Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2019

ročník 28
25. 6.–2. 9. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Tip: Konec — člověka. Doba z druhé ruky

  Mezinárodně etablovaný pražský soubor Spitfire Company, který má v posledních letech na kontě úspěšné projekty One Step Before the Fall, Antiwords či Animal Exitus, oslaví deset let své existence světovou premiérou adaptace knihy Doba z druhé ruky, za kterou její autorka Světlana Alexijevičová obdržela v roce 2015 Nobelovu cenu za literaturu. Představení se uskuteční pouze ve dvou uvedeních 12. a 13. září v pražském prostoru Jatka78.

  Unikátní projekt Konec — člověka. Doba z druhé ruky bude největším počinem Spitfire Company v jejich dosavadní existenci. Předloha – román Světlany Alexijevičové Doba z druhé ruky. Konec rudého člověka – se své dramatizace dočká v České republice úplně poprvé.

  V našem pojetí se kniha Doba z druhé ruky promění v divadelní symfonii z okrajů a záhybů současnosti, blízké minulosti i ohrožené budoucnosti. Neexistuje v ní jeden určující příběh, ale nespočet intimních mikropříběhů, které tvoří dějiny naší každodennosti, popisuje umělecký šéf Spitfire Company Petr Boháč. Na jevišti se při příležitosti výroční souboru setkají současní i bývalí členové skupiny. Hudbu zkomponoval skladatel a dirigent Jan Kučera, masky navrhla sochařka Paulina Skavova.

  Představení Konec — člověka. Doba z druhé ruky navazuje na projekt Procesy 10/48/7830, který Spitfire Company realizovala v roce 2010. Tématem byl politický proces s Miladou Horákovou a jevištěm se stala hlavní soudní síň Vrchního soudu v Praze, kde byla Milada Horáková v padesátých letech odsouzena k trestu smrti. Za tento počin obdržel Petr Boháč cenu Osobnost roku festivalu …příští vlna/next wave….

  Kniha, za kterou Světlana Alexijevičová obdržela Nobelovu cenu, otevírá lidské příběhy a emoce – hněv, frustraci, lásku, zpověď, pravdu, naději, krásu, beznaděj, víru v oběť. Je mnohohlasým dílem, v němž se mísí vox populi, zaznamenané rozhovory, televizní a rozhlasové klipy či útržky novin. Vše dohromady tvoří ucelené svědectví doby – života v Sovětském svazu, ze kterého vzešly v historickém průlomu 90. let autoritativní základy současného Ruska.

  ///

  O Spitfire Company

  Spitfire Company je jedním z nejprogresivnějších českých divadelních uskupení. Obdržela několik tuzemských i zahraničních ocenění – opakovaně Cenu Divadelních novin, The Herald Angel Award, dvě nominace na Total Theatre Award, cenu DNA, cenu Skupovy Plzně, nominaci na Cenu divadelní kritiky a další.

   …

  10 let Spitfire – Konec — člověka. Doba z druhé ruky

  Koncept, režie: Miřenka Čechová, Petr Boháč

  Scénografie: Petr Boháč

  Obsazení: Martin Šalanda, Ingrid Mikshina, Roman Zotov, Ekaterina Plechková, Robert Janč, Cécile da Costa, Jindřiška Křivánková, Martin Talaga, Markéta Vacovská, Markéta Jandová, Soňa Ferienčíková, Miřenka Čechová

  Hudba: Jan Kučera

  Masky: Paulina Skavova

  Zvukový design: Martin Tvrdý aka Bonus

  Jediná uvedení 12. a 13. září 2017 od 19.30, Jatka 78, Praha

  Více informací najdete na www.spitfirecompany.cz a www.jatka78.cz.

  • Autor:
  • Publikováno: 4. září 2017

  Komentáře k článku: Tip: Konec — člověka. Doba z druhé ruky

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,