Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2019

ročník 28
25. 6.–2. 9. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Tip: Liberecké jaro v Praze

  Na začátku května se v pražském Divadle v Celetné představí tři činoherní inscenace libereckého Divadla F. X. Šaldy. Zájezdy se uskuteční v rámci třídenní přehlídky, která dostala název Liberecké jaro a předpokládá se její opakování i v následujících letech.

  Projekt pravidelného hostování v Praze vznikl z iniciativy uměleckého šéfa liberecké činohry, režiséra Šimona Dominika, který před rokem převzal vedení souboru po zesnulém Ivanu Rajmontovi. Cílem je nabídnout pražskému publiku a kritice příležitost vidět nejzajímavější inscenace, které zároveň splňují kritérium přenositelnosti do prostoru Divadla v Celetné. Myslím, že je důležité dávat o sobě vědět i mimo svůj region, vyslat do světa zprávu, že existujeme a že divadlo se nedělá pouze ve velkých centrech. Ostatně většina souborů (nejen) z českých zemí se snaží alespoň jednou za čas do Prahy zavítat. Liberec dlouho chyběl a jsem moc rád, že díky vstřícnosti Divadla v Celetné to můžeme začít napravovat, dodává k tomu Dominik.

  Minifestival Liberecké jaro proběhne letos od úterý 2. května do čtvrtka 4. května. Přehlídku zahájí inscenace Strasti života v režii Petra Palouše se skvělým hereckým triem Veronika Korytářová, Martin Stránský, Václav Helšus. Všichni tři jmenovaní patří k oporám severočeského souboru a Veronika Korytářová byla před rokem nominována na Cenu Thálie za roli Mefistofela ve Faustovi.

  Cimbálmuzikál Cena facky aneb Gottwaldovy boty (premiéra 26. června 2015, Divadlo F. X. Šaldy Liberec) FOTO ROMAN DOBEŠ

  V dalších dnech se představí dvě inscenace, pod nimiž je jako režisér podepsán Šimon Dominik. 3. května se bude o přízeň pražského obecenstvu ucházet Cena facky aneb Gottwaldovy boty, hra známá především díky inscenaci z Uherského Hradiště, kde zažila českou premiéru. Liberečtí inscenátoři zvolili zcela odlišný přístup a Dominikova režie tak nabídne zajímavé srovnání dvou zpracování Steigerwaldova textu. Liberecké jaro bude zakončeno divadelní adaptací oscarového Absolventa, který na přehlídce zastoupí komediální linii repertoáru libereckého divadla, jež v uplynulých ročnících dvakrát po sobě získalo Cenu Komedie roku na pardubickém GRAND Festivalu smíchu (za inscenace Školy žen a Poprasku na laguně). I komediální potenciál liberecké činohry proto jistě stojí za pozornost a Absolvent pravděpodobně přiláká do hlediště nejvíc diváků z řad neodborné veřejnosti.

  • Autor:
  • Publikováno: 22. dubna 2017

  Komentáře k článku: Tip: Liberecké jaro v Praze

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,