Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  Tip: Básníci města

  Netradiční multižánrový projekt Básníci města reaguje na životní jubilea dvou umělců, jejichž život a dílo byly přervány dobou 20. století a jejími okolnostmi. 100. výročí narození – 75. výročí smrti Vítězslavy Kaprálové a 25. výročí smrti Ivana Blatného.

  ProArt-poster-small

  Kaprálová i Blatný pocházeli z Brna z rodin s kulturními kořeny. Brněnská architektonická pýcha – Vila Tugendhat, jež vznikala v dobách jejich dětství a pamatuje obrazně i doslovně vrcholy jejich mladistvých úspěchů – bude dějištěm premiéry projektu v koprodukci Muzea města Brna a ProART, který tak po minulém projektu USPUD_emoticon opět zavítá do těchto osobitých prostor s géniem loci.

  Projekt režiséra a choreografa Martina Dvořáka si nedává za cíl pouze interpretovat stávající díla obou umělců. FOTO archiv ProArt

  Projekt režiséra a choreografa Martina Dvořáka si nedává za cíl pouze interpretovat stávající díla obou umělců. FOTO archiv ProArt

  Projekt režiséra a choreografa Martina Dvořáka si nedává za cíl pouze interpretovat stávající díla obou umělců, ale naopak na ně reagovat a iniciovat dnešní umělce k další tvorbě v již zmíněných uměleckých sférách s odkazem na díla obou autorů – skladatelky a dirigentky Kaprálové a básníka Blatného. V projektu pro herečku HaDivadla Kamilu Valůškovou, tanečníky Irenu Bauer a Martina Dvořáka, klavíristy Kostiantyna Tyshka a skladatele Omara Rojas Ruize a Františka Chaloupky stanou jako výchozí body tvůrčího procesu klavírní tvorba Kaprálové a Blatného básnické dílo. Přesto tu jde především o vzájemné vlivy a inspirace žijících umělců na vlastní současnou tvorbu, vycházející z děl Kaprálové a Blatného.

  Tři aktéři budou reflektovat nejen samotnou hudbu, ale i text. FOTO archiv ProArt

  Tři aktéři budou reflektovat nejen samotnou hudbu, ale i text. FOTO archiv ProArt

  Tři aktéři budou reflektovat nejen samotnou hudbu, ale i text. Text bude volně plynout v tichu i přes hudbu. Cílem je prolnout všechny tři inspirační proudy: hudbu – text – pohyb, tanec, výraz interpretů.

  Scénický tvar nesleduje životní osud Kaprálové ani Blatného, ale pocity z něj, emoce hudby a její vliv na novou kompozici skladatelů Rojas Ruize a Chaloupky, stejně jako textovou kompozici, autora projektu, choreografa a režiséra Martina Dvořáka, a ve finále dramatickou linii zastupovanou herečkou a tvůrčí choreografický potenciál tanečníků. Jde o jakési propojení kruhu odlišných uměleckých disciplín, které na sebe musí vzájemně reagovat a komunikovat.
  Tvůrcům jde o nový inscenační přístup s cílem multižánrovosti a uměleckého dialogu. Snahou je pokusit se aplikovat tvůrčí postupy jednotlivých uměleckých odvětví (divadlo, tanec, hudba, kompozice) do odlišné žánrové sféry. Navzájem poznávat a inspirovat. To je také hlavní myšlenka a tvůrčí filozofie ProART.

  V Kaprálové a Blatném nachází nejen město Brno, ale i celá národní kulturní obec dva geniální umělce, jejichž tvorba stojí neprávem ve stínu jiných „prominentů“. Dejme příležitost zaostřit kulturní objektiv právě na tyto dva stínové velikány národní kultury i jinou než-li jen koncertní či literární formou.

  ProArt-basnici-vila-small

  Básníci města
  Pocta umlčeným géniům Brna
  Nadžánrový dvoudílný projekt divadla, hudby a tance jako Hommage českým umělcům s tragickým osudem – skladatelce Vítězslavě Kaprálové (1915-1940) a básníku Ivanu Blatnému (1919-1990).
  Autor, choreografie, režie: Martin Dvořák
  Hudba: Vítězslava Kaprálová,Omar Rojas Ruiz, František Chaloupka, Pavel Blatný
  Kostýmy: Jindra Rychlá
  Účinkují: Irene Bauer, Kamila Valůšková, Martin Dvořák, Kostiantyn Tyshko (klavír)

  BRNO: 20. + 21. 7. / 14. + 15. 9. 2015 Vila Tugendhat
  PRAHA: 28. 7. 2015 Teatro NoD

  Ve spolupráci s Muzem města Brna a Vilou Tugendhat
  Pod záštitou The Kapralová Society
  Za finanční podpory statutárního města Brna a Státního fondu kultury

  • Autor:
  • Publikováno: 16. července 2015

  Komentáře k článku: Tip: Básníci města

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,