Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Studio Alta otevírá lázně pro performance art

  Pražské Studio Alta představuje v letošním roce nový programový cyklus zaměřený na performance art. Jeho cílem je nejen kontinuální prezentace umělců a umělkyň, ale především kultivace žánru performance art a sdílení rozdílných přístupů k tvorbě v rámci různorodých uměleckých komunit. 

  Studio Alta od svého vzniku systematicky podporuje umělce a umělkyně v procesu tvorby a uměleckého výzkumu, a to i po přestěhování do prostorů pražské Invalidovny na jaře 2020. Nové působiště nabízí tvůrcům velice rozmanité prostory, které přímo vybízejí k tvůrčím experimentům a hledáním rozličných přístupů k žánru performance. I z toho důvodu připravilo Studio Alta a kurátoři Petr Dlouhý a Antonín Brinda pro rok 2021 novou dramaturgickou linii Studio Performance Art.

  Performance art jako specifické a z podstaty okrajové médium má na české umělecké scéně velmi malé zastoupení. Studio Performance Art, zkráceně SPA, má za cíl vytvořit stabilnější platformu, která umožní kultivovat prostředí performance artu, poskytne umělcům a umělkyním příležitost k tvorbě a teoretické reflexi jejich práce. Zkratka SPA, česky LÁZNĚ, naznačuje důraz, který v rámci cyklu klademe na vzájemnou péči, na očistný a katarzní účinek umění a vzájemného setkání, dodávají kurátoři.

  Jennifer Helia DeFelice. Foto archiv Studia Alta

  V rámci projektu SPA uvede Studio Alta pro veřejnost v období od března do prosince tohoto roku každý měsíc jednu událost – přednášku, diskusi, performance nebo uměleckou situaci. Smyslem cyklu je zkoumat médium, které se některým může zdát málo známé a marginální, jiným elitářské, přístupné pouze specialistům z oboru. Chceme zpochybňovat, co se o performanci říká, a představovat tuto formu jako komplexní umělecký druh propojující divadelní a výtvarné umění, charakterizují svůj koncept kurátoři. Vedle prezentace jednotlivých tvůrců a tvůrkyň je záměrem kurátorů pečovat o prostředí, v němž umělci a umělkyně tvoří. Součástí cyklu tak bude i výzva určená pro mladé kurátory a kurátorky, jejímž cílem bude distribuovat privilegia při rozhodování, kdo a jak bude prezentován. Tím se vytvoří otevřenější a přístupnější dialog uvnitř umělecké komunity.

  První veřejná akce se uskuteční zítra 10. března. Půjde o online performance a diskusi na téma Performance a vzdělávání, které se zúčastní umělkyně a pedagožky Barbora Klímová a Jennifer DeFelice. Druhá událost se bude konat 7. dubna a bude zaměřená na formát long-durational performance za účasti umělce Matěje Franka.

  Tatiana Brederová, Studio Alta

  /Pro i-DN zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 9. března 2021

  Komentáře k článku: Studio Alta otevírá lázně pro performance art

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,