Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny >

  Tento způsob cirkusu zdá se mi… (No. 1)

  Letošní osmý ročník festivalu Letní Letná včera večer zahájil pouliční projekt Le Voyage des Aquarêves (Pouť lunární lodě) francouzského souboru Malabar. Ten před pěti lety nadchl mnoho diváků svou obří kudlankou, která se procházela centrem Prahy. Letos přijel soubor se svou obří pohádkovou lodí a opět sliboval velkolepou podívanou.

  Snímek archiv Letní Letná

  Ovšem „velkolepost“ lze vykládat různě. Pro někoho je to především množství atrakcí. V tom případě se produkce vydařila na jedničku. Loď byla několik desítek metrů dlouhá, kostýmy byly nákladné a účinkujících – artistů a žonglérů – bylo hodně. Vlastně šlo o obrovský bílý koráb jak z dob Moby Dicka, na kterém po celý čas hrálo své kolovrátkové disco-rytmy bíle oděné duo (klávesy + kytara) a improvizovaným scatem á la Björk je doprovázela a dění občas komentovala (v bílých námořních šatech) poměrně kvalitní zpěvačka se silným hlasovým fondem, jež vydržela zpívat po celou dobu zhruba půldruhahodinové produkce. Vycházelo – či spíš vyjíždělo, loď byla pochopitelně na kolečkách – se od stanu Cirkusu Cirkör kousek od Špejcharu, pokračovalo se po chodnících Letné a dění vyvrcholilo kousek od bývalého Stalinova pomníku. Pokud však očekáváte víc než jen atrakci s pyrotechnikou, konfetami, bublostroji, žonglováním, chůdaři a jinými – dnes už v podstatě standardními – artistickými disciplínami, tak se jednalo spíše o efektní show, nic víc. Proč ne? Na začátek festivalu nového cirkusu a otevřeného divadla odehrávajícího se pod stany či v plenéru je taková mediálně i divácky atraktivní – velkolepá – podívaná vhodná.

  Snímek archiv Letní Letná

  Festival má před sebou dva týdny nabité různorodým programem. Tak se snad i té náročnější velkoleposti, dávající novému cirkusu pečeť nového divadla, ještě dočkáme. Možná už dnes…  Komentáře k článku: Tento způsob cirkusu zdá se mi… (No. 1)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,