Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2020

ročník 28
31. 3.–13. 4. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Taneční festivaly zveřejňují program

  31. ročník festivalu Mezinárodního současného tance a pohybového divadla TANEC PRAHA 2019, který se bude konat 3. – 22. června v Praze a dalších 20 obcích a městech, již zná svůj hlavní program i vizuální podobu. Na dnešní tiskové konferenci v PONCI, jíž se osobně účastnila korejská choreografka Eun-Me Ahn, pořadatel odtajnil hlavní program festivalu, přiblížil jeho linie a prezentoval vizuální podobu kampaně. Současně zveřejnil program jubilejního 25. ročníku jarního festivalu Česká taneční platforma (1. – 4. 4.), který nabízí to nejzajímavější ze současného českého tance a pohybového divadla.

  Živelná a nekonformní korejská choreografka Eun-Me Ahn, která loni v závěru festivalu nadchla publikum dílem Dancing Grandmothers, zahájí letošní ročník TANCE PRAHA 3. – 5. 6. v PONCI představením Let Me Change Your Name. Foto TANEC PRAHA

  Festival TANEC PRAHA při vstupu do čtvrté dekády své existence zřetelně ukazuje, že není pouze jednou z nejvýznamnějších akcích v kulturním kalendáři u nás, ale i ve světě. Láká k aktivní účasti nové talenty i světové proslulé, vyzrálé umělecké osobnosti, které se k nám rády vracejí. Nepopiratelným úspěchem je letos především návrat živelné a nekonformní korejské choreografky Eun-Me Ahn, která loni v závěru festivalu nadchla publikum dílem Dancing Grandmothers a letos festival 3. – 5. 6. zahájí v PONCI představením Let Me Change Your Name.

  S některými špičkovými umělci máme opravdu nadstandardní vztahy, je to nepochybně i díky dlouhodobému působení vedení Tance Praha v řadě mezinárodních sítí a projektů evropské spolupráce. Řadu nabídek musíme odmítat, ale i tak jsme jedním z nejaktivnějších subjektů ze zemí bývalého východního bloku v programu Kreativní Evropa. Cennou výměnu zkušeností zažíváme v sítích, jako jsou European Dancehouse Network (EDN), Aerowaves (dance accross Europe) i IETM (Informal European Theatre Meeting), a k tomu jsme aktivními partnery dvou zásadních projektů evropské spolupráce, jež se promítají v našich hlavních činnostech, tzn. festivalech i celoroční činnosti PONCE: Be SpectACTive 2 a Dancing Museums 2. V létě budeme s napětím čekat na výsledky dalšího kola programu Kreativní Evropa, kam jsme sami podali jeden projekt, a zároveň jsme partnery londýnské žádosti. Samozřejmě netušíme, co s tím udělá Brexit…, říká Yvona Kreuzmannová, ředitelka a zakladatelka Tance Praha z.ú.

  Letos přichází festival TANEC PRAHA s novým vizuálním řešením kampaně, pro které vybral ke spolupráci agenturu Comtech Can s renomovanou fotografkou Bárou Prášilovou, čerstvě nominovanou na ocenění Czech Grand Design v kategorii Fotograf roku.

  Každým rokem budí větší zájem u tuzemských i zahraničních profesionálů také festival Česká taneční platforma, který je skvělou příležitostí pro networking – vybízí k intenzivnímu navazování mezinárodních i národních kontaktů a následné spolupráci. Letošní 25. ročník se bude konat 1. – 4. dubna v PONCI, Studiu ALTA, divadle Alfred ve dvoře, Centru současného umění DOX+, Malé dvoraně Veletržního paláce NG, La Fabrice a Studiu Hrdinů. V programu se objeví mj. dvě zahraniční koprodukce, které měly premiéru na loňském ročníku festivalu TANEC PRAHA 2018: Útočiště Farmy v jeskyni a inscenace belgické choreografky Karine Ponties SAME SAME.

  Čtvrt století České taneční platformy nás zavedlo i k návratu do poloviny 90. let, kdy současný tanec u nás stál na prahu profesionalizace a těžce si vydupával aspoň základní podmínky pro svou existenci. Jeho boom v poslední dekádě je fantastický a dovolím si konstatovat, že letos máme nejsilnější program v historii této akce, kde jsou vyváženě zastoupena jak velká jména naší scény, tak i mladé slibné talenty, dodává Yvona Kreuzmannová.

  Nejvyššího ocenění se festival TANEC PRAHA dočkal ke svému 25. výročí v roce 2013, kdy byl vyhodnocen v konkurenci 235 evropských festivalů všech žánrů na 1. místě v programu EU Culture. V roce 2017 se stal jako jediný festival ČR laureátem EFFE (Europe for Festivals – Festivals for Europe) Award, za svou výjimečnou kvalitu, angažovanost a dopad své práce v místním kontextu a je opět součástí EFFE Guide – průvodce evropskými festivaly.

  Více na www.tanecpraha.cz a www.tanecniplatforma.cz, nebo na www.facebook.com/tanecpraha, www.facebook.com/CzechDancePlatform a na www.instagram.com/tanecpraha.

  Česká taneční platforma zveřejnila program na svém webu.

  Předběžný program festivalu TANEC PRAHA 2019 v Praze

  Hlavní program:

  3 + 4 + 5/6, 20:00, PONEC – divadlo pro tanec / Festival Opening / Událost sezony

  Eun-Me Ahn (KR): Let Me Change Your Name

  7/6, 17:00, TP koprodukce / VEN.ku TANCI / PQ+

  Lenka Kniha Bartůňková, Ridina Ahmed & Ghana Dance Ens. (CZ/GH): Úhel pohledu / Point of View

  7/6, 20:00, PONEC – divadlo pro tanec

  Judith Olivia Manantenasoa (MG): Métamorphose

  Rianto (ID): Médium

  8/6, 17:00, TP koprodukce / VEN.ku TANCI / PQ+

  Lenka Kniha Bartůňková, Ridina Ahmed & Ghana Dance Ens. (CZ/GH): Úhel pohledu / Point of View

  9/6, 17:00, Výstaviště / VEN.ku TANCI / PQ+

  Hygin Delimat (PL/AT): House Beating

  9/6, 20:00, PONEC – divadlo pro tanec / Czech Dance Focus for PQ+

  Věra Ondrašíková & kol. (CZ): GUIDE

  10/6, 10:00, PONEC – divadlo pro tanec / TANEC PRAHA DĚTEM / Czech Dance Focus for PQ+

  Barbora Látalová a kol.(CZ): Karneval zvířat / Animal Carnival

  10/6, 17:00, Výstaviště / VEN.ku TANCI / PQ+

  Hygin Delimat (PL/AT): House Beating

  10/6, 20:00, PONEC – divadlo pro tanec / Czech Dance Focus for PQ+

  Viktor Černický (CZ):) PLI

  11/6, 20:00, PONEC – divadlo pro tanec / Czech Dance Focus for PQ+

  Karine Ponties (BE/FR/CZ): SAME SAME

  16/6, 17:00 + 17/6, 10:00 (pro školy), PONEC – divadlo pro tanec / TANEC PRAHA DĚTEM

  Tabea Martin (CH): PINK FOR GIRLS AND BLUE FOR BOYS

  17/6, 20:00, Hudební divadlo Karlín / Událost sezony

  Sharon Eyal | Gai Behar | L-E-V DANCE COMPANY (IL): OCD Love

  19/6, 20:00, PONEC – divadlo pro tanec / Dance NEW´s

  Barbara Matijević & Giuseppe Chico (HR/IT/FR): Forecasting

  21 + 22/6, Národní galerie v Praze Veletržní palác / Festival Closing / Událost sezony

  Yoann Bourgeois (FR): Site-specific project

  Doprovodný program:

  9/2, 11:00 a 14:00, PONEC – divadlo pro tanec / Festival Warm-up!

  Taneční workshopy s Eun-Me Ahn / pro profesionály a studenty tance, pro širokou veřejnost

  6/6, 12:30, Výstaviště Pavilon B / PQ

  PQ Talks

  3/6 a 22/6, 21:30, PONEC – divadlo pro tanec

  Festival Opening a Closing Party

  Moderované diskuse s umělci – kontext Afrika, Indonésie

  Workshopy s vystupujícími umělci

  Křest Publikace Tanec Praha 30 let!

  ad.

  Změna programu vyhrazena.

  • Autor:
  • Publikováno: 8. února 2019

  Komentáře k článku: Taneční festivaly zveřejňují program

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,