Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Tip na celý týden: ProART festival

  Jubilejní 10. ročník mezinárodního festivalu ProART, který právě vrcholí v Brně, se v Praze představí od 28. července do 4. srpna. Tento největší tuzemský workshop festival nabízí šestnáct mezinárodních pedagogů z oboru tance, zpěvu, herectví, fotografie, kreativního psaní a k tomu 11 večerních představení.

  PROart-logo-foto

  Kurzy

  určené laikům a profesionálům – jsou odstupňovány podle obtížnosti a proběhnou v prostorách Státní opery Národního divadla. Přihlásit se je možné na stránce www.proart-festival.cz., nebo pak osobně v neděli 28. 7. od 11:00 kdy bude v prostorách Státní Opery (Legerova 75) zahájena registrace účastníků workshopů ProART festivalu 2013.

  Letos poprvé na festivalu vyučuje choreografka Stanislava Vlčeková (SK), režisérka Viktorie Čermáková (CZ), kontroverzní spisovatel Adam Georgiev (CZ), muzikálová zpěvačka Renáta Podlipská (CZ) nebo izraelská taneční legenda Nir Ben Gal (IL). Naopak mezi pamětníky a známé tváře můžeme zařadit tanečníky a choreografy Félixe Dumérila (CH), Mathieua Guilhaumona (F), Neila Parise (UK) či fotografa Romana Sejkota (CZ).

  PRO art-plakaty-2

  Pražskou část večerního programu

  zahájí festival hosty z Izraele – souborem legendárních choreografů Liat Dror a Nir Ben Gal s jejich premiérou Zen Dance a dvěma švýcarskými projekty – T42 Dance Projects Félixe Dumérila a Cie El Contrabando Anet Fröhlicher. ProART Company představí kromě projektu String Quartets s hudbou Leoše Janáčka a Miloslava Ištvána a „jednoaktovky“ Sfida Furioso s tématem Piera Paola Pasoliniho rovněž premiéru JAN od hostujícího choreografa Nira Ben Gala. Vrcholem pražského týdne by pak měl být program korejského souboru LHK&ISUM Dance Company choreografky Hae Kyung Lee s názvem Small Chat a italský soubor Aton – Dino Verga Danza z Říma s cunninghamovskou parafrází ročních období Kisetsu No Iro.

  Ve spolupráci s Novou scénou se rovněž na piazzetě Národního divadla představí outdoorový projekt Felixe Dumerila Find your space a celý festival zakončí polský taneční soubor Zawirowania choreografií izraelského tvůrce Irada Mazliah Navigation Song BD 303. Nabitý večerní program se koná v experimentálním prostoru NoD v Dlouhé ulici.

  Umělecký ředitel Martin Dvořák k večernímu programu dodal: Máme velkou radost, že se nám podařilo připravit letošní jubilejní večerní program s takovou spoustou mezinárodních hostů. Se jmény jako Nir Ben Gal, Dino Verga, Hae Kyung Lee či Félix Duméril má Praha možnost vidět reprezentativní ukázku mezinárodní komorní tanečně-divadelní tvorby napříč tanečními styly a druhy pohybové estetiky. Rovněž workshopová nabídka obou festivalových týdnů zahrnuje rekordních 32 pedagogů ze 14 zemí v oborech jako tanec, zpěv, herectví, fotografie, kresba, kytara, klavír, kreativní psaní a další.

  FOTO MARTIN SANDERA

  FOTO MARTIN SANDERA

  Letošní ročník s tématem Linie – Kruhu – Času – Věčnosti reflektuje dosavadní historii právě volbou pozvaných vyučujících. Mezi nimi se představí jak hosté, kteří stáli u zrodu festivalu, populární stálice, tak i nové tváře z tuzemska i zahraničí.

  • Autor:
  • Publikováno: 27. července 2013

  Komentáře k článku: Tip na celý týden: ProART festival

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,