Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2020

ročník 28
18. 2.–2. 3. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Tip na dnešní večer – Reminiscence

  Česká televize dnes ve 22:50 uvádí na kanálu ČTArt premiéru dokumentárního film Reminiscence – Tanec Praha 1989-2013.

  Desh

  Zcela zásadním příspěvkem pro film je záznam choreografie a interview s Akramem Khanem, jedním z nejslavnějších tanečníků a choreografů dneška, který na 25. ročníku Tance Praha představil velkolepý taneční autoportrét Desh. FOTO ARCHIV

  V letošním roce oslavil největší český taneční festival Tanec Praha 25 let. Za tu dobu na něm vystoupila řada hvězd současného tance z celého světa, ale také osobnosti, které na svou hvězdnou dráhu teprve čekaly. Díky velmi kvalitnímu archivu festivalu, který vznikal společně s Českou televizí, můžeme přehlédnout čtvrtstoletí vývoje této oblasti pohybového umění a z odstupu si uvědomit, jaký přínos tento významný mezinárodní festival měl a má pro oživení naší domácí taneční scény.

  Dokumentární film Reminiscence má za cíl nejen zmapovat hostování významných zahraničních tanečních souborů, ale především naznačit umělecká a společenská témata, která do našeho kulturního prostoru pronikla právě díky choreografiím, které se v rámci Tance Praha prezentovaly. Fragmenty slavných choreografií proto rámují zásadní zpravodajské události na domácí i světové scéně, divák tak má možnost zasadit proud současného tance do širšího toku reálné historie a nepodlehnout mylnému pocitu, že se tanec pohybuje v jakémsi společenském vzduchoprázdnu.

  Díky archivním záběrům se ve filmu koncentrují výpovědi tanečních legend minulosti i dneška – Roberta Cohana (London Contemporary Dance Theatre), Merce Cuninghama, Ohada Naharina (Batsheva Dance Company), Lin Hwai Mina (Cloud Gate DC), Jormy Uotinena nebo Palle Granhoje, kteří připomenou a ve zkratce představí nejen slavné choreografie, ale také estetická a etická východiska své tvorby. Zcela zásadním příspěvkem pro film je záznam choreografie a interview s Akramem Khanem, jedním z nejslavnějších tanečníků a choreografů dneška, který na 25. ročníku Tance Praha představil velkolepý taneční autoportrét Desh.

  Režie Jakub Jahn, scénář Jana Návratová, kamera Alan Soural. Stopáž filmu 52 minut.

  http://www.ceskatelevize.cz/porady/10537206357-reminiscence/

  • Autor:
  • Publikováno: 10. listopadu 2013

  Komentáře k článku: Tip na dnešní večer – Reminiscence

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,