Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2019

ročník 28
25. 6.–2. 9. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Studentská Thálie poprvé

  V pondělí 4. března se na Nové scéně v Praze konalo Slavnostní vyhlášení a předání historicky prvních Cen Studentské Thálie. Soutěžní a doprovodný program startoval v 15h, slavnostní vyhlášení začínalo ve 20:10h. Divadelní přehlídka s vyhlášením soutěže autorské tvorby a interpretace různých divadelních žánrů byla zároveň setkáním významných osobností kulturního života s mladými talentovanými tvůrci a interprety.

  Předání Cen se účastnil i primátor Prahy doc. MUDr. Bohuslav Svoboda, CSc., ekonom a pedagog PhDr. Tomáš Sedláček a dramatik, textař a hudebník Ondřej Ládek alias Xindl X. V závěru večera byla zařazena ukázka ze studentského muzikálu Sedmero Havranů Pavla Trojana jr. a Jany Ferstlové. Průvodci večera byli Dana Benešová-Trčková a Jan Václav Čep. Design Cen Studentské Thálie v podobě futuristických lamp navrhl šéfdesignér Studentské Thálie a student třetího ročníku produktového designu Fakulty architektury ČVUT v Praze Petr Strejček. Ceremoniálu se zúčastnily také obě poroty – porota Autorského počinu a porota Autorského tvaru. Přehlídka, jejímiž partnery jsou Herecká asociace, Klub pražských spisovatelů a Nová scéna ND se konala pod záštitou primátora doc. MUDr. Bohuslava Svobody, CSc.

  Předání Cen Studentské Thálie se účastnil i primátor Prahy doc. MUDr. Bohuslav Svoboda, CSc. FOTO archiv

  Studentská Thálie

  je prestižní soutěžní přehlídkou středoškolské autorské tvorby realizovanou ve dvou sekcích – v Autorském tvaru a Autorském počinu. Je impulsem a příležitostí pro talentované studenty, které chce inspirovat i během školního roku, klade si za cíl vytvořit neformální okruh mladých autorů a jejich podporou motivovat k původním autorským tvarům a počinům. Chce napomáhat tvůrčím kontaktům studentských týmů s divadly a médii (Nová scéna ND, Divadlo Na Prádle, Divadlo Kampa, Café Teatr Černá labuť aj.).

  Pro obě sekce bylo letos vyhlášeno téma: Jako poprvé. Do pilotního ročníku Studentské Thálie se přihlásili studenti nebo herecké soubory neuměleckých i uměleckých pražských středních škol. Autorské tvary i počiny hodnotila porota, složená z profesních odborníků a studentů dotyčných oborů. Motivací a výsledkem tvůrčího úsilí zúčastněných byl finálový den na Nové scéně ND v Praze, spojený s předáním Cen Studentské Thálie a s prezentací vybraných tvarů a počinů, včetně divadelního, hudebního, tanečního a výtvarného doprovodného programu, na němž spolupracovaly také neziskové organizace Máme otevřeno?, o.s. a Domov pro osoby se zdravotním postižením Sulická s Divadlem Mimo mísu.

  Celkem bylo vybráno sedm Autorských tvarů, které jejich interpreti a soubory v pondělí odehráli na jevišti Nové scény. Odborná porota udělila Ceny Studentské Thálie za autorský tvar i autorský počin, MgA. Jiří Hromada, prezident Herecké asociace, udělil Cenu prezidenta Herecké asociace. Během večera byla též předána Cena Divsalónu /Divsalón=autorské kabaretní vecery mladých talentu v Divadle Kampa/.

  ///

  Ceny Studentské Thálie 2013

  DS Zpátečníci: Tančírna. FOTO archiv


  Cena Studentské Thálie za autorský tvar (neumělecké školy)
  Tančírna
  DS Zpátečníci
  , Ivana Sobková a kol.

  ///

  Cena Studentské Thálie za autorský tvar (umělecké školy)
  Only you and me
  Lubomír Kábrt
  , Taneční centrum Praha – konzervatoř

  ///

  Cena Studentské Thálie za autorský počin
  Juliana Vaculíková, Gymnázium Amazon

  ///

  Cena prezidenta Herecké asociace
  Valentine
  Bartholomew Veselý
  , Mezinárodní konzervatoř Praha

  ///

  Cena Divsalónu
  Tereza Nálevková, Pražská konzervatoř

  ///

  Ozvěny Studentské Thálie
  mnohostranný objev roku a nepřehlédnutelní básničtí, prozaičtí a dramatičtí talenti nové dramaturgie Ozvěn Studentské Thálie
  /mentor Petr Koudelka, porota Autorský počin/
  Vít Benešovský, Monika Charousková, Tereza Prokopová, Megi Mejdrechová, Adelaida Wernischová, Filip Müller

  ///

  Porotci autorského tvaru

  Petr Hruška, dramaturg, režisér, ředitel Divadla Na Prádle

  Petr Kolečko, dramatik, scenárista, umělecký šéf A Studia Rubín

  Eva Čechová, herečka, pedagožka, absolventka katedry autorské tvorby a pedagogiky DAMU

  Valérie Zawadská, herečka, dabérka, pedagožka, vedoucí sekce Mladí, Herecká asociace

  Jan Bochňák, herec, zpěvák, student Pražské konzervatoře

  ///

  Porotci autorského počinu

  Petr Koudelka, spisovatel, publicista, televizní scenárista

  Petr Borkovec, básník, překladatel, redaktor nakladatelství Fra, nositel Ceny Jiřího Ortena

  Jonáš Hájek, básník, překladatel, nositel Ceny Jiřího Ortena

  Marie Doležalová, herečka, autorka, televizní moderátorka

  Matěj Vejdělek, scenárista, herec, student katedry činoherního divadla DAMU

  ///

  Tým studentské Thálie

  V základním týmu Studentské Thálie je šest osob: Mgr. Dana Benešová-Trčková (ředitelka projektu), student FSV UK Praha Daniel Ryška (ekonomický a marketingový ředitel), Lubomír Brožek (předseda Klubu pražských spisovatelů), Jan Václav Čep (patron), student produktového designu Fakulty architektury ČVUT Praha Petr Strejček (šéfdesignér), studentka oděvního designu Anna-Kristýna Sion (výtvarný program).

   ///

  Mgr. Dana Benešová-Trčková,

  ředitelka a zakladatelka Studentské Thálie. Středoškolská pedagožka, publicistka, lektorka divadelních a výtvarných dílen, umělecká vedoucí Divadla Tichá pošta a Autorského klubu, zaměřeného na tvůrčí psaní. Zakladatelka a ředitelka Studentské Thálie, spoluzakladatelka a inspirátorka Divsalónu pro mladé talenty, kurátorka a organizátorka výstav, členka Skupiny Akát a Klubu pražských spisovatelů. Básnířka, textařka, autorka divadelních her. Externí redaktorka zpravodajského portálu CT 24 a vedoucí redaktorka webu Dobromysl.cz.

  • Autor:
  • Publikováno: 7. března 2013

  Komentáře k článku: Studentská Thálie poprvé

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,