Divadelní noviny Aktuální vydání 6/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

6/2020

ročník 28
17. 3.–30. 3. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Tip na dnes: Electra v pražském NoD

  Experimentální prostor NoD/Roxy poskytuje zázemí performerům a umělcům, kteří nejsou jen součástí průměrnosti běžné pražské kulturní produkce, ale jejich tvorba se vyznačuje velkou osobitostí a ani originalita nechybívá.

  Jana Vrána - Electra. FOTO archiv NoD

  Jana Vrána – Electra. FOTO archiv NoD

  I tanečnice a performerka Jana Vrána patří mezi rezidenty tohoto kultovního místa v Dlouhé třídě v Praze. Právě zde uvedla 12. června 2014 premiéru své sólové performance Electra. Představení bylo součástí komponovaného večera na téma Budoucnost je vesmír.

  Autorský koncept tematického večera vyšel rovněž od této performerky a ve výsledku propojil několik uměleckých osobností, jež dokonale využily potenciál žánrových přesahů audiovizuálního umění a možností nových technologií představujících jednu z možných civilizačních cest budoucnosti lidstva. Hlavními autory jsou tanečnice, choreografka a performerka Jana Vrána a hudebník Lukáš Bayer. A ústředním motivem je kosmos a především hvězda Electra vzdálená od Země 360 světelných let. Představení se dotýká toho, co nemůžeme vidět, na co si nemůžeme sáhnout, a na co neznáme odpověď.

  V Electře je námětem vesmír a teorie jeho počátků. FOTO archiv NoD

  V Electře je námětem vesmír a teorie jeho počátků. FOTO archiv NoD

  Electře je námětem vesmír a teorie jeho počátků odrážející se v budoucnosti. Stojíme na rozcestí. Jako ostatně každá doba na počátku nových dějin, nového cyklu, nové epochy, která byla předznamenána. Stojíme znovu na začátku a budoucnost je ve hvězdách. Hvězdy jsou ovšem součástí neustále se pohybujícího vesmíru, jehož smysl a harmonii dokáže skutečně fyzicky vizualizovat jedině tanec, říká o svém projektu Jana Vrána.

  Tajemství tance a pohybu Jana Vrána zná. FOTO archiv NoD

  Tajemství tance a pohybu Jana Vrána zná. FOTO archiv NoD

  Jana Vrána a Lukáš Bayer: Electra / večer na téma budoucnost je vesmír. Kostým: Alena Skupinová, šperky: Dana Bezděková, instalace: Richard Loskot, videoprojekce: Jan Hladil – Lunchmeat. Experimentální prostor NoD, Praha. Premiéra 12. června 2014. Repríza 13. listopadu od 20:00.

   

  • Autor:
  • Publikováno: 13. listopadu 2014

  Komentáře k článku: Tip na dnes: Electra v pražském NoD

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,