Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2019

ročník 28
25. 6.–2. 9. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Tip: Cirkusové legendy na Vyšehradě

  Nový cirkus a staré pověsti české v podání mladých studentů Cirqueonu a jejich pedagogů… Cirqueon ve spolupráci s Národní kulturní památkou Vyšehrad připravily v prostorách katakomb Gorlice a parku v areálu Vyšehradu výjimečný novocirkusový site specific projekt Cirkusové legendy. Premiéry se uskuteční 2. a 3. srpna 2016 ve 20:00 na Vyšehradě.

  cq-vysehrad-0616

  Na přelomu července a srpna diváky provedou talentovaní studenti a lektoři z Cirqueonu pod režijním vedením režiséra Filipa Jeviče za pomoci akrobacie, žonglování, tance a balančních technik Vyšehradem a jeho tajemným podzemím . Dramaturgie této akce se opírá o staré české pověsti, které aktuálně její tvůrci zpracovávají. Představení provede diváka příběhy i prostory Vyšehradu. Diváka čeká procházka magickými prostory Vyšehradu s nečekanými cirkusovými obrazy.

  Pokud si myslíte, že staré české pověsti patří jen do knihovny a na seznam povinné literatury, rádi vás přesvědčíme, že se pletete. Na vlastní oči uvidíte akrobacii praotce Čecha, dechberoucí skok Horymíra se Šemíkem, siláka Bivoje, vizionářskou Libuši i strašlivou dívčí válku, říká o chystaném projektu jeho koordinátorka Barbora Adolfová.

  Inscenace vzniká v prostorách Cirqueonu – Centra pro nový cirkus v Nuslích i přímo na Vyšehradě – v parcích, na hradbách, v katakombách a v sále Gorlice. Divadelní režisér Filip Jevič si za své asistenty zvolil lektory Cirqueonu Katku Klusákovou a Pavlu Rožníčkovou (Cirkus TeTy) a Adama Jarchovského (Bratři v tricku), kteří v připravovaných představeních také vystoupí. Naskytne se jim tak jedinečná možnost stanout se svými mladými studenty bok po boku na jednom jevišti.

  Cirkusové legendy jsou prvním společným projektem Cirqueonu a NKP Vyšehrad a věříme, že nebude posledním, ale naopak odstartuje dlouhodobou spolupráci. Vyšehrad je nesmírně inspirující a nový cirkus je stále populárnějším divadelním druhem. Tohle spojení prostě musí fungovat, dodává Šárka Maršíková, ředitelka Cirqueonu – Centra pro nový cirkus.

  ///

  Filip Jevič

  V inscenaci Divadla Minor Bruncvík, lev a řev (r. Jan Jirků, 2011). FOTO archiv divadla Minor

  V inscenaci Divadla Minor Bruncvík, lev a řev (r. Jan Jirků, 2011). FOTO archiv divadla Minor

  Vystudoval herectví a režii na katedře alternativního a loutkového divadla DAMU. Svoji všestrannost dále rozvíjel studiem fyzioterapie na 2. lékařské fakultě UK. Od roku 2004 hraje v divadle Minor, vidět ho můžete třeba v roli Bruncvíka v představení Bruncvík a lev, za níž dostal v roce 2008 cenu festivalu Skupova Plzeň za herecký výkon. Má ale za sebou i mnoho zkušeností v oboru režie – např. inscenace Vražda v Orient expresu (KALD DAMU, 2006), O rackovi a kočce, která ho učila létat (premiéra v Dejvickém divadle, 2006). Za režii pohádky Dlouhý, Široký a Bystrozraký získal v roce 2003 hlavní cenu festivalu Přelet nad loutkářským hnízdem a v roce 2004 hlavní cenu festivalu Mateřinka. V roce 2015 napsal scénář a režíroval projekt Karneval zvířat se symfonickým orchestrem hl. města Prahy FOK. V letech 2007 – 2013 vedl tvůrčí tým festivalu VyšeHrátky. Od roku 2013 stojí za koncepcí barokní noci na zámku Český Krumlov. V roce 2007 s ním v časopise Loutkář 1/2007 vyšel velký rozhovor: zde.

  Další informace najdete na webových stránkách www.cirqueon.cz

  cq-FB-vysehrad-0616

  Cirkusové legendy jsou uměleckým projektem CIRQUEONU – Centra pro nový cirkus ve spolupráci s Národní kulturní památkou Vyšehrad. Projekt vznikl za podpory Magistrátu Hl. m. Prahy, Ministerstva kultury ČR, Městské části PRAHA 2 a Nadace Život umělce.

  Vstupenky jsou k dispozici v síti GOOUT.

  CIRQUEONCentrum pro nový cirkus je zastřešující organizace pro podporu a rozvoj nového cirkusu v České republice. Je členem mezinárodní sítě Circostrada Network, Caravan network a Federace profesionálních cirkusových škol FEDEC. Hlavní náplní CIRQUEONU je poskytování informací o domácím i evropském dění na poli nového cirkusu, podpora projektů nové cirkusové vlny vznikajících v České republice a rozvoj cirkusových dovedností profesionálů i široké veřejnosti.

  • Autor:
  • Publikováno: 28. července 2016

  Komentáře k článku: Tip: Cirkusové legendy na Vyšehradě

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,