Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2024

ročník 33
2. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  Tip na květen: Očima Brna – Petr Oslzlý

  Celoroční cyklus Moravské zemské knihovny v Brně – OČI BRNA odstartoval měsícem Jana Zahradníčka. Katolický básník předal v květnu pomyslné žezlo další osobnosti, tentokrát ze světa divadla, Petru Oslzlému. Dramaturg, herec, scenárista a pedagog oslavil letos 70. narozeniny.

  Petr Oslzlý. FOTO archiv

  Petr Oslzlý. FOTO archiv

  Vedle přednášek a filmových projekcí, v nichž Petr Oslzlý zavzpomíná nejen na svá divadelní léta, ale také na své undergroundové aktivity z dob před Sametovou revolucí, mohou jeho příznivci po celý měsíc květen navštívit také výstavu přinášející množství autentických, často dosud nepublikovaných fotografií nejen z jeho činnosti v Divadle Husa na provázku. Petr Oslzlý je tu také prezentován jako autor řady publikací a iniciátor nespočtu zajímavých, českých i mezinárodních aktivit.

  Dramaturg, herec, scenárista Petr Oslzlý (26. dubna 1945 Konice u Prostějova) vystudoval divadelní vědu a dějiny umění na FF MU. Své celoživotní spojení se světem divadla odstartoval v experimentálním divadle Quidam. Od roku 1972 je jeho jméno neodmyslitelně spojeno s Divadlem Husa na provázku. Tvář divadla utvářel především jako dramaturg, ale i jako scénárista a herec, v letech 1976–1980 a 1992–2001 také jako umělecký šéf. Pro toto divadlo připravil množství původních scénářů, adaptací i dramatizací. Zasloužil se o realizaci významných mezinárodních i domácích divadelních projektů, např. Divadlo v pohybu Together-Společně. V 80. letech organizoval bytový univerzitní seminář.

  Dva roky (1990–1992) byl poradcem prezidenta Václava Havla pro kulturní záležitosti. V současné době je ředitelem Centra experimentálního divadla v Brně. Jako herce ho kromě diváků brněnských mají možnost vidět i diváci v Praze – v Národním divadle, kde účinkuje ve hře Vladimíra Morávka 1789 aneb Dokonalé štěstí. Věnuje se i pedagogické činnosti a je autorem také řady divadelních studií, knižně vydal např. monografii Divadlo Husa na provázku 1968(7)–1998: kniha v pohybu I…, nebo analytickou publikaci Commedia dell’arte Divadla na provázku (1974–1985): analýza, rekonstrukce, dokumentace inscenace režiséra Petera Scherhaufera & Harlekýna Boleslava Bolívky. 

  Ocima Brna - logo

  Doprovodné akce:

  4.–30. 5. 2015Život s divadlem v pohybuVýstava věnovaná 70. narozeninám dramaturga, herce, pedagoga Petra Oslzlého.
  14. 5. 2015 / 17:00 – První setkání s Petrem Oslzlým … o jeho undergroundových aktivitách v 80. letech – o Podzemní univerzitě a nezávislé Galerii-Drogerii Zlevněné zboží.
  19. 5. 2015 / 17:00 – Petr Oslzlý a české alternativní divadloPřednáška Mgr. Libora Vodičky, Ph.D.
  28. 5. 2015 / 17:00 – Dernisáž výstavy Petr OslzlýSlavnostní zakončení měsíce věnovaného Petru Oslzlému.
  28. 5. 2015 / 18:00 – Druhé setkání s Petrem Oslzlým… který uvede projekci záznamu legendární inscenace hry Ludvíka Kundery Labyrint světa a lusthauz srdce, jejímž byl dramaturgem a hrál v ní hlavní roli Poutníka.

  Více informací: http://www.mzk.cz/sluzby/akce/oci-brna-petr-oslzly

  • Autor:
  • Publikováno: 5. května 2015

  Komentáře k článku: Tip na květen: Očima Brna – Petr Oslzlý

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,