Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  Tip: Divadlo Continuo / Den osmý

  Divadlo Continuo přichystalo nově pro toto jaro inscenaci Den osmý, která vznikla na Švestkovém Dvoře v jihočeských Malovicích, sídle Divadla Continuo. První uvedení má za sebou o tomto víkendu právě v Malovicích, další je v plánu dnes a zítra v pražském klubu NoD v rámci festivalu Malá inventura. Mimopražská premiéra se uskuteční 1. března 2014 v DIODu v Jihlavě.

  FOTO archiv Continuo

  FOTO archiv Continuo

  Práci Divadla Continuo mají každoročně možnost zhlédnout diváci jak v České republice, tak i v zahraničí. Inscenace Divadla Continuo je prakticky nemožné žánrově zařadit. Pohyb, fyzické herectví, tanec, živá muzika, loutkové postupy, stejně jako výrazná výtvarná stylizace – to vše vytváří nezaměnitelnou poetiku jednotlivých inscenací. Pro hereckou práci divadla je charakteristické hledání autentického, osobního výrazu spojováním výtvarného znaku a fyzického herectví, rytmu a muzikality.

  Divadlo Continuo začíná letošní sezonu premiérou loutkového představení. Po úspěšné loutkové inscenaci Klobouk, hvězdy, neštovice aneb Rozhovory s nenarozenými dětmi, premiérované v roce 2007, se Divadlo Continuo k loutkám letos opět vrací. Inscenace Den osmý vznikla na Švestkovém Dvoře v Malovicích pod režijním vedením uměleckého vedoucího souboru Pavla Štourače.

  FOTO archiv Continuo

  FOTO archiv Continuo

  Inspirací pro vznik tohoto projektu se staly nejstarší písemné zmínky lidské historie – fragmenty mýtů, příběhů a poezie oblasti starověkého Blízkého východu, textů Sumerů, Akkadů, Chetitů, Ugaritů či Izraelců odkazující nejen k počátkům lidské civilizace, ale i k základu, který tvoří podstatu lidského rodu, společnosti i jednotlivce bez ohledu na dobu, kulturní odlišnosti a historické pozadí. Inscenaci tvoří tři příběhy o dvojznačnosti lidského bytí – o touze člověka po nesmrtelnosti a překonání pozemského údělu na jedné straně, na straně druhé o jeho trvalém podléhání nízkosti, přízemnosti, závisti, strachu a zlobě.

  FOTO archiv Continuo

  FOTO archiv Continuo

  Dramatizací a přetavením původních mytologických motivů vznikla inscenace spojující prvky fyzického a loutkového divadla za doprovodu živé hudby, popisuje inscenaci Pavel Štourač, umělecký vedoucí souboru a režisér inscenace. Živá hudba vzniká pod vedením Alessandra La Roccy. Loutky a scénografie jsou dílem Heleny Štouračové a Michala Puhače. Světelný design pro inscenaci vytvořil švýcarský light designer Christoph Siegenthaler, který se souborem spolupracoval již na přípravě inscenace Sousedi.

  • Autor:
  • Publikováno: 26. února 2014

  Komentáře k článku: Tip: Divadlo Continuo / Den osmý

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,