Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  Tip: Divadelní western v MeetFactory

  Divadlo MeetFactory připravilo na prázdninové měsíce v pořadí už třetí letní divadelní projekt. Premiéra inscenace Bůh by řekl: bože, vy jste divný proběhne v úterý 12. července od 21:00.

  Buh rekl

  FOTO ARCHIV DIVADLA

  Inscenace na pomezí divadla a filmu, která vypráví příběh tří sourozenců hledajících po smrti rodičů víc lásky a radosti, je společným dílem Viktorie Čermákové a Aleše Čermáka.

  Po předloňském projektu Autoatlas Ukrajiny v režii Ewy Zembok, který získal cenu Projekt roku Next Wave a Sukces léta Divadelních novin, a loňském O něco horší než Romeo: tragédie z rozmaru v režii Viktorie Čermákové přichází Divadlo MeetFactory s dalším letním divadelním projektem. Site-specific inscenace na pomezí divadla a filmu ušitá na míru prostorám bývalé smíchovské sklárny, v nichž probíhá letní kino, dostala název Bůh by řekl: bože, vy jste divný.

  Příběh tří sourozenců vyrovnávajících se se smrtí rodičů je volně inspirován díly současných amerických autorů Davea Eggerse Srdceryvné dílo ohromujícího génia a Justina Torrese My, zvířata. V obou případech jde o díla současných amerických autorů. A obě jsou o dospívání. Zvláštním, vykolejeném, dramatickém. Takovém, jaká období dospívání bývají anebo nám tak aspoň připadají. V týmu jsme se celkem shodli, že nikdo necítíme, že bychom měli období dospívání tak docela za sebou, říká dramaturg a spoluautor scénáře Matěj Samec.

  Ve filmové části inscenace, natáčené pod režijním vedením Viktorie Čermákové v prostorách MeetFactory a blízkém okolí, se v hlavních dětských rolích objeví neherci Tomáš Mižigár, Vladimír Demeter a Josef Richter. Jejich sestru, která krátce po smrti rodičů své bratry opustila, ztvárnila Lída Němečková a další role připadly Romanu Mihalčíkovi a nestorovi české divadelní scény Radimu Vašinkovi. Režie divadelní části projektu se ujal finalista letošního ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého Aleš Čermák, který s Divadlem MeetFactory spolupracoval na inscenaci Třetí lež. Role sourozenců připadly Matěji Nechvátalovi, Aleši Bílíkovi a už zmiňované Lídě Němečkové.

  Hravou inscenaci o velkomyslnosti, vstřícnosti a umění odpouštět zasadili její autoři do sugestivního prostředí zadního dvorku bývalé smíchovské sklárny, kde jinak probíhají projekce letního kina. Propojení filmu a divadla nás napadlo ze dvou důvodů. Jednak proto, že na dvorku probíhá v létě pravidelně produkce letního kina a že je s filmem vnitřně spojen. A zároveň se minulý rok v inscenaci Nespavost projevil dosud neobjevený talent Viktorie Čermákové pro filmovou tvorbu. Bylo tedy výzvou připravit další cross-over projekt, tentokrát tímto směrem, vysvětluje Matěj Samec.

  Na letně odlehčené cestě za smyslem života bude herce a diváky v industriálních prostorách pod dálničním přivaděčem provázet také mobilní projekční plátno v podobě funkčního objektu, který pro inscenaci vytvořil sochař Petr Demek. Originální atmosféru představení pak podtrhne hudba Petra Skaly z kapely  Ježíš táhne na Berlín, který se postará i o živý doprovod.

  Premiéra letního divadelní projektu Bůh by řekl: bože, vy jste divný se uskuteční 12. července od 20:00 v Divadle MeetFactory.

  Další reprízy jsou plánovány na 1./2./4./15./16./18./19./21./22./23./25. srpna.

  www.meetfactory.cz

  • Autor:
  • Publikováno: 4. července 2016

  Komentáře k článku: Tip: Divadelní western v MeetFactory

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,