Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny >

  Tesání kamene a červené krabice

   Divadlo Kámen zahajuje svou sezónu v sobotu 25. září. Od 10 do 16 hodin vyjde divadlo na prostranství na Palmovce, na které přiveze dvoutunový pískovcový blok, a bude „tesat kámen“. Pod dohledem náhodně procházející veřejnosti, případně i společně s ní, zahájí postupné tesání sochy do podoby ústřední postavy některých svých her. Kromě toho se v týdnu před 25. zářím objeví v ulicích Karlína a Libně podivné červené krabice. 25. září od 19:30 proběhne v divadle také improvizované představení, do jehož druhé poloviny se mohou podle svého uvážení zapojit diváci.

   Kamenný monolit, do kterého se bude tesat, se váže k osobě sochaře Josef Schneidera, nebo Schillera, Schellinga, Schmidta, Schustera, Schullera nebo snad Millera, temného hrdiny her Kámen I a Kámen II. Lidé z Divadla Kámen neočekávají, že se za jediný den v pískovci objeví rysy člověka, o němž léta hrají. Přesto se domnívají, že když kámen budou tesat povětšinou lidé, kteří o Josefu Schneiderovi, Schillerovi či Schellingovi zatím ani neslyšeli, jeho výsledná podoba nebude o nic méně přesná, než podoba, kterou by mu propůjčili sami lidé z divadla…

   Přibližně týden před 25. září se kdekoli ve veřejném prostoru Karlína a Libně a v menší míře i jinde v Praze mohou objevit červené krychlové „kameny“ – krabice o délce strany 16 cm. Na jedné straně červené kostky bude zapsán nebo nakreslen vzkaz jednoho z herců Divadla Kámen nálezci. Jen na jedné straně. Zbude tedy ještě dostatek dalších stran krychle. Kdokoli krychli najde, může napsat nebo nakreslit na jednu z dalších stran svůj vlastní vzkaz a krychli odevzdat ve Studiu Divadla Kámen. Nalezené a přinesené krychle se vzkazy budou poté v divadle vystaveny.

   Divadlo Kámen pravidelně uvádí představení propojující improvizované a improvizovaně rytmizované divadlo s improvizovanou hudbou nazývané „Eéliška kolem“. Představení večer 25. září bude mít tu zvláštnost, že se do druhé poloviny představení budou moci volně zapojit diváci. Ti tak budou mít během první poloviny možnost poznat strukturu a „pravidla“, na nichž je tato improvizovaná inscenace vystavěna, a poté sami tato pravidla dodržovat či porušovat.

   Divadlo Kámen neočekává, že 25. září vznikne vrcholné umělecké dílo. Spíše se toho dne pokusí upozornit účastníky happeningu, že jednou za čas má smysl, aby se člověk vyjádřil i nepatrným tesnutím do kamene nebo pár slovy napsanými na „papírový“ kámen či vyřčenými při divadelním představení.

   Podrobnosti na www.divadlokamen.cz


  Komentáře k článku: Tesání kamene a červené krabice

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,