Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Svět knihy navštívilo 60 tisíc lidí

  Mezinárodní knižní veletrh a festival Svět knihy Praha, který dnes skončil na Výstavišti v Holešovicích, od čtvrtka navštívilo přibližně 60.000 lidí. Návštěvnost tak zhruba vyrovnala loňský rekord. Příští 30. ročník se zaměří na Portugalsko. ČTK o tom dnes za organizátory informovala Jana Chalupová.

  Foto: archiv Svět knihy

  S návštěvností jsme velmi spokojeni, je o málo větší nebo stejná jako v loňském roce a nebýt toho včerejšího hokeje, tak mohla být ještě vyšší. Nakonec jsme za ten zápas (Česko – Švédsko) rádi, protože jinak by u nás nebylo k hnutí, uvedl ředitel festivalu Radovan Auer. Od té velké letošní přehlídky Das Buch – německojazyčná literatura jdeme příští do malého jazyka, kterým však hovoří spousta lidí, a to je portugalština, dodal.

  Počty vystavovatelů, programů či účinkujících meziročně stouply o deset až patnáct procent. Osm stovek účinkujících se zapojilo do 482 programů. Představilo se 415 vystavovatelů. Oproti loňským třiceti zemím a regionům se jich letos na Světě knihy Praha prezentovalo čtyřicet. Vysoká návštěvnost se projevila v prodejích vystavujících nakladatelů.

  Čestným hostem 29. ročníku přehlídky literatury byl projekt Das Buch – německojazyčná literatura, program také nabídl připomínky 100. výročí úmrtí Franze Kafky. Svět knihy Praha provázel Kafkův citát Kniha musí být sekerou na zamrzlé moře v nás.

  Díky programu Das Buch měli na festivalu silné zastoupení autoři z německojazyčných zemí. Do Prahy přijel například rakouský spisovatel Tonio Schachinger, švýcarský spisovatel Peter Stamm, grafický designér pocházející ze Švýcarska Nando von Arb nebo rakouský kreslíř Nicolas Mahler. Besedu měl německý právník a prozaik Bernhard Schlink nebo komiksová autorka Josephine Marková z Německa.

  Program závěrečného dne nabídl besedu s čtyřnásobnou držitelkou Magnesie Litery Radkou Denemarkovou o jejím novém románu Čokoládová krev nebo diskusi novinářky Veroniky Bednářové s prozaikem Jaroslavem Rudišem, režisérem a scénáristou Štěpánem Altrichterem a režisérem Tomášem Luňákem o přístupech k adaptaci literárního díla na filmové plátno. V Sále Heleny Zmatlíkové se uskutečnil workshop na téma Jak dostat knihu do nakladatelství? pořádaný asociací malých nakladatelů a knihkupců.

  Svět knihy letos dále přivítal autora knihy Chlapec v pruhovaném pyžamu Johna Boyneho nebo komiksového autora Alexise Nolenta. Severskou krimi zastoupila manželská dvojice Alexandra Coelho Ahndorilová a Alexander Ahndoril, kteří jsou známí sérií s hlavní postavou komisaře Joony Linny, kterou napsali společně pod jménem Lars Kepler. Ze zástupců české literatury vystoupily Bianca Bellová nebo Alena Machoninová, která letos vyhrála s knihou Hella cenu Magnesia Litera. Básník, prozaik a dramatik Pavel Kohout pokřtil svou novou knihu povídek Taková láska.

  Cenu Jiřího Theinera, která každoročně na veletrhu Svět knihy podporuje boj za svobodu slova, letos obdržela turecká spisovatelka Elif Şhafaková, která ve svých textech zpochybňuje společenské normy a podporuje dialog o tabuizovaných tématech. Anticenu Skřipec za nejhorší literární překlad na veletrhu Svět knihy udělila Obec překladatelů nakladatelství Euromedia Group za vydání knihy Nicole Arendové Vamps: Čerstvá krev.

  • Autor:
  • Publikováno: 27. května 2024

  Komentáře k článku: Svět knihy navštívilo 60 tisíc lidí

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,