Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  Tip: Jatka78 slaví a divákům nadělí pět premiér

  Jatka78 v dubnu slaví rok od zahájení oficiálního provozu. Od 14. dubna do 5. května uvedou průřez svou dramaturgií v pěti premiérách. Na scéně v Pražské tržnici se vystřídají nový cirkus, činohra i tanec, novinky uvedou 420PEOPLE, 11:55 nebo Bratři v tricku. Vrcholem budou česká premiéra oceňované show The Pianist a světová premiéra Opaque finského novocirkusového souboru Circo Aereo.

  jatka

  Po úspěšné spolupráci s Cirkem La Putyka se do Prahy vrací režisér Maksim Komaro, jeden z uměleckých ředitelů finského souboru Circo Aereo. 22. a 23. dubna uvede v české premiéře projekt The Pianist, one man show, v níž mim a klaun Thomas Monckton pobaví celou rodinu. Je to vlastně hodinový klavírní koncert, který ne a ne začít, místo hudby se z pódia na diváky valí koncentrovaná groteska. Moncktonova fúze cirkusového Chaplina a Mr. Beana díky geniálním gagům sklízí úspěchy po celém světě, naposledy letos na prestižním festivalu Fringe v australském Adelaide.

  4. a 5. května Maksim Komaro ve světové premiéře představí projekt Opaque. Čtyři cirkusové umělkyně z Finska a Švédska v něm dají všanc osobitost, dovednosti i tvůrčí energii, aby vznikla překrásná sbírka mimořádných hloupostí, jak říká sám režisér. Diváci mohou očekávat mistrovství v párové akrobacii, na hrazdě, laně nebo závěsném kruhu, děti možná nejvíce ohromí manipulace s obřími mýdlovými bublinami.

  FOTO HELI SORJONEN

  The Pianist je hodinový klavírní koncert, který ne a ne začít, místo hudby se z pódia na diváky valí koncentrovaná groteska FOTO HELI SORJONEN

  Maksim Komaro je prvním zahraničním režisérem, se kterým před lety začal spolupracovat Cirk La Putyka. Díky tomu vznikla úspěšná představení Slapstick Sonata a Play, která dodnes máme v repertoáru Jatek78. Než se Maksim stal režisérem a uměleckým ředitelem Circa Aerea, sám aktivně žongloval. Jeho všestranný přístup do naší dramaturgie perfektně zapadá, říká manažer Jatek78 Štěpán Kubišta. Obě představení jsou přístupná i dětem, jazyková bariéra nehrozí, doplňuje.

  FOTO PETER FABO

  Funus nabídne netradiční pohřební služby – žonglování, akrobacii i tanec smrti u tyče FOTO PETER FABO

  Žongléři a zástupci českého nového cirkusu Bratři v tricku 27. a 28. dubna promění prostor Jatek78 ve smuteční síň. Premiéra inscenace Funus nabídne netradiční pohřební služby – žonglování, akrobacii i tanec smrti u tyče. Projekt mísí černou grotesku s cirkusem a poetickými obrazy. Autorská inscenace vznikla ve spolupráci s režisérkou Veronikou Poldauf Riedlbauchovou, která již s Bratry v tricku v minulosti uvedla úspěšné představení Plovárna.

  FOTO MARTIN SRŠEŇ

  Pýcha a předsudek aneb Láska voní po hnijícím mase je béčkový romantický masakr citů a těl FOTO MARTIN SRŠEŇ

  Od pohřbu k zahnívajícímu masu aneb od Funusu k novince od souboru 11:55 (zapětdvanáct). Ten 24. dubna premiérově opráší klasiku od Jane Austenové. Pýcha a předsudek aneb Láska voní po hnijícím mase je béčkový romantický masakr citů a těl. Režisérka Petra Tejnorová propojuje starosvětskou Anglii s pokleslým zombie žánrem a japonskými bojovými styly. Jako by se Quentin Tarantino a Jane Austenová setkali na krvavém čajovém dýchánku.

  Dva nové projekty za jeden večer uvede další z rezidentních souborů Jatek78, taneční 420PEOPLE. 14. dubna během jednoho večera představí Portrait Parlé & Paradiso. Hlavními tématy budou současná společnost a její charakteristiky a definice absolutního štěstí. V Portrait Parlé budou o reflexi doby ve formě sit- specific vypovídat pouze obraz, situace, vjem, symbol a úhel pohledu. Druhá část večera završí pomyslnou trilogii inspirovanou texty Danta Alighieriho, v níž choreograf Václav Kuneš rájem navazuje na úspěšný projekt Peklo, který 420PEOPLE realizovali ve spolupráci s Davidem Prachařem. Absolutní štěstí neexistuje. Stejně jako peklo, ani ráj není místem, ale stavem duše. A ten lze vyjádřit pohybem, zve do divadla uznávaný tanečník a choreograf v jedné osobě.

  • Autor:
  • Publikováno: 12. dubna 2016

  Komentáře k článku: Tip: Jatka78 slaví a divákům nadělí pět premiér

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,