Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  Tip: Královna majestátního popu v Akropoli

  Hostem pražského večírku EuroConnections v pátek 4. března bude cenami ověnčená švédská hudebnice Anna von Hausswolff. V Paláci Akropolis nabídne posluchačům své uhrančivé gotické písně, které čerpají z kouzla severské přírody. Do Prahy přijíždí se svým třetím studiovým albem The Miraculous nahraným ve městečku Piteå na unikátní varhany s devíti tisíci píšťal.

  Anna von Hausswolff. FOTO archiv

  Anna von Hausswolff. FOTO archiv

  Po třech letech se do Prahy vrací švédská hudebnice Anna von Hausswolff, která miluje majestátný zvuk varhan a ráda na něm staví své písňové katedrály. Původem pianistka se od začátku dekády vyšvihla mezi nejzajímavější postavy současného severského indie popu. Novináři ji rádi popisují jako pokračovatelku odkazu emocemi napěchovaného písničkářství Kate Bush nebo Antony and the Johnsons. Důležitou součástí její hudby je ale i severská identita prosvítající z jejich desek.

  Dcera švédského skladatele a zvukového designera Carla Michaela odstartovala svoji hudební kariéru v roce 2009, kdy ji vystoupení na domácím göteborgském festivalu Way Out West katapultovalo mezi nejžhavější objevy místní scény. Tuto pozici potvrdila syrovým debutovým albem Singing From the Grave (2010), na němž hrál důležitou roli klavír a samozřejmě její hlas. Druhou desku se Anna von Hausswolff rozhodla natočit v kostele Annedalkyrkan v jejím rodném Göteborgu. Albu Ceremony tak dominuje zvuk varhan, který písním dodává epickou atmosféru. Skladby z výtečně přijaté desky spojuje téma přírody, které se moderní člověk čím dál více vzdaluje. Deska si odnesla nominace na švédské Grammy v kategorii album roku a nebo Nordic Music Prize pro nejlepší skandinávské album.

  Loňská novinka The Miraculous je ještě ambicióznější a majestátnější. FOTO archiv

  Loňská novinka The Miraculous je ještě ambicióznější a majestátnější. FOTO archiv

  Loňská novinka The Miraculous je ještě ambicióznější a majestátnější. Anna von Hausswolff tentokrát zvolila kostelní varhany ze severošvédského městečka Piteå dokončené před třemi lety v rámci projektu místní univerzity a natočila s nimi poctu tajemnému místu v lesích, kam v mládí utíkala od problémů. Přes všemožné technologické vychytávky varhan (dá se na ně například hrát přes mobilní aplikaci odkudkoliv z celého světa) stejně nejvíce udivuje arzenál devíti tisíc píšťal, které když se ozvou, musí všechno ostatní zmlknout. Von Hausswolff pro potřeby desky sestavila regulérní rockovou kapelu, která ale má co dělat, aby se přes hutnou tkaninu varhanních tónů vůbec prodrala na světlo. Skutečným rivalem varhan je tady ale zpěvaččin hlas, který se občas ve své nahé intenzitě vynoří z mlhy a dodá hudbě dotek lidskosti.

  Je to deska o zázračném místu, jehož přírodní krása tě sama ponouká k tomu, abys o něm začal vytvářet příběhy. Je to kombinace přírodního prostředí a historie – když se tyto aspekty propojí, vznikne něco magického. vysvětluje von Hausswolff v rozhovoru pro magazín Quietus impuls k natočení alba The Miraculous. Výtečně přijatá deska se objevila v mnoha výročních žebříčcích kritků a Anna von Hausswolff díky ní dostala pozvánku na prestižní festival Meltdown kurátorovaný Davidem Byrnem.

  The Miraculous je hodinová procházka po magické přírodě, kde v temnotě ožívají bytosti z pověstí a každodenní realita dostává úplně jiný rozměr. Název desky vůbec nelže – hudba Anny von Hausswolff je vskutku zázračná a  4. března o tom nepochybně přesvědčí v Paláci Akropolis.

  Palác Akropolis  4. března 19,30 hodin

  ///

  FOTO archiv

  Anna von Hausswolff tentokrát zvolila kostelní varhany ze severošvédského městečka Piteå. FOTO archiv

  Více informací a audio ukázky:

  http://www.annavonhausswolff.com

  www.palacakropolis.cz

  • Autor:
  • Publikováno: 29. února 2016

  Komentáře k článku: Tip: Královna majestátního popu v Akropoli

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,