Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Státní ceny a ceny MK pro rok 2013

  Básník Petr Hruška, překladatel Vratislav Slezák, mim Ctibor Turba, kritik Jiří Černý, výtvarník Milan Grygar a teoretik architektury Zdeněk Švácha získali na včerejším galavečeru v Národním divadle Státní ceny a Ceny ministerstva kultury 2013. Filmová ocenění budou udělena za týden. Dostane je Vladimír Opěla, jenž působí ve filmovém archivnictví, a filmový režisér František Vláčil, in memoriam.

  Ctibor Turba. FOTO archiv

  Kytyice pro mima. (Ctibor Turba a moderátorka večera Martina Preissová) FOTO archiv

  Mim, režisér, scénárista a profesor Ctibor Turba ve svém vstupu během předání Ceny na jevišti  Národního divadla vzpomněl, že na stejném místě stál poprvé před čtyřiašedesáti lety. A zdůraznil, že pokud jde o jeho práci s mladými talenty, je nejdůležitější pečovat o vnitřní integritu umělce.

  Cenu ministerstva kultury za přínos v oblasti architektury dostal Rostislav Švácha. Teoretik a pedagog odkryl své vnitřní povinnosti: naučit ostatní dívat se na architekturu, psát o ní vynikající texty a také architektonické památky bránit. Architektka Alena Šrámková, sama držitelka ceny za přínos v oblasti architektury z roku 2010, připomněla, že Švácha byl po roce 1989 jediný člověk, který se pustil do kritizování architektury. Podle Šrámkové byla architektům prospěšná hlavně negativní kritika.

  Jiřímu Černému cenu předal David Radok. FOTO archiv

  Jiřímu Černému cenu předal David Radok. FOTO archiv

  Dalším vyznamenaným kritikem – tentokrát v oblasti hudby – se stal Jiří Černý. Nemůžu říct, že by se mi nějaká hudba vůbec nelíbila, že by byl žánr, o kterém si myslím, že je horší a má míň možností než nějaký jiný, řekl Černý ve svém medailonu, který se během večera promítal. Za svůj následný proslov na jevišti ND pak sklidil velký potlesk. Zdůraznil, že pro něj, jako i pro mnoho jiných laureátů by byla obdobná cena za minulého režimu nemyslitelná.

  Výtvarník Milan Grygar si v Národním divadle přišel rovnou pro dvě gratulace. Cenu ministerstva kultury pro oblast výtvarného umění totiž dostal v den svých 87. narozenin. Cena je udělena za jeho celoživotní dílo, přesto je neustále aktivní, loni měl výstavu a stále tvoří nové věci. Grygar je v českém výtvarném umění unikátní postava, typologicky výzkumník, který v relativní uzavřenosti pracoval stranou hlavních proudů a po dlouhá léta se věnoval vztahu mezi kresbou, zvukem a prostorem, řekl předseda příslušné poroty Vít Havránek.

  ///

  Jména laureátů státních cen a cen Ministerstva kultury pro rok 2013

  1) Státní cena za literaturu se pro rok 2013 uděluje Petru Hruškovi za sbírku Darmata

  Petr Hruška je básník, literární historik, vysokoškolský pedagog a pracovník Ústavu pro českou literaturu Akademie věd ČR. Sbírka Darmata poskytuje čtenáři velmi lidský pohled na člověka a jeho všední svět a klade mu překvapivé, někdy až znepokojivé otázky.

  2) Státní cena za překladatelské dílo se pro rok 2013 uděluje Vratislavu Slezákovi za celoživotní dílo s přihlédnutím k překladům Hermanna Hesseho

  Vratislav J. (Jiljí) Slezák je překladatelem z němčiny, dánštiny a polštiny. Kromě Hermanna Hesseho překládá například také Thomase Manna nebo Heinricha Bölla.
  3) Cena Ministerstva kultury za přínos v oblasti divadla se pro rok 2013 uděluje Ctiboru Turbovi za výjimečný přínos v oblasti pantomimy, nového cirkusu a pohybového divadla

  Ctibor Turba je scénáristou, režisérem, pedagogem a mimem. V průběhu své kariéry působil například v Laterně magice nebo v cirkuse Humberto.

  4) Cena Ministerstva kultury za přínos v oblasti hudby se pro rok 2013 uděluje Jiřímu Černému za nezpochybnitelný přínos v oblasti české hudební kritiky v širokém spektru hudebních žánrů

  Jiří Černý je hudebním kritikem, autorem populárních klubových pořadů Antidiskotéka nebo Rockování a také autorem či spoluautorem několika knih. Spolupracuje s novinami, časopisy, rozhlasem i televizí.

  5) Cena Ministerstva kultury za přínos v oblasti výtvarného umění se pro rok 2013 uděluje Milanu Grygarovi za ojedinělou celoživotní uměleckou činnost

  Milan Grygar se věnuje malbě, grafice, typografii, filmovým plakátům a zvukovým realizacím. Zabývá se souvislostí mezi kresbou a zvukem.

  6) Cena Ministerstva kultury za přínos v oblasti architektury se pro rok 2013 uděluje Rostislavu Šváchovi za jedinečný přínos k poznání a popularizaci moderní a současné architektury a za intenzivní obranu kulturního dědictví

  Rostislav Švácha je historik a teoretik umění a architektury a vysokoškolský pedagog. Zabývá se především architekturou 17. až 21. století.

  7) Cena Ministerstva kultury za přínos v oblasti kinematografie a audiovize se pro rok 2013 uděluje Vladimíru Opělovi za celoživotní dílo a dlouhodobé zásluhy v péči o záchranu filmového kulturního dědictví a in memoriam také Františku Vláčilovi za celoživotní filmovou tvorbu a mimořádný umělecký přínos české kinematografii.

  Vladimír Opěla se zasloužil o zachování integrity a rozvoj výjimečných sbírek Národního filmového archivu, který se díky jeho práci stal světově respektovanou institucí.

  František Vláčil je jednou z nejvýraznějších osobností české kinematografie, jeho nadčasové a výtvarně dokonalé filmy jako Markéta Lazarová či Údolí včel jsou dnes filmovými odborníky považovány za vrcholná díla českého filmu.

  Jiří Černý s moderátorem večera, režisérem a hercem Janem Kačerem. FOTO archiv

  Jiří Černý s moderátory večera Janem Kačerem a Martinou Preissovou. FOTO archiv

  Slavnostní předávání cen se konalo včera od 19:00 v Národním divadle, záznam večera odvysílala ten samý večer Česká televize na programu ČT Art.
  Slavnostní předávání ceny za přínos v oblasti kinematografie se bude konat samostatně, a to 31. října 2013 od 19:30 hodin v kinosále Národního filmového archivu Ponrepo (Bio Konvikt). Součástí večera bude projekce nejlepší dochované kopie méně známého filmu Františka Vláčila Skleněná oblaka.

  • Autor:
  • Publikováno: 25. října 2013

  Komentáře k článku: Státní ceny a ceny MK pro rok 2013

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,