Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2020

ročník 28
18. 2.–2. 3. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Studentská Thálie 2016 (Autorské divadlo i texty napříč žánry)

  Ceny Thálie nezůstávají osamocené. Staly se vítanou inspirací pro vznik Rozhlasové Thálie a před třemi lety i Studentské Thálie, která je prestižní celorepublikovou soutěžní přehlídkou středoškolské autorské tvorby, realizovanou ve dvou sekcích: v Autorském tvaru a Autorském počinu. Herecká asociace převzala nad touto soutěží záštitu (prostřednictvím prezidenta HA, který zároveň uděluje svou cenu pro nejinspirativnější jevištní výkon jednotlivce).

  Do soutěže se hlásí student nebo herecký soubor neumělecké i umělecké střední školy ČR. Autorské tvary i Autorské počiny hodnotí poroty složené z profesních odborníků a studentů dotyčných oborů. Motivací a výsledkem tvůrčího úsilí zúčastněných je Nominace Autorských tvarů v Divadle Na Prádle a Finále na Nové scéně Národního divadla v Praze spojené s předáním Cen Studentské Thálie a s prezentací vybraných tvarů a počinů, včetně divadelního, hudebního, tanečního a výtvarného doprovodného programu.

  Letošní čtvrtý ročník Studentské Thálie, inspirovaný tématem Umění je svoboda a hranicí svobody je odvaha, přivedl do Finále čtyři pozoruhodné mini inscenace:

  Empty Hands (Prázdnýma rukama – Prague Youth Theatre), spojující zahraniční a české studenty, je hra, která zkoumá životy židovských a českých dětí během druhé světové války. Sledujeme, jaké radosti lze nalézt i v těch nejtemnějších dobách, a jsme svědky odolnosti lidského ducha.

  Pohybově taneční kreaci Uwaga na Wagy (HAMU) představuje příběh dvou navždy spoutaných osob, které jsou odsouzeny k tomu, aby spolu žily, dokud jedna druhou zcela nezničí.

  Bezprostřední a na nic si nehrající uvolněný kousek Cestou (Gymnázium J. Seiferta) oslavuje cestování autem coby fenomén dnešní doby. Automobil je svědkem celého našeho života, od rychlé jízdy sanitkou až po smuteční cestu pohřebním vozem…

  Filmovými dotáčkami obohacenou hru Ze života herců připravili Zpátečníci (ZUŠ Praha 3) záživnou podívanou. Téma je skutečně ze života, a to ze života absolventů hereckého oboru: „Herci…, nebo hmyz?“

  Finálové odpoledne Na Prádle bylo pro mne uprostřed neotřelé nastupující generace radostí a osvěžením. Těším se na Novou scénu – 17. června (kam jsou zváni všichni příznivci mladé tvorby) –, kde oznámíme vítěze jednotlivých kategorií.

  Jiří Hromada

  (www.hereckaasociace.cz)

  Dana Benešová-Trčková

  (www.studentskathalie.cz)


  Komentáře k článku: Studentská Thálie 2016 (Autorské divadlo i texty napříč žánry)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,