Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2024

ročník 33
2. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zahraničí Zprávy

  The Met: Live in HD online posedmnácté

  Oceňovaná série přímých přenosů z Metropolitní opery vstupuje do další sezóny. Milovníkům opery nabídne – počínaje říjnem – celkem devět titulů. Je mezi nimi léty prověřená klasika, ale i trojice úplných premiér na prknech newyorské scény.

  A právě tři premiérové tituly – Mrtvý muž přichází, kde září hvězdná mezosopranistka Joyce DiDonato, X: Život a doba Malcolma X a Florencie v Amazonii – aktuální sezonu přenosů otevřou. Z klasických titulů se diváci mohou těšit na Carmen, Nabucco, Madamu Butterfly, Romeo a Julii nebo Vlaštovku. Předprodej abonmá v pražských kinech Světozor a Aero a v Bio Central v Hradci Králové bude spuštěn 28. srpna.

  Již po sedmnácté mají milovníci opery jedinečnou příležitost vychutnat si tituly z repertoáru Metropolitní opery v New Yorku a nepřesouvat se dále než do svého oblíbeného kina. Série přímých přenosů MET: Live in HD v současnosti míří do více než dvou tisícovek kin ve více než sedmdesáti zemích světa, Českou republiku nevyjímaje. Sezona 2023/2024 odstartuje v sobotu 21. října, předprodej vstupenek na jednotlivé přenosy začíná 28. srpna.

  The Met: Live in HD online

  První titulem aktuální sezóny bude napjatě vyhlížená premiéra opery Mrtvý muž přichází skladatele Jakea Heggieho. Novou produkci si vzal na starost Ivo Van Hove a zazáří v ní hvězdná mezzosopranistka Joyce DiDonato.

  O tři týdny později, 18. listopadu, budou kina patřit další premiéře. Přelomové dílo Anthonyho Davise X: Život a doba Malcolma X režíruje držitel ceny Tony Robert O`Hara a v hlavní roli se představí Will Liverman, který v sezoně 2021/22 triumfoval v titulu Oheň v kostech.

  Poslední premiérou sezony bude magickým realismem inspirovaná Florencie v Amazonii skladatele Daniela Catána, první opera ve španělském jazyce na prknech Metropolitní opery po více než sto letech. Ansámbl v čele s Ailyn Pérez a Michaelem Chioldim se i na plátnech českých kin představí 9. prosince.

  Prvním titulem roku 2024 se stane velkolepý revival klasické inscenace od Verdiho Nabucco. V titulní roli babylónského krále debutuje barytonista George Gagnidze. V nové produkci v Metropolitní debutující Carrie Cracknell se v sobotu 27. ledna vrátí do série MET: Live in HD Bizetova Carmen. Hvězdně obsazené inscenaci vévodí Aigul Akhmetshina jako Carmen a Piotr Beczała jako její milenec Don José.

  Síla osudu Giuseppe Verdiho bude 9. března uvedena v nové produkci pod vedením režiséra Mariusze Trelińskiho. Bude to návrat po více než třiceti letech a v hlavní úloze Leonory září hvězdný soprán Lise Davidsen.

  Dvojice pěvců na vrcholu svých uměleckých sil – sopranistka Nadine Sierra a tenor Benjamin Bernheim se potkávají v titulních rolích shakespearovské adaptace Romeo a Julie. Hudba Charlese Gounoda patří k tomu nejromantičtějšímu, co v dějinách opery vzniklo. 23. března diriguje Yannick Nézet-Séguin.

  Hořkosladká Vlaštovka Giacoma Pucciniho bývá uváděna zřídkakdy, v letošní sezóně se ale na program Metropolitní opery dostala. A rovnou s hvězdnou Angel Blue v roli sofistikované francouzské hraběnky Magdy. Po jejím boku se představí Jonathan Tetelman coby idealistický Ruggero. Obsazení doplňují v Metropolitní opeře debutující Emily Pogorelc a Bekhzod Davronov v rolích Lisette a Pruniera. Na programu bude Vlaštovka 20. dubna.

  Sezonu uzavře další z Pucciniho děl, tentokrát klasická Madama Butterfly. Opera bude uvedena 11. května v obnovené klasické produkci Anthonyho Minghelly a režii Carolyn Choa. V hlavní roli gejši Cio-Cio San, alias titulní Madama Butterfly, debutuje Asmik Grigorian.

  Veškeré přímé přenosy z Metropolitní opery v New Yorku realizuje společnost Aerofilms. Předprodeje startují 28. srpna 2023. Přenosem mimo standardní program zůstává Kouzelná flétna, která na plátna kin zamíří těsně před koncem roku 30. prosince 2023 v oblíbené pohádkové produkci režisérky Julie Taymor.

   …

  Přímé přenosy z Metropolitní opery The Met: Live in HD 2023/24

  PROGRAM SEZONY

  Jake Heggie: Mrtvý muž přichází – nová produkce / premiéra v Met
  Sobota 21. října 2023 v 18:45

  Dirigent: Yannick Nézet-Séguin
  Režie: Ivo van Hove
  Obsazení: Joyce DiDonato (Sestra Helen Prejean), Latonia Moore (Sestra Rose), Susan Graham (Paní Patrick De Rocher), Ryan McKinny (Joseph De Rocher)

  Působivé dílo Jakea Heggieho se v Met konečně dočká dlouho očekávané premiéry v režii Iva van Hoveho. Je operním zpracováním vzpomínek sestry Helen Prejean, která v nich líčí svůj zápas o duši vraha odsouzeného k smrti. Heggieho pronikavá hudba a libreto Terrence McNallyho, jehož tvorba je ověnčena cenami Tony a Emmy, důstojně interpretují závažné a dramatické téma předlohy. Za dirigentským pultem stane hudební ředitel Metropolitní opery Yannick Nézet-Séguin a hlavní roli Sestry Helen ztvární Joyce DiDonato. Jevištním partnerem jí bude basbarytonista Ryan McKinny jako odsouzený vrah Joseph De Rocher, sopranistka Latonia Moore jako Sestra Rose a mezzosopranistka Susan Graham, která zpívala Helen Prejean, když měla opera v roce 2000 světovou premiéru v sanfranciském War Memorial Opera House, tentokrát ztvární De Rocherovu matku.

  Anthony Davis: X: Život a doba Malcolma X – nová produkce / premiéra v Met
  Sobota 18. listopadu 2023 v 18:45

  Dirigent: Kazem Abdullah
  Režie: Robert O’Hara
  Obsazení: Leah Hawkins (Louise / Betty), Raehann Bryce-Davis (Ella), Victor Ryan Robertson (Elijah / Street), Will Liverman (Malcolm), Michael Sumuel (Reginald)

  Převratné operní dílo Anthonyho Davise z roku 1986 se konečně dostává na scénu Metropolitní opery. Režisér Robert O’Hara v roce 2020 nominovaný na cenu Tony za režii Otrocké hry (Slave Play), v novém nastudování opery X: Život a doba Malcolma X představuje titulní postavu jako obyčejného člověka, jehož příběh překračuje hranice času i prostoru. Obsazení sestává převážně z nové a nadějné generace pěvců a pěvkyň. Po skvělém výkonu v premiérovém uvedení Ohně v kostech od Terence Blancharda, ztvární titulní roli Malcolma barytonista Will Liverman. Sopranistka Leah Hawkins jeho matku Louise, mezzosopranistka Raehann Bryce-Davis se představí v roli jeho sestry Elly, basbarytonista Michael Sumuel jako jeho bratr Reginald a tenorista Victor Ryan Robertson bude zpívat vůdce Národa islámu Elijaha Muhammada. Kazem Abdullah povede orchestr podle nově přepracované a jazzem prodchnuté partitury, která vytváří mnohovrstevnatý svět, do něhož uznávaný spisovatel Thulani Davis situoval libreto.

  Daniel Catán: Florencie v Amazonii – nová produkce / premiéra v Met
  Sobota 9. prosince 2023 v 18:45

  Dirigent: Yannick Nézet-Séguin
  Režie: Mary Zimmerman
  Obsazení: Ailyn Pérez (Florencia Grimaldi), Gabriella Reyes (Rosalba), Nancy Fabiola Herrera (Paula), Mario Chang (Arcadio), Michael Chioldi (Álvaro), Mattia Olivieri (Riolobo), Greer Grimsley (Kapitán)

  Opera nastudovaná ve španělském originále inspirovaná magickým realismem Gabriela Garcíi Márqueze od španělského skladatele Daniela Catána z roku 1996 vypráví o operní divě Florencii Grimaldi. Slavná pěvkyně se vrací do rodné Brazílie kvůli vystoupení, a také aby pátrala po dávném milenci, který zmizel v džungli. V první inscenaci v Metropolitní opeře vystoupí Ailyn Pérez v roli Florencie v režii Mary Zimmerman, která přenese kouzlo a tajemství Amazonie na scénu Met. Obsazení se pyšní dalšími slavnými jmény – v rolích cestovatelů, kteří divu provázejí na plavbě po řece do Manausu, uvidíte Gabriellu Reyes jako novinářku Rosalbu, basbarytonistu Greera Grimsleyho jako kapitána parníku, barytonistu Mattiu Olivieriho jako tajemného prvního důstojníka, tenorista Mario Chang se představí v roli kapitánova synovce Arcadia, mezzosopranistka Nancy Fabiola Herrera a barytonista Michael Chioldi ztvární hádavý pár, Paulu a Álvara. Orchestr povede Yannick Nézet-Séguin.

  Giuseppe Verdi: Nabucco – obnovené nastudování
  Sobota 6. ledna 2024 v 18:45

  Dirigent: Daniele Callegari
  Režie: Elijah Moshinsky
  Obsazení: Ljudmyla Monastyrska (Abigaille), Maria Barakova (Fenena) SeokJong Baek (Ismael), George Gagnidze (Nabucco), Dmitrij Beloselskij (Zachariáš)

  Starověký Babylon v Metropolitní opeře ožije v klasické inscenaci biblických rozměrů. Barytonista George Gagnidze bude v Met debutovat v roli jako panovačný král Nabucco, po jeho boku vystoupí ukrajinská sopranistka Ljudmyla Monastyrska, která bude reprízovat svou roli Nabuccovy pomstychtivé dcery Abigaille, v níž v Met sklidila bouřlivé úspěchy. Mezzosopranistka Maria Barakova a tenorista SeokJong Baek, který v Met bude debutovat, se představí jako Fenena a Ismael a basista Dmitrij Beloselskij se vrátí k roli nejvyššího kněze Zachariáše, která mu získala značné uznání. Verdiho rané mistrovské dílo proslulo sborem Va, pensiero, který uslyšíte v podání skvělého sboru Metropolitní opery pod taktovkou Daniele Callegariho.

  Georges Bizet: Carmen – nová produkce
  Sobota 27. ledna 2024 v 18:45

  Dirigent: Daniele Rustioni
  Režie: Carrie Cracknell
  Obsazení: Angel Blue (Micaëla), Ajgul Achmetšina (Carmen), Piotr Beczała (Don José), Kyle Ketelsen (Escamillo)

  Uznávaná britská režisérka Carrie Cracknell bude v Met debutovat nestárnoucí operou o vášni až za hrob, jejíž děj posunula do dnešní doby mezi skupinu obchodníků s bílým masem. Hvězdnou čtveřici hlavních postav vede Aigul Akhmetshina v roli neodolatelné femme-fatale Carmen, jejímu milenci Donu José propůjčí svůj tenor Piotr Beczała, sopranistka Angel Blue ztvární oddanou Micaëlu a basbarytonista Kyle Ketelsen šviháckého toreadora Escamilla. Bizetovu vzrušující hudbu bude řídit Daniele Rustioni.

  Giuseppe Verdi: Síla osudu – nová produkce
  Sobota 9. března 2024 v 17:50

  Dirigent: Yannick Nézet-Séguin
  Režie: Mariusz Treliński
  Obsazení: Lise Davidsen (Leonora), Jekatěrina Semenčuk (Preziosilla), Brian Jagde (Don Alvaro), Igor Golovatěnko (Don Carlo di Vargas), Patrick Carfizzi (Bratr Melitone), Soloman Howard (Markýz z Calatravy / Otec Guardiano)

  Yannick Nézet-Séguin bude řídit orchestr Metropolitní opery ve Verdiho Síle osudu s hvězdnou sopranistkou Lise Davidsen, která v Met po sérii nedávných úspěchů opět debutuje v nové roli, tentokrát jako šlechetná Leonora. Nového nastudování Síly osudu po téměř třiceti letech se v Met zhostí režisér Mariusz Treliński, který děj vnímá jako příběh ze současnosti. Po boku Lise Davidsen vystoupí tenorista Brian Jagde jako Don Alvaro, barytonista Igor Golovatěnko jako Don Carlo, mezzosopranistka Jekatěrina Semenčuk v roli Preziosilly, basbarytonista Patrick Carfizzi v roli Bratra Melitoneho a basista Soloman Howard ztvární nejen Leonořina otce, ale také Otce Guardiana.

  Charles Gounod: Romeo a Julie – obnovené nastudování
  Sobota 23. března 2024 v 17:45

  Dirigent: Yannick Nézet-Séguin
  Režie: Bartlett Sher
  Obsazení: Nadine Sierra (Julie), Benjamin Bernheim (Romeo), Samantha Hankey (Stefano), Frederick Ballentine (Tybalt), Will Liverman (Merkucio), Alfred Walker (Otec Lorenzo)

  Dvě pěvecké hvězdy na vrcholu svých sil – sopranistka Nadine Sierra a tenorista Benjamin Bernheim – ztvární osudové milence v Gounodově operní adaptaci Shakespearovy tragédie. Yannick Nézet-Séguin bude řídit pěvce, sbor a orchestr v jednom z nejromantičtějších titulů operního repertoáru. V režii Bartletta Shera dále vystoupí barytonista Will Liverman a tenorista Frederick Ballentine jako zapřisáhlí nepřátelé Merkucio s Tybaltem, mezzosopranistku Samanthu Hankey uslyšíme v roli rošťáckého pážete Stefana a basbarytonista Alfred Walker ztvární Otce Lorenza.

  Giacomo Puccini: Vlaštovka – obnovené nastudování
  Sobota 20. dubna 2024 v 18:45

  Dirigentka: Speranza Scappucci
  Režie: Nicolas Joël
  Obsazení: Angel Blue (Magda), Emily Pogorelc (Lisette), Jonathan Tetelman (Ruggero), Bechzod Davronov (Prunier)

  Pucciniho hořkosladký milostný příběh se výjimečně vrací na prkna Met se sopranistkou Angel Blue v roli sofistikované francouzské kurtizány Magdy. Pod taktovkou dirigentky Speranzy Scappucci se jako její idealistický partner Ruggero, který své milé chce nabídnout víc než prázdný život v přepychu, v souboru Metropolitní opery poprvé představí tenorista Jonathan Tetelman. Secesně laděná výprava a režie Nicolase Joëla diváky odnesou ze srdce pařížského nočního života do snivého prostředí Francouzské riviéry. Obsazení doplňují další debutanti v Met, sopranistka Emily Pogorelc a tenorista Bechzod Davronov v rolích Lisette a Pruniera.

  Giacomo Puccini: Madama Butterfly – obnovené nastudování
  Sobota 11. května 2024 v 18:45

  Dirigentka: Xian Zhang
  Režie: Anthony Minghella
  Obsazení: Asmik Grigorian (Cio-Cio-San), Elizabeth DeShong (Suzuki), Jonathan Tetelman (Pinkerton), Lucas Meachem (Sharpless)

  Asmik Grigorian bude v Metropolitní opeře debutovat v roli Cio-Cio-San, důvěřivé gejši a hlavní hrdinky Pucciniho srdceryvné tragédie. Tenorista Jonathan Tetelman ztvární bezohledného amerického námořního důstojníka Pinkertona, jehož zrada ji zničí. Mezzosopranistku Elizabeth DeShong uslyšíme jako věrnou služku Suzuki a barytonistu Lucase Meachema jako amerického konzula Sharplesse v podmanivé výpravě a režii Anthonyho Minghelly. Za dirigentským pultem v Metropolitní opeře čeká debut uznávanou dirigentku Xian Zhang.

  ///

  The Met: Live in HD o projektu
  Přenosy The Met: Live in HD kombinují špičkové operní umění s nejmodernějšími technologiemi. High Definition (HD) je akronym pro vysoké obrazové rozlišení, které svou kvalitou daleko převyšuje kvalitu formátu DVD. Zvuk je přenášen v prostorovém šestikanále 5.1. Přenosy „The Met: Live in HD“ začaly v České republice fungovat v prosinci roku 2007. Každou sezonu je u nás navštíví okolo 40 000 diváků. Celosvětově se na přenosy z Met prodalo od začátku tohoto projektu již více než 26 miliónů vstupenek. Držitelem licence na přímé přenosy z Metropolitní opery New York do České republiky je filmová distribuční společnost Aerofilms.

  Oficiální stránky přenosů z Met: http://www.metopera.cz/.

  /Pro i-DN z tiskové zprávy zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 9. srpna 2023

  Komentáře k článku: The Met: Live in HD online posedmnácté

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,