Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Tip: Loutky v nemocnici ve Švandově divadle

  Na neděli 24. dubna chystají Loutky v nemocnici ve Švandově divadle v Praze na Smíchově Dětské odpoledne s Loutkami v nemocnici plné napínavých příběhů a koncert s dětskou tančírnou. Odstartují tím sérii pravidelných nedělních představení v tomto divadle.

  Nemocnice-SD_LOUTKY_DL

  Návštěvníky čekají tři hodiny plné zážitků.

  Děti se s námi vydají do pohádky a dospělí mohou mezitím poznat, jak Loutky v nemocnici prostřednictvím své divadelní a hudební medicíny pomáhají v nemocnicích a léčebnách po celé republice. Loutková představení, příběhy a písničky mohou s námi děti hledat v nejrůznějších zákoutích Švandova divadla! slibuje Marka Míková principálka souboru a dodává: Srdečně zveme i na výtvarné, pohybové a hudení dílny: budeme vyrábět loutky, malovat písničky a vystřihovat legraci, budeme společně řádit a taky žonglovat. Společně si zamuzicírujeme a kdo má chuť, může si s námi v pohádce i zahrát.

  Z představení Loutek v nemocnici. FOTO archiv LvN

  Z veřejných představení Loutek v nemocnici. FOTO archiv LvN

  Děti se mohou těšit na pohádky O červené Karkulce, O Budulínkovi, O zlaté rybce, O třech prasátkách, O princezně Zubejdě, Tam, kde žijí divočiny, Bílá Velryba. Některé budou velké a výpravné, některé z nich budou naopak velice komorní. Herci zahrají také pro jednoho či dva diváky tak,  jako je tomu v nemocnici u dětských postýlek.

  V 17.00 hod. zakončí odpoledne koncert Loutkobandu a dětská tančírna. Nebudou chybět ani oblíbené písničky z CD Dobrá medicína, které Loutky v nemocnici v loňském roce nahrály.

  Loutky v nemocnici na Praze 5

  Z představení Loutek v nemocnici. FOTO archiv LvN

  Z veřejných představení Loutek v nemocnici. FOTO archiv LvN

  Loutky v nemocnici již 11 let navštěvují dětská oddělení v nemocnicích a léčebnách po celé republice.  Při svých návštěvách hrají loutková představení a zpívají písničky.  Každý rok svůj repertoár rozšiřují o nové příběhy, které jim pomáhají rozdávat smích v místech, kde ho běžně moc není. O svá představení se v roce 2016 dělí i s diváky Švandova divadla na Smíchově. Rád pomůžu projektu, který mi dává smysl. Jako otec malé slečny moc dobře vím, jak je psychická pohoda pro každé  nemocné ale i zdravé dítě důležitá. A tak, když mě Loutky oslovily ke spolupráci, jsem dlouho neváhal. Práce této divadelní skupiny si moc vážím,  říká Daniel Hrbek, ředitel Švandova divadla na Smíchově.

  Záštitu nad činností Loutek v nemocnici v letošním roce převzal starosta městské části Prahy 5 Radek Klíma: Loutky v nemocnici se snaží rozveselit, přivést na jiné myšlenky a povzbudit nejen děti, ale často i jejich rodiče. Své aktivity chtějí předvést i zdravým dětem. Všichni jsou proto srdečně zváni na Velké odpoledne s Loutkami v nemocnici, které se bude konat 24. dubna ve Švandově divadle, zdůvodňuje pozvání starosta.

  Spojení s městskou částí Praha 5 není náhodné. Jen ve Fakultní nemocnici v Motole Loutky v nemocnici v letošním roce uskuteční více než 200 náštěv dvoučlených týmů! Celkově letos počet návštěv Loutek v nemocnici poprvé přesáhne počet dní v roce, a tak během některých dnů budou Loutky v nemocnici pomáhat i na více místech najednou.

  Tři prasátka... FOTO archiv LvN

  Tři prasátka… FOTO archiv LvN

  Do léta ještě diváky čekají dvě představení: 22. května inscenace Myši patří do nebe (ale jenom na chvíli) a 12.6. Pohádka o lenochodech. Další budou následovat na podzim.

  Návštěvou Švandova divadla máte možnost podpořit aktivity spolku i vy. Kapacita prostor je však omezená, a tak doporučujeme si místa rezervovat dopředu v pokladně divadla, nebo na www.svandovodivadlo.cz.

  Podrobné informace o akci i o činnosti Loutek v nemocnici nalezenete na  ww.loutkyvnemocnici.cz

  ///

  O Loutkách v nemocnici:

  Marta Míková. FOTO Loutky v nemocnici

  Marka Míková, principálka souboru. FOTO Loutky v nemocnici

  Loutky v nemocnici již 11 let navštěvují dětská oddělení v nemocnicích a léčebnách po celé republice. Věnují se práci na poli dramaterapie a rozvíjí spektrum aktivit v oblasti psychosociální péče. Při svých návštěvách hrají loutková představení a zpívají písničky. Každý rok svůj repertoár rozšiřují o nové příběhy, které jim umožní rozdávat smích v místech, kde ho běžně moc není. O svá představení se v roce 2016 dělí i s diváky Švandova divadla na Smíchově.

  Ke kmenovým členům sdružení patří Marka Míková, Antonín Novotný, Hana Řepová či Hana Grančičová, Jaromír Palme Fumas, Marie Dušková, Kateřina Tshornová, Mariana Chmelařová. Sdružení dále spolupracuje s dalšími loutkoherci, pedagogy, muzikanty a artterapeuty.

  Při realizaci svých aktivit se snaží systematicky spolupracovat také s lékaři, nemocničním personálem i rodiči dětských pacientů. V letošním roce Loutky v nemocnici díky podpoře dárců chystají rekordní počet návštěv nemocnic a léčeben – téměř 400 x se do nemocnic vypraví 2 členné týmy herců a muzikantů.

  Marka Míková a Antonín Novotný. FOTO archiv LvN

  Marka Míková a Antonín Novotný. FOTO archiv LvN

  Mimo návštěv hospitalizovaných dětí v Praze a v Brně, pravidelně Loutky v nemocnici pomáhají i v Olomouci, Ostravě, Hradci Králové, Českých Budějovicích, Plzni, Českém Krumlově a dalších více jak 20 místech po celé republice. Za svou existenci rozesmáli Loutky v nemocnici desítky tisíc dětských pacientů. Společně s partnerským sdružením Bábky v nemocnici pomáhá hospitalizovaným dětem od roku 2010 i na Slovensku.

  Aktivity na Praze 5 podporuje: MČ Praha 5, Hlavní město Praha, Ministerstvo kultury České republiky, NF Kapka naděje, Nadace Agrofert, Kofola a Švandovo divadlo na Smíchově. Děkujeme také individuálním dárcům, kteří nás pravidelně podporují.

  ///

  Možnosti podpořit projekt: DÁRCOVSKÉ SMS, CD i sbírkové konto.

  Na činnost spolku Loutky v nemocnici může přispět každý! Podporu projektu je možné realizovat zasláním sms ve tvaru DMS LOUTKY na číslo 87777. Cena sms zprávy je 30.- Kč Loutky v nemocnici obdrží 28,50 Kč. Nebo zasláním sms ve tvaru DMS ROK LOUTKY. Projekt pak podpoříte 12 x stejnou částkou – vždy jednou za měsíc.

  Činnost sdružení podpoříte také nákupem CD Dobrá medicína, které naleznete ve všech dobrých hudebních obchodech nebo na www.indies.eu.

  Přispívat lze také poukázáním libovolné částky na sbírkové konto. Číslo transparentního účtu vedeného u Raiffaisenbank je 37373767/5500.

  Jakub Matějka, manažer Loutek v nemocnici

  ///

  Pozn. red.: O Loutkách v nemocnici chystáme do DN 9/2016 velkou reportáž.

  • Autor:
  • Publikováno: 17. dubna 2016

  Komentáře k článku: Tip: Loutky v nemocnici ve Švandově divadle

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,