Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  Tip na květen – Lars Norén: 70

  Přehlídka Lars Norén: 70, připomínající jubileum švédského dramatika, se bude konat ve dnech 5. – 7. května 2014.

  Lars Norén FOTO ARCHIV

  Lars Norén FOTO ARCHIV

  Lars Norén, nejúspěšnější, nejuznávanější a zároveň nejkontroverznější švédský dramatik přelomu tisíciletí, oslaví letos v květnu 70. narozeniny. Držitel Severské ceny Švédské akademie („malá Nobelovka“) za rok 2003 je považovaný za pokračovatele strindbergovské a bergmanovské tradice švédského divadla, sám přitom často přitahuje nejrůznější skandály. U nás je Norén skoro neznámý a na jevištích neuváděný. Na svém kontě má přes 80 divadelních a televizních her, mnoho z nich se dočkalo inscenování téměř po celém světě.

  Divadlo NaHraně připravuje spolu s Divadlem LETÍ, Velvyslanectvím Švédska v Praze, Skandinávským domem a Divadlem Kampa u příležitosti 70. narozenin nejvýznamnějšího současného švédského dramatika sérii scénických čtení, projekcí a přednášek.

  Program:

  5. 5. 2014, České centrum Praha

  18:00 / Slavnostní zahájení a film Detaily (Detaljer)

  Milostné i pracovní vztahy čtyř lidí se v průběhu deseti let proplétají a zase míjejí, aby nakonec všichni čtyři skončili ve stejném osamění jako na začátku.
  Film z roku 2003 vznikl na motivy stejnojmenné divadelní hry Larse Noréna a byl nominován na 1. cenu na festivalu v Moskvě (2004).
  Režie: Kristian Petri
  Scénář: Jonas Frykberg
  Hrají: Michael Nyqvist, Jonas Karlsson, Valter Skarsgård, Gustaf Skarsgård, Leif Andrée, Pernilla August, Michalis Koutsogiannakis
  Švédsko, 2003, 111 min., české titulky

  6. 5. 2014, Studio Švandova divadla

  20:00 / O lásce (Om kärlek)
  Šest lidí v současném Stockholmu. Dva rozpadající se vztahy, jeden vznikající… nebo dva? Tři? Rozpadají se všechny, nebo všechny teprve vznikají? Všichni se rozcházejí s životní láskou kvůli své životní lásce. Mistrně minimalistická fuga nejvýraznějšího současného švédského dramatika, kde se šest hlasů proplétá v jednoduchém jazyce každodenních dialogů. Scénické čtení je součástí cyklu 8@8, kterém spolupracuje Divadla LETÍ s agenturou DILIA.
  Překlad: Martin Severýn
  Režie: Zuzana Burianová
  Dramaturgie: Marie Špalová
  Hrají: Eva Leimbergerová, Lucie Polišenská, Jan Holík, Petr Stach a další

  7. 5. 2014, Divadlo Kampa

  17:30 Lars Norén: Od Šeříků po Deníky (přednáška)

  Zbyněk Černík, překladatel většiny dosud do češtiny přeložených dramat Larse Noréna, představí kontroverzní postavu ve Švédsku milovaného i nenáviděného autora. Co se stalo po derniéře zájezdové inscenace, kterou Norén nazkoušel s vězni? Objevuje se mrtvé dítě v každé autorově hře? A kolik přátel mu zůstalo, když vydal 3 120 stran svých deníků?

  20:00 Chlad (Kyla)
  Parta spolužáků. Tři útočníci, jedna oběť. Jak vzniká dynamika gangu? Jsou neonacistické myšlenky názory, nebo jenom nedostatečná jazyková výbava a neschopnost se vyjadřovat? A co když je v partě švédských rasistů jeden bývalý Jugoslávec? Norénova drsná komorní hra o zrodu násilí, nenávisti a tragicky stupňované hlouposti. Scénické čtení uvádí Divadlo NaHraně.
  Režie: Petr Štindl
  Hrají: Martin Severýn, Ondřej Novák, Pavel Kryl ad.

  • Autor:
  • Publikováno: 27. dubna 2014

  Komentáře k článku: Tip na květen – Lars Norén: 70

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,