Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2020

ročník 28
18. 2.–2. 3. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Táborské divadlo čeká přestavba

  Přestavba táborského Divadla Oskara Nedbala, která začne v červenci, bude stát 25 milionů Kč. Je to o pět milionů víc, než divadlo plánovalo loni na podzim. Jihočeský kraj a vedení divadla rozhodli, že rekonstrukci provedou v původně plánovaném rozsahu ze studie z roku 2017. Přestavba potrvá do 31. ledna 2020, scéna zruší letošní podzimní sezonu. Loni zaznamenalo divadlo nejvíc předplatitelů za posledních deset let, 3394 lidí. Novinářům to dnes řekli divadelníci.

  Táborské divadlo je komplexem, který tvoří původní pseudorenesanční divadelní budova z roku 1887 a sousedící empírový dům přestavěný v roce 1965. Foto David Peltan

  Divadlo připravuje výběrové řízení na dodavatele stavby, kterou celou zaplatí kraj. Stavebníci předělají a zmodernizují divácké zázemí: toalety, vstupní halu, pokladny, šatny, kavárnu, galerii či obě foyer. Modernizované budou veškeré divácké prostory nového divadla včetně doposud nepoužívaných prostor zázemí restaurace. Zásadně zmodernizována bude kavárna ve vstupní hale a výstavní síň včetně architektonicky výjimečných prvků, řekla ČTK ředitelka ředitelka divadla Linda Rybáková. Nová bude i vzduchotechnika ve vstupních prostorech.

  Ročně divadlo, které nemá vlastní soubor, nabízí 200 programů. Loni mělo nejvíc předplatitelů za posledních deset let, 3394 lidí. Největší zájem je o skupiny A a B ve velkém sále, roste počet zájemců o skupinu, jež nabízí současné hry. Velmi navštěvované jsou koncerty vážné hudby, jejichž frekvence vzrůstá, řekla Rybáková.

  Táborské divadlo má jedno jeviště se dvěma pravoúhle připojenými hledišti pro 350 a 650 diváků – jsou postavena v pravém úhlu proti společnému jevišti. Foto David Peltan

  Návštěvnost loni oproti roku 2017 klesla o 5436 lidí na 54.067 diváků, přišli na 197 představení. V roce 2017 bylo ale více, 210 představení. Tržby meziročně klesly o necelých šest procent na 9,1 milionu Kč.

  Táborské divadlo je komplexem, který tvoří původní pseudorenesanční divadelní budova z roku 1887 a sousedící empírový dům přestavěný v roce 1965. Má jedno jeviště se dvěma pravoúhle připojenými hledišti pro 350 a 650 diváků – jsou postavena v pravém úhlu proti společnému jevišti.

  Zřizovatelem divadla je Jihočeský kraj. Letos dal scéně na provoz 13,2 milionu.

  /Článek je převzat ze Zpráv Divadelního ústavu./

  • Autor:
  • Publikováno: 21. ledna 2019

  Komentáře k článku: Táborské divadlo čeká přestavba

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,