Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2024

ročník 33
2. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  Tip na duben – Za vodou je Prajzká

  Národní divadlo moravskoslezské uvedlo v rámci činoherního cyklu o ztrátě kolektivní paměti novou hru režiséra a dramatika Davida Jařaba Za vodou (Dokud nás smrt…) v režii Štěpána Pácla. Hra vychází z reálných osudů obyvatel Hlučínska a tomuto místu mezi Opavou a Ostravou je věnován také rozsáhlý doprovodný program, který dostal název Za vodou je Prajzká.

  za vodou

  Ivan Dejmal, Petr Houska a Tereza Richtrová v insceanci Za vodou (Dokud nás smrt…)
  FOTO MARTIN POPELÁŘ

  Prvním dubnovým doprovodným programem bude beseda se známým divadelním a filmovým režisérem Davidem Jařabem. V kraji Hlučínska autor strávil velkou část svého dětství: Narodil jsem se v Hranicích na Moravě, ale do svých osmnácti let jsem žil v Ostravě a velkou část svého dětství jsem trávil v Koutech (dnešní Kravaře) a ve Štěpánkovicích, obcích na Hlučínsku. Z tohoto kraje pochází rodina mého otce Josefa Jařaba, který myslím patří k významným rodákům z Prajzké. Hru Za vodou (Dokud nás smrt…) napsal Jařab přímo na zakázku Národního divadla moravskoslezského. Inspirací mu byly reálné osudy obyvatel Hlučínska: Ačkoli je příběh hry Za vodou (Dokud nás smrt…) smyšlený, všechno, co se v něm odehrává, má reálný základ a podobnost se skutečnými osudy není náhodná, dodává Jařab. Beseda s tímto režisérem a dramatikem se uskuteční 15. dubna 2014 v 18 hodin v Antikvariátu a klubu Fiducia.

  Diváci NDM mohou také absolvovat komentovanou procházku architekturou Hlučína: Na komentované procházce s historikem Martinem Strakošem a básníkem Ivanem Motýlem budete mít možnost prohlédnout si nejen řadu architektonických krás Hlučína, ale dovíte se také spoustu informací k historii samotného města. Vycházkové odpoledne bude završeno návštěvou nové expozice Kdo jsou lidé na Hlučínsku v Muzeu Hlučínska, láká diváky autorka projektů NDM Martina Klézlová. Sraz přihlášených účastníků se koná 26. dubna 2014 ve 14 hodin na náměstí v Hlučíně.

  Dubnové akce zakončí literární večer s názvem Zešitky Prajzaku. Básník a publicista Ivan Motýl seznámí posluchače s historií literatury Hlučínska od dob starých slezských kazatelů až k dnešní tvorbě. Literární tvorbu spisovatelů na Hlučínsku si diváci mohou poslechnout 29. dubna 2014 v 18 hodin v Antikvariátu a klubu Fiducia

  Za vodou (Dokud nás smrt…) se bude v Divadle Antonína Dvořáka hrát do konce sezony pouze dvakrát – 5. května a 23. května 2014. (Recenzi inscenace Davida Jařaba a Štěpána Pácla přineseme v čísle 9/2014.)

  • Autor:
  • Publikováno: 14. dubna 2014

  Komentáře k článku: Tip na duben – Za vodou je Prajzká

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,