ukrajiny. Premiéra 3. 7. ve 20:00 hodin, reprízy 4. 7., 5.7, 24. 7., 31. 7., 14. 8., 21. 8. 2014.

  • Autor:
  • Publikováno: 24. června 2014

  Komentáře k článku: Tip na léto: Autoatlas Ukrajiny

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,