Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  Taneční posouvání hranic

  Česká taneční platforma představí od 9. do 12. dubna nejvýznamnější české soubory i choreografy. Letošním mottem a zároveň i dlouhodobým cílem festivalu je Posouvání hranic, a to v mnoha směrech. Co ještě je tanec a co přesahuje hranice jiných žánrů? Jak si ve světě vedou čeští taneční umělci? Česká taneční platforma totiž přináší nejen tuzemským divákům přehled nejkvalitnějších děl loňského roku, ale každý rok sílí i její popularita mezi zahraničními odborníky.

  CTP_2015_vizualKdyž jsme před 21 lety Českou taneční platformu zakládali, cíl byl jasný: zviditelnit českou současnou tvorbu, a to jak ryze taneční, tak v přesahu k pohybovému a fyzickému divadlu, přibližuje její zakladatelka Yvona Kreuzmannová. To se nám podařilo. Poslední roky zájem zahraničních kolegů neuvěřitelně roste, a tak nám pomalu přestávají stačit kapacity divadel. Český tanec už srovnal krok s Evropou, nabízí vysokou profesionalitu a pestrost, stále více se o něm mluví i na dalších kontinentech. Jen letos máme 17 účastníků z Asie, doplňuje Kreuzmannová.

  Dramaturgická porota složená z předních českých odborníků na současný tanec vybrala celkem 10 nejzajímavějších inscenací, které rezonují na české progresivní scéně. V rámci sobotní burzy Meet the Artists dostanou prostor i ostatní zájemci o navázání kontaktů se zahraničními hosty a vstup do mezinárodních koprodukcí. Diváci platformy budou mít možnost naživo ocenit přední soubory, jakými jsou NANOHACH, Spitfire company, ME-SA, 420PEOPLE, DOT504, VerTeDance, ale i jednotlivé osobnosti a jejich originální díla. Prostor pro networking je vytvářen po celé 4 dny a vyvrcholí nedělní moderovanou debatou.

  Nabitý doprovodný program nabídne site-specific projekty, Ateliéry čtení tance nebo diskuze o světelném designu. Naše zahraniční hosty chceme provést netradičními částmi Prahy, především Žižkovem, a plánujeme pro ně i cyklojízdu, prozrazuje Yvona Kreuzmannová, pro niž je propojování místní komunity dlouhodobou prioritou.

  Festival vyvrcholí v neděli 12. 4. uvedením loňské Taneční inscenace roku, kterou se stala KOREKCE souboru VerTeDance v režii Jiřího Havelky a slavnostním vyhlášením vítězů letošního ročníku.

  Cena_pro_ÈTP_2015

  Sošky pro vítěze letos vytvořila umělecká skupina Posedlí. FOTO ARCHIV

  Mezinárodní odborná porota rozhodne o cenách v kategoriích Taneční inscenace roku a Tanečník či Tanečnice roku, z hlasování platících diváků a zahraničních hostů vzejde vítěz Ceny diváka. Specializovaná mezinárodní porota udělí Cenu za světelný design, kterou zaštiťuje Institut světelného designu. Sošky letos vytvořila umělecká skupina Posedlí. Kromě nich získají umělci i další ceny od partnerů akce. Např. vítězi kategorie Tanečník roku umožní Česká centra již podruhé týdenní rezidenční pobyt v kterémkoli evropském centru. ALT@RT podpoří Taneční inscenaci roku dvoutýdenním poskytnutím zkušebních prostor na přípravu nového projektu.

  Podrobný program najdete na ceskatanecniplatforma.cz

  • Autor:
  • Publikováno: 5. dubna 2015

  Komentáře k článku: Taneční posouvání hranic

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,