Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  Tip: Europe Endless Express /1. 7./

  Europe Endless Express – vůbec první kulturní festival, který se koná v lůžkovém vlaku a projíždí Evropou dorazí v pátek 1. července v dopoledních hodinách na pražské Hlavní nádraží. Vlak, který vyrazí 30. června, v poslední den nizozemského předsednictví v Radě EU, z Amsterdamu a projede napříč několika evropskými státy, symbolicky předá 1. července v Bratislavě předsednictví v Radě EU Slovensku. Mezi 600 cestujících na této průzkumné cestě napříč evropským kontinentem budou spisovatelé, divadelníci, vědci a novináři.

  Europe Express-poster

  Během tohoto občanského happeningu na kolejích se uskuteční umělecké akce, autorská čtení, debaty a další intervence. Výprava 600 účastníků se po příjezdu na pražské Hlavní nádraží přesune do Divadla Archa. Zde je čeká program vytvořený nizozemsko-vlámským kolektivem Wunderbaum ve spolupráci s tanečníky 420People, členy skupiny Ztohoven a multikulturní kapelou Allstar Refjúdží Band.

  Iniciátor projektu Caspar van Gemund doplňuje: Lůžkový vlak zde samozřejmě slouží jako metafora. Je to ideální prostředek pro znovuobjevování Evropy, toho co ji spojuje a definuje, ideální prostředí pro zkoumání současné krize identity. Vydáváme se na šedesátihodinovou cestu za společným myšlením, za poznáním. Cestující vyrážejí na cestu bez jakýchkoli informací o jízdní trase. S otevřenou myslí tak mohou prozkoumat evropský prostor nejen z perspektivy měst a vžitých sloganů.

  Archa je svým způsobem již po léta nizozemskou kulturní ambasádou v Praze. S mnohými nizozemskými umělci nás spojují dlouhodobá přátelství, v tomto přelomovém období je však i hledání nového příběhu Evropy tím, co nás drží pohromadě, říká Ondřej Hrab, ředitel Divadla Archa.

  Projekt se koná ve spolupráci a za podpory Velvyslanectví Nizozemského království v České republice.

  europeendlessexpress-2train

  Europe Endless Express

  Wunderbaum (NL), 420People, Allstar Refjúdží Band, Ztohoven

  Pátek 1. července 2016, Divadlo Archa

  Vlak dorazí na Hlavní nádraží v 9.50 h. Odtud se všichni účastnící přesunou do Divadla Archa, kde program začíná v 11.00 h a končí ve 12.30 h. Vyprava odjíždí opět z Hlavního nádraží ve 13.10 h.

  ///

  Užitečné odkazy:

  www.europe-endless-express.nl

  www.archatheatre.cz

  www.wunderbaum.nl

  www.420people.org

  www.asrb.cz

  www.eu2016.nl

  • Autor:
  • Publikováno: 28. června 2016

  Komentáře k článku: Tip: Europe Endless Express /1. 7./

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,