Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Kontext Zprávy

  Suchý a Molavcová mají své mince

  Herci Jiří Suchý a Jitka Molavcová z divadla Semafor si v České mincovně v Jablonci nad Nisou vyrazili pamětní zlatou medaili se svým portrétem. Jde o třídílnou minisérii zlatých a stříbrných medailí, která vznikla u příležitosti 90. narozenin Suchého. Oslavenec je na všech, na jedné s Jiřím Šlitrem, na druhé s Molavcovou a na třetí sám.

  Jiří Suchý a Jitka Molavcová mají své mince. Foto: archiv Jablonecká Česká mincovna

  Je to takový pocit nepříliš obvyklý, poněvadž se mi to neděje obden. Dokonce 90 let se mi to nestalo, uvedl po vyražení medaile Jiří Suchý. Podle něj sice v minulosti někteří sochaři projevili zájem vymodelovat jeho portrét, kvůli nedostatku Suchého času se tak ale nikdy nestalo. Ražbu vnímá jako ocenění. Pro mě to znamená, že jsem to přeci jen někam nakonec dotáhl, když už se razí se mnou medaile, uvedl.

  Foto: archiv Jablonecká Česká mincovna

  Jitce Molavcové ražba do zlata připomněla dobu strávenou v Semaforu: Víte, divadlo Semafor je zlaté divadlo, za 12 dnů to bude mých 51 let, co jsem byla do Semaforu přijata. Tak mě celá ta situace dojímá a divím se, že jsme to všichni v Semaforu tak vydrželi a že kráčíme spolu s Jiřím Suchým po cestě upletené z hudby, humoru a poezie, co si vymysleli Jiří Suchý s Jiřím Šlitrem. V 60. letech minulého století tvořili Suchý se Šlitrem jednu z nejoriginálnějších i nejpopulárnějších dvojic historie českého divadla. I proto je motiv jedné medaile ze série věnovaný oběma. Šlitr zemřel na sklonku roku 1969. Určitě by měl radost, ale jak by reagoval, to nemůžu říci. Poněvadž on vždycky reagoval nějak nečekaně, uvedl Suchý.

  Jiří Suchý. Foto: archiv Jablonecká Česká mincovna

  Autorem všech tří medailí je Martin Dašek. Bylo specifické, že jsem pana Suchého dělal ve třech různých obdobích jeho života. Na první je s panem Šlitrem mladý, na druhé s paní Molavcovou starší a na třetí sám téměř současný, uvedl Dašek.

  Mince s Jiřím Suchým Jiřím Šlitrem. Foto: archiv Jablonecká Česká mincovna

  Lícním stranám medailí vévodí portréty herců s jejich typickými proprietami. Rub, který je společný celé minisérii, předkládá logo Semaforu, klaviaturu a dvě pokrývky hlavy, které jsou spjaté se Suchým a Šlitrem. Kompozici dotvářejí ještě podpisy tria Suchý – Šlitr – Molavcová. Zlatá medaile má průměr 28 milimetrů a stříbrná 37. Jsem tam hrozně malinkej. Jak se tvářím, tak to jsem nevyčetl, ale asi hezky, žertoval Suchý.

  ///

  Emise je limitovaná. Pro každou medaili z minisérie mincovna vyrazí ve zlatě 200 kusů a ve stříbře 500. Z každé prodané stříbrné medaile půjde 200 a ze zlaté 500 korun pro divadlo Semafor. Zlatá medaile se prodává za necelých 42.000 korun a stříbrná stojí 2490 Kč.

  • Autor:
  • Publikováno: 8. května 2021

  Komentáře k článku: Suchý a Molavcová mají své mince

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,