Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Kontext Zprávy

  Švandovo divadlo vstupuje do 141. sezony

  Pražské Švandovo divadlo oslaví 1. října 140. narozeniny. O jeho historii jsme psali na i-DN v neděli. Nyní seznamujeme s jeho plány na nadcházející sezonu. Vstupuje do ní jako živé centrum kultury a umění. Diváky v ní chce oslovit tématy, která rezonují s dnešní dobou.

  140. sezónu Švandova divadla tradičně zahájí Den otevřených dveří ve čtvrtek 9. září. Foto Švandovo divadlo

  Významné výročí připomene 9. září Den otevřených dveří, spojený už tradičně s prohlídkami, kterými budou zájemce provádět herečky a herci smíchovského souboru. Kulatiny v podobě 400. reprízy ještě před tím – 1. září – oslaví také komedie Kdo je tady ředitel?

  Místo setkání a příběhů

  Divadlo jako místo setkávání, sdílení a vyprávění příběhů nezastupitelným způsobem odráží, ale také formuluje dobu a poměry, v níž žijeme. Ve Švandově divadle se dnes hlásíme zejména k těm momentům, kdy tu tvůrci s divákem vedli svobodný a otevřený rozhovor. A nabízeli mu činohru vystupující z břehů komfortní zóny, říká současný umělecký šéf Švandova divadla Martin Františák. A oznamuje heslo stávající sezóny: Národní pýcha a předsudek.

  Usilujeme o hledání a artikulaci témat, která společností rezonují nebo snad vbrzku rezonovat budou, doplňuje jej dramaturgyně Martina Kinská. Takovými tématy jsou podle ní například klimatické změny, umělá inteligence, vzájemná nenávist k druhému pohlaví, šikana mezi dospívajícími, tabu znásilnění, ochrana lidských práv i nekalé praktiky tajných služeb. Skrze uchopení v inscenacích, které nejnověji uvádíme nebo chystáme, chceme danou látku nejen zviditelnit, ale umožnit divákovi dopátrat se příčin, následků, souvislostí a umožnit mu tak důkladnou reflexi, říká dramaturgyně. 

  Nevšední Cyrano, smrt agenta i příběh Sira Nicholase Wintona

  Cyrana hraje Luboš Veselý, Roxanu ztvární Natálie Řehořová. Foto archiv Švandova divadla

  Sezonu 2021/22 zahájí Cyrano z Bergeracu. Slavný milostný příběh z Paříže 17. století režíruje Martin Františák v novém přebásnění britského dramatika Martina Crimpa. K publiku tak i díky překladu Ester Žantovské hra promluví vášnivou poezií dnešní doby. Cyrana hraje Luboš Veselý, Roxanu ztvární Natálie Řehořová, v roli Kristiána se alternují hostující Dominik Teleky a nová posila souboru Švandova divadla Petr Kult. Premiéra bude 18. září ve Velkém sále Švandova divadla.

  Následuje Velmi drahý jed, hra britské dramatičky Lucy Prebble mapující kauzu otravy Alexandra Litviněnka, bývalého agenta KGB a FSB. Inscenace měla světovou premiéru v září 2019 v londýnském Old Vic Theatre a v režii Thomase Zielinského ji diváci ve Švandově divadle poprvé uvidí 6. listopadu ve Velkém sále. Představí se v ní téměř celý soubor Švandova divadla. Role Alexandra Litviněnka se zhostí Petr Lněnička.

  Vstup do Studia Švandova divadla. Foto archiv Švandova divadla

  Ve Studiu Švandova divadla se do konce tohoto roku bude konat premiéra hry Muž vlastní penis, vagina vlastní ženu, kterou zde připravuje režijní dvojice Miřenka Čechová a Petr Boháč, patřící k osobnostem českého fyzického, experimentálního a tanečního divadla. Jejich inscenace nabídne originální pohled na misogynii a misandrii. Premiéra bude 27. listopadu 2021.

  Studio pak 12. února 2022 uvede ještě novinku pod názvem Dějiny násilí, odvážnou zpověď vylíčenou jako detektivní příběh naruby. Adaptace románu mladého francouzského autora Édouarda Louise vypráví šokující příběh homosexuálního mladíka, který se stal obětí zločinu. Přepis díla vytvořil pro Švandovo divadlo dramatik a režisér Tomáš Loužný.

  Hlediště Velkého sálu Švandova divadla. Foto archiv Švandova divadla

  Dne 12. března 2022 se Velkém sále uskuteční premiéra hry Winton. Text na motivy života Sira Nicholase Wintona napsala pro Švandovo divadlo Kateřina Tučková. V titulní roli vystoupí Matěj Anděl, dvojici sester, které se setkávají po dlouhém odloučení a zcela rozdílných životech, ztvární Bohdana Pavlíková a Jaroslava Pokorná. Režisérem bude Martin Františák.

  Další premiérou nastávající sezony ve Velkém sále bude mít 28. květen 2022 komedie Ecce homo Homolka. Dramatizace známého filmu o rodině Homolkových, vyrážejících tentokrát na výlet do přírody, připravuje Švandovo divadlo v adaptaci a režii Kristýny Jankovcové a Adama Svozila. Ti už u Švandů inscenovali titul Zabíjejte popírače klimatických změn, ve kterém vystupovala i herečka Nataša Bednářová: ta bude hrát i v chystané komedii o Homolkových a zároveň se stává novou členkou hereckého souboru.

  Mírné zdražení, komunitní centrum

  Foto archiv Švandova divadla

  Nové inscenace nejsou však to jediné, co u Švandů plánují. V listopadu musíme mírně, o 10 %, zdražit vstupenky a dorovnat tak náklady, které divadlu vzrostly i kvůli vynucené pauze způsobené pandemií. Ale máme také lepší zprávu: jen pár kroků od naší hlavní budovy plánujeme vybudovat komunitní centrum, nové místo pro živou komunitní kulturu a setkávání. V tuto chvíli o tom jednáme se zástupci městské části Prahy 5 a Magistrátem hlavního města Prahy, říká ředitel Švandova divadla Daniel Hrbek.

  Centrum by mělo vzniknout v proluce domu nacházející se v ulici Elišky Peškové, což je symbolická adresa. Eliška Pešková byla mimořádná a pro smíchovské divadlo zásadní osobnost – herečka, autorka, překladatelka a manželka Pavla Švandy ze Semčic, s níž Švandovo divadlo před 140 lety zakládal, dodává Daniel Hrbek s poukazem na stále živou divadelní historii.

  Více o nové sezoně Švandova divadla: zde

  /Z tiskové zprávy pro i-DN připravil hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 30. srpna 2021

  Komentáře k článku: Švandovo divadlo vstupuje do 141. sezony

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,