Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2020

ročník 29
12. 5.–25. 5. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Svobodu médiím

  Aktuálně vzniklá iniciativa Svobodu médiím představuje Platformu pro nezávislost a pluralitu sdělovacích prostředků. Platformu tvoří řada profesních a občanských organizací (včetně Herecké asociace) a osobností. Považuje za důležité chránit svobodu slova a svobodu médií, bez nichž nemůže fungovat demokratická společnost.

  Platforma vzniká jako projev aktivní občanské sebeobrany. Jejím cílem je prosadit změny zákonů, které posílí svobodu médií:

  V první řadě jde o nezávislost veřejnoprávních médií na politických stranách a státní moci. Je nutné, aby zákon o ČT a ČRo zajistil, aby rady těchto institucí, které jsou nástrojem kontroly občanů, nadále nebyly jmenovány na základě politické volby v parlamentu. Rady musí být složeny z respektovaných autorit. Musí být vybaveny pravomocemi, které jim umožní vykonávat kontrolu nad plněním poslání médií veřejné služby, aby byl omezen nepřípustný politický vliv a zajištěna autonomie na komerčním úspěchu.

  Právě proto je zamýšlené zrušení koncesionářských poplatků hazardem a vážným ohrožením zákonem zaručené veřejné služby občanům ČR i autonomního postavení národních médií.

  Stejně důležité je také omezit koncentraci vlastnictví sdělovacích prostředků a zabránit propojení mediální a politické moci. Jedině svobodná média oddělená od politické moci mohou sehrát roli pojistky demokracie.

  Změny zákonů chce platforma prosadit ve spolupráci s občanskou společností, odbornou veřejností i akademickou sférou. Vyzýváme poslance a senátory, aby se k tomuto úsilí připojili. Opačné kroky vnímáme jako nebezpečnou snahu o zabrání veřejného prostoru, která může přeměnit naši demokracii v autoritativní režim.

  Za výbor platformy: Jaroslav Anděl – nezávislý kurátor, Adam Černý – novinář, Adam Komers – publicista, Jiřina Dienstbierová – ma­nažer­ka, Petr Havlík – analytik, Tomáš Klvaňa – univerzitní pedagog, Hana Marvanová – advokátka, Jan Payne – neurolog, Jakub Pitron – podnikatel, Břetislav Rychlík – režisér, David Smoljak – scenárista, Olga Sommerová – dokumentaristka…

  …a Jiří Hromada

  prezident HA


  Komentáře k článku: Svobodu médiím

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,