Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Kontext Zprávy

  Taneční aktuality se mění na Dance Context

  Nezisková organizace Taneční aktuality o.p.s. se od ledna 2024 transformuje na produkční platformu Dance Context z.ú., fórum pro reflexi a rozvoj tance. Změnu názvu doprovází stabilizace portfolia a nová vizuální identita celé značky. Online magazín Taneční aktuality si název ponechává, stejně tak jako databanka subjektů Databáze tance. 

  Foto: Dance Context

  Taneční aktuality – nyní již Dance Context – vznikly jako internetový portál s oborovým zpravodajstvím a publicistikou. Časem se organizace vyvinula v širokospektrální fórum pro reflexi a rozvoj tance a svůj původní název tak jednoduše přerostla. Široké portfolio aktivit se slibně se rozvíjejícím záběrem mimo hranice České republiky vyústilo v potřebu jednoznačné a pro zahraničí dobře srozumitelné komunikace.

  Ke změně vedla poměrně dlouhá a promyšlená cesta, kterou bych shrnula do dvou rovin. Tou první je, že jsme během posledních let zásadně rozvinuli portfolio aktivit, které se postupně emancipovaly, a už dávno tak nejsme jen Taneční aktuality. Druhým důvodem, který je asi ještě urgentnější, je to, že se řada našich projektů rozšiřuje i do zahraničí, kde se ukázalo, že značka Taneční aktuality příliš nefunguje, shrnuje důvody pro změnu ředitelka Dance Context Daniela Machová.

  V současné době je Dance Context nejen vydavatelem etablovaného a stále rostoucího oborového média, ale rovněž se pohybuje na mezinárodním poli a pořádá řadu diskuzí, workshopů a dalších setkání. Hlavní linie činnosti této produkční platformy jsou nyní uspořádány do pěti tematických celků:

  1.             Taneční aktuality: Online magazín se specializací na reflexi oborů profesionálního tance, nonverbálního divadla, nového cirkusu a dalších přesahových žánrů. Taneční aktuality jsou již po několik let lídrem české tanečně-pohybové publicistiky.

  2.             Databáze tance: Portál umožňuje umělcům i organizacím zdarma zveřejnit svůj profil a poskytuje informace o akcích a příležitostech, kalendář oborových představení apod. Oblíbeným obsahem je také Manuál tanečníka, který přehledně shrnuje informace pro start kariéry.

  3.             Webzine: Dance Context Webzine je internetová platforma v angličtině věnující se reflexi evropského tanečního umění. Publikuje překlady vybraných textů z Tanečních aktualit reflektujících český tanec, a také originální texty zahraničních spolupracovníků z celé Evropy – recenze, reportáže a rozhovory. Na doménu www.dancecontextwebzine.com se tak kompletně přesunul obsah anglické verze Tanečních aktualit.

  4.             Journal: Dance Context Journal, tištěný česko-anglický odborný časopis o tanci a pohybovém umění, od roku 2024 nahradí Speciální vydání Tanečních aktualit a nově bude také částečně recenzovaný.

  5.             Live: Dance Context Live je zastřešující název pro odborné diskuse, oborové kulaté stoly, neformální debaty s diváky, vzdělávací workshopy a semináře, které organizace pořádá v českém i mezinárodním kontextu, v tuzemsku i zahraničí.

  Přesto, že se vlajková loď – magazín Taneční aktuality – stává jednou z položek na seznamu aktivit, i jemu může změna prospět: Od rozdělení názvu organizace a magazínu si slibujeme, že budeme pro veřejnost srozumitelnější a také transparentnější. Činnost redakce se nejen formálně, ale i komunikačně oddělí od dalších aktivit a spoluprací v oboru, čímž dá jasně najevo svoji nezávislost. V tak malém oboru, jakým pohybové umění v Česku je, je důležité dbát na jasné linie mezi nezávislou publicistikou a partnerstvím v rámci jiných aktivit, vysvětluje šéfredaktor Tanečních aktualit Josef Bartoš.

  Dance Context se aktivně podílí na podpoře české tanečně-pohybové scény více než 15 let a touto zásadní změnou vstupuje do další etapy svého vývoje v naději, že přispěje i k dalšímu rozvoji české oborové scény jako takové.

  Více informací o organizaci a celém portfoliu naleznete na nových webových stránkách.

  • Autor:
  • Publikováno: 20. ledna 2024

  Komentáře k článku: Taneční aktuality se mění na Dance Context

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,