Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny >

  Štěstí hledejte na Národní 36!

  Od 15. do 22. října se v nevyužívané budově bývalého ÚLUVu (Ústředí lidové umělecké tvorby) v Praze v ulici Národní čp. 36 zabydlí mezinárodní festival současného umění 4+4 dny v pohybu.

  Abyste zvládli letošní festival 4+4 dny v pohybu, měli byste se stát Pérákem, jako to učiní ve své nové inscenaci herci Divadla Vosto5. Repro 4+4 dny v pohybu

  Od soboty ožije objekt, který byl roku 1936 architektem Oldřichem Starým koncipován původně jako galerijní a reprezentační prostor, mnoha divadelními a výtvarnými projekty a akcemi: videoartem, instalacemi, divadelními představeními, symposii, přednáškami o architektuře, komentovanými procházkami, DJs party a nebude chybět umělecký bar a knihkupectví s uměleckými knihami. Z bohatého programu bychom chtěli vyzvednout večer věnovaný nedávno zesnulému Jánu Mančuškovi, jednomu z nejvýznamnějších českých vizuálních umělců, doplňuje Denisa Václavov a dodává: Objekt bývalého ÚLUVu je i přes svůj chátrající stav vhodný k pořádání výstav. Jeho místnosti, chodby a sály jsou skvělou galerií. Prostor již známe z loňska, ale zároveň máme možnost si v něm vyzkoušet nové věci. Návštěvníci  budou moci v jeho prostorách dále navštívit premiéry nových inscenací souboru Boca Loca Lab Jiřího Adámka a tanečního souboru NANOHACH, večer o zlínské architektuře na téma Zlín sobě, nebo večer lechtivého videoartu na hranici vkusu z archivu Vědecko-výzkumného pracoviště AVU. Uskuteční se čtyři symposia pro umělce a kulturní manažery připravené ve spolupráci s Institutem umění – Divadelním ústavem a také přednáška Václava Cílka o návštěvě Araratu. Speciální program pro ÚLUV připravuje časopis Fotograf, platforma ArtMap a čtrnáctideník A2 (na téma záchrana ohrožených a opuštěných budov). Festival v ÚLUVu zakončí koncert formace Požoň sentimentál, která se orientuje na novou hudbu.

  Místa činu

  Hlavní akcí v rámci projektu Místa činu, jehož cílem je oživovat „zanedbané, ohrožené, ale jinak zajímavé“ prostory, bude rozsáhlá výstava současného českého umění nazvaná Štěstí. Připravuje ji dvacet tři předních tuzemských kurátorů a šedesát umělců, kteří ve dvou patrech ÚLUVu nabídnou své vlastní pohledy na téma štěstí v současném životě. Oslovení umělci nepracují pouze s daným tématem, ale reagují také na samotný prostor ÚLUVu, říká Denisa Václavová, dramaturgyně programu.

  Z ÚLUVu budou dále vyrážet komentované exkurze na Barrandov. Jako svoji základnu si ÚLUV zvolil německý soubor Invisible Playground s projektem městských her Field Office (Zpravodajská buňka), který  zájemcům nabídne  možnost zahrát si „bojovku“ v historickém centru Prahy a poznat z nevšedního pohledu nevšedně místa, kterými se obvykle bez zájmu prochází.

  Část projektu Místa činu se odehrává také ve čtvrti Vršovice, kde proběhnou komentované procházky po industriálních stavbách, přednáška o pražském potoku Botiči či bude otevřena galerie současného umění v nevyužívané vršovické proluce. Hlavním programem je 22. října sportovně-umělecký večer nazvaný Bohémové na Bohemce s podtitulem Co se stane, když se umělec netrefí do míče vytvořený pro stadion Bohemians 1905 ve vršovickém Ďolíčku, na kterém se podílí řada umělců. Na stadion vypustíme blíže nespecifikované stádo umělců, kteří ctí pouze svou ničím nespoutanou imaginaci. To vše v průběhu standardního fotbalového tréninku Juniorky Bohemians 1905. Experiment, jehož výsledek změní svět fotbalu navždy. Jako už tolikrát na Bohemce, lákají na neobvyklou akci umělci.

  Jak naši předkové ovlivnili naše životy? Co nám řekli a co zamlčeli? Snímek z chystaného projektu Mraky souboru Handa Gote v Divadle Alfred ve dvoře

  Divadlo na 4 + 4 dnech

  Festival 4+4 dny v pohybu letos – kromě ÚLUVu – „obsadí“ ještě Divadlo Archa, Alfred ve dvoře, MeetFactory nebo Halu Alt@ 30. K zahraničním hostům kromě již jmenovaných patří německo-britského uskupení Gob Squad s projektem Before Your Very Eyes, ve kterém na jevišti za jednostranným zrcadlem účinkují dětští performeři ve věku od osmi do čtrnácti let, humoristický skandinávský soubor Jo Strømgren Kompani s inscenací o pijácích kávy. Součástí programu je dále projekt brazilského herce, režiséra a producenta Joelsona Gussona na téma kultu krásy a plastické chirurgie Cyborg Manifesto , premiéra „supermanského“ živelného představení předního česko-italského tanečního souboru Deja Donne, projekt Haircuts By Children (Nechte se ostříhat dětmi) kanadských Mammalian Diving Reflex a provokativní, vizuálně působivá inscenace Ökö slovensko- švýcarského souboru T-d´U v režii Martina Kukučky, poloviny dua SKUTR.

  Na festivalu uvedou premiéry také čeští tvůrci

  Režisér, scénárista a herec Jiří Havelka s divadlem Vosto5 uvede novou inscenaci Pérák – Na jméně nezáleží. Rozhodují činy! Režisér a divadelní publicista Jiří Adámek připravuje se souborem Boca Loca Lab premiéru představení Požár, soubor Handa Gote Research & Development a choreografka a tanečnice Veronika Švábová ve svém projektu Mraky pátrají po dějinách svých rodin a pražskou premiéru svého nového tanečního představení Suna No Onna (Písečná žena) uvede se souborem NANOHACH choreografka Lea Švejdová.

  Jako hlavní heslo letošního festivalu vyhlásili pořadatelé slogan Štěstí hledejte na Národní 36!

  Více informací na www.ctyridny.cz

  Jiří Sedlák (pro i-DN zpracoval hul)

  • Autor:
  • Publikováno: 11. října 2011

  Komentáře k článku: Štěstí hledejte na Národní 36!

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,