Divadelní noviny Aktuální vydání 6/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

6/2020

ročník 28
17. 3.–30. 3. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Tip na čtvrtek: Amortale v Divadle Ponec

  Pražské Divadlo Ponec uvede ve čtvrtek 4. prosince novou inscenaci Hany Strejčkové Amortale, která ztvárňuje základní témata lidské existence, jako jsou láska, stáří a smrt. Autorská inscenace o třech dějstvích, prologu a epilogu je inspirována stejnojmennou sbírkou básníka Miloše Horanského.

  untitled
  Autorka inscenace Hana Strejčková se v ní pokusila prostoupit básnickým světem sbírky Amortale a vytvořit pohybovou báseň v čase a prostoru. Náš příběh je zejména o smrti a lásce, o touze po nesmrtelné lásce, říká Strejčková, a zároveň pojednává o lásce, která dává všanc vše včetně života. Klíčovým motivem inscenace budou také čas a míjení. Bolestný příběh lásky je vykreslen na časové ose, která míří převážně do stáří a vzpomínek. Strejčková se ptá, zda lze prolnout přítomnost se vzpomínkou a jak dlouho vyvěrá vzpomínka, než ťukne o povrch. Proto zde tančí stárnoucí muž a žena a proto tu figurují vzpomínky, vybledlé fotografie, zážitky, potlačená přání a touhy, vysvětluje Strejčková.

  6obal.mH0.indd

  Strejčková se neinspirovala pouze tématy a obrazy sbírky Amortale, ale také stavbou básní, jejich rytmem a novotvary, které jsou pro básnickou tvorbu Miloše Horanského charakteristické. Básníkova poetika se přitom nepromítá pouze do tance a příběhu, ale odráží se ve všech složkách inscenace, jakou jsou světlo, scéna, zvuk, kostýmy. Výsledkem je tanečně-básnická symfonie, která se dotýká základních filosofických, teologických i všeobecně lidských témat.

  Amortale. FOTO Ponec

  Amortale. FOTO Ponec

  Projekt Amortale není pouhou inscenací. K představením se vážou tvůrčí setkání se studenty a seniory. Studenti středních škol budou mít možnost před zhlédnutím představení absolvovat literárně-pohybový seminář ve své škole a následně se zúčastnit interaktivní reflexe v pohybu po skončení představení. Senioři mohou před návštěvou divadla, ale i po zhlédnutí inscenace navštívit kreativní seminář inspirovaný tvorbou současného básníka Miloše Horanského.

  ///

  Hana Strejčková (v brýlích). FOTO archiv

  Hana Strejčková (v brýlích). FOTO archiv BDŠ

  Hana Strejčková působí jako nezávislá režisérka, dramaturgyně a pedagožka Metody Jacques Lecoq, dramatické tvorby a herectví. Dlouhodobě se také věnuje autorskému divadlu předmětů, happeningu a performanci. Absolvovala Mezinárodní divadelní školu Jacques Lecoq v Paříži, na téže škole zároveň získala diplom z oboru scénografie v Laboratoire d´Etudes du Mouvement. V roce 2002 absolvovala katedru činoherního divadla obor dramaturgie-režie na Akademii Múzických Umění v Praze. Stála u zrodu česko-francouzského Divadla na voru, prošla výcvikem Teatro Punto v Amsterdamu a řadou dalších workshopů. Dlouhodobě žila, studovala a pracovala v Rusku, Francii, Velké Británii. Od roku 2010 vyučuje na Budilově divadelní škole.

  ///

  Výtvarník Martin Dohnal před svým dílem Syndrom elementárního zmoudřeníFOTO LUKÁŠ TREJBAL

  Výtvarník Martin Dohnal před svým dílem Syndrom elementárního zmoudření. FOTO LUKÁŠ TREJBAL

  V rámci premiéry se v Divadle Ponec uskuteční vernisáž výstavy kreseb Martina Sausage Dohnala.

   

  • Autor:
  • Publikováno: 1. prosince 2014

  Komentáře k článku: Tip na čtvrtek: Amortale v Divadle Ponec

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,